Téma: Číslování výkresů – označení souborů - MůjSolidworks.cz

Autor
Příspěvky

19. 2. 2009 v 21:15

Číslování výkresů – označení souborů #51541

kohen
Účastník
486 příspěvků

Jaké máte zkušenosti s označováním modelů a využitím pro číslování výkresů. V práci používáme pro název souboru jedinečné číslo výkresu = výhoda je, že nemůže dojít k záměně = jedinečné číslo. Nevýhoda = pokud hledám díl a většinou vím pouze název, tak se dost těžko hledá. Osobně přidávám ještě „Description“ = pokud najedu na soubor při otevírání je vidět název dílu, ale musí se vše projíždět = nedá se rychle využít průzkumník, najet na soubor a otevřít.
Jaké máte zkušenosti?

20. 2. 2009 v 6:41

Odpověď na: Číslování výkresů – označení souborů #52780

Davidbery
Účastník
66 příspěvků

Dobrý den, mám podobný problém. Vyřešili jsme to u nás tím, že do názvu dílu uvádíme i jeho číslo a tím lze díl jednoduše vyhledat. V razítku to sice vypadá podivně, když je číslo dílu i u názvu, ale osvědčilo se nám to celkem dobře. Na druhou stranu číslování u nás nikdy moc nefungovalo 🙂 nemáme rozdělené podsestavy a sestavy, prostě máme pouze seznam dílů podle toho jak byli vytvářeny, nelze z čísla vyčíst o jakou sestavu se jedná, což mě dost vadí. Pokoušel jsem si již nějaké takové označení vymyslet, ale stále se mi to nedaří. Máte někdo zkušenosti z číslováním výkresů, podle nějakého schématu, který by prozrazoval z jaké sestavy je díl, již na první pohled?

cislovani_1

Přílohy

20. 2. 2009 v 6:53

Re:Re: Číslování výkresů – označení souborů #52781

alda
Účastník
233 příspěvků

Myslím si, že pojmenovávat výkres jiným číslem než je číslo dílu je dost zmatečné. Nevidím důvod proč by se díl neměl jmenovat stejně jako výkres? Z jakého důvodu to máte takto zavedené?

20. 2. 2009 v 7:36

Re:Re: Číslování výkresů – označení souborů #52782

Davidbery
Účastník
66 příspěvků

@alda wrote:

Myslím si, že pojmenovávat výkres jiným číslem než je číslo dílu je dost zmatečné. Nevidím důvod proč by se díl neměl jmenovat stejně jako výkres? Z jakého důvodu to máte takto zavedené?

Ta otázka je pro koho? Jestli pro mě, tak moc nechápu na co se ptáte. Číslo dílu je shodné s číslem výkresu (mám tím namysli koncové trojčíslí)

20. 2. 2009 v 7:53

Re:Re: Číslování výkresů – označení souborů #52783

alda
Účastník
233 příspěvků

Ta otázka byla v podstatě pro oba.

@Davidbery wrote:

Dobrý den, mám podobný problém. Vyřešili jsme to u nás tím, že do názvu dílu uvádíme i jeho číslo a tím lze díl jednoduše vyhledat.

Zajímalo by mě proč díl (3D model) nemáte pojmenován také názvem TL9-0008-986, ale jenom 986?
A ještě se zeptám jestli to TL9-0008- vypisujete pak ručně?

20. 2. 2009 v 11:32

Re:Re: Číslování výkresů – označení souborů #52784

Davidbery
Účastník
66 příspěvků

Přesně tak, TL9 je rok realizace, 0008 je číslo zakázky, poslední trojčíslí je číslo dílu. Rok a zakázku vyplňuji pro každý projekt zvlášť. Je to velmi krkolomné řešení, ale nepoužíváme ve firmě žádný informační systém pro správu výkresové dokumentace, a proto je to řešeno takto. Jsme pouze dva konstruktéři a nevím zda bychom vůbec PDM využili. Já se tedy přiznám, že pro mě by to bylo ulehčení práce, ale finance pod palcem nemám 🙂

Jenom doplním odpověď na tu první otázku. V názvu modelu nepoužíváme celé číslo z toho důvodu, že by byl název hodně dlouhý a slovní popis modelu je vhodný pro vyhledávání ve složkách.

20. 2. 2009 v 11:44

Re:Re: Číslování výkresů – označení souborů #52785

alda
Účastník
233 příspěvků

Už chápu, ještě se zeptám, zda soubor výkresu potom pojmenujete 986.slddrw, nebo jej přepíšete na TL9-0008-986.slddrw (to jen aby v tom bylo jasno). Předpokládám že 986 promítáte do razítka z jména souboru dílu.
My používáme stejné číslo pro výkres tak i pro díl. Výhoda je v tom, že když procházím složku s projektem, mám vždy na prvním místě díl a hned pod ním příslušný výkres, díl, výkres, díl, výkres…

23. 2. 2009 v 6:36

Re:Re: Číslování výkresů – označení souborů #52786

Davidbery
Účastník
66 příspěvků

Soubor se poté jmenuje 986-nové krytí (slovní název dílu pouze pro rychlé pochopení funkce dílu). Číslo dílu poté promítnu do razítka jako proměnnou, kterou vyplním ve vlastnostech modelu. S hledáním výkresů problém nemáme, používáme schodný název pro díl i model a tak mezi nimi zůstává vzájemná vazba. Využívám poté pouze funkci otevřít výkres dílu, nebo naopak ve výkrese otevřít díl.

23. 2. 2009 v 6:49

Re:Re: Číslování výkresů – označení souborů #52787

kohen
Účastník
486 příspěvků

Označení modelu a výkresu musí být stejné to je jasné. Moje otázka spíše směřovala na to, jaké označení aby se v klasickém průzkumníku lépe vyhledávaly požadované soubory = do označení zaintegrovat popis dílu.

23. 2. 2009 v 7:22

Re:Re: Číslování výkresů – označení souborů #52788

Davidbery
Účastník
66 příspěvků

Toho právě využíváme název dílu i výkresu má nejenom pořadové číslo, ale také slovní popis dílu, aby bylo na první pohled jasné co model obsahuje.

23. 8. 2009 v 20:43

Re:Re: Číslování výkresů – označení souborů #52789

Anonymous
Člen
318 příspěvků

Stretol som sa viacerymi cislovaniami a tu je vitazna kombinacia:
prve cislo je projekt: XXX (podla internych pravidiel firmy, 756, 778,)
druhe cislo je skupina: YYY (ram, klimatizacia,navarky, pracoviska, 001, 002, …)
tretie cislo urcuje Diel: 0xxx alebo Zostavu:9xxx, potom_Nazov
Takže:
subor Dielu v SW vyzera takto: XXX-YYY-0xxx_Platna.sldprt
subur Zostavy: XXX-YYY-9xxx_Ram-Zvarenec.sldasm
a Vykresy potom presne tie iste nazvy s priponou.slddrw
PS: bez diakritiky a medzier,vzdy_s_podtrhovnikom (niekto este rozlisuje diely malymi pismenami a zostavy VELKYMI, ale ja v tom potrebu nevidim…

26. 8. 2009 v 10:28

Re:Re: Číslování výkresů – označení souborů #52796

lapip
Člen
98 příspěvků

My řešíme tento problém jinak 🙂
Jelikož nás se SW pracuje více a aby nedošlo ke stejnému číslování díly a sestavy číslujeme následovně.
0909P001_název dílu ( sestavy) – název musí být jasný tedy jedná li se o parovod je název parovod a podobně žádné výmysly. Při hledání potom stačí zadat parovod a najde mi to přesně tu sestavu co potřebuji
0909 – číslo zakázky
P – Jméno pracovníka ( v mém případě P protože Prauzek stejné jméno máme i jako uživatelé na serveru.
001 – první díl pak se čísluje pořád dál

číslo výkresu máme stejně jak číslo výkresu na razítku Tedy 09-09-001 ( při vyhledávání stačí jen napsat že chi číslo výkresu 254 a najde mi to číslo které potřebuji)

12. 9. 2009 v 19:11

Re:Re: Číslování výkresů – označení souborů #52790

Mildo
Účastník
126 příspěvků

„NO TO SNAD NIE…SKRATKY MENA“… pridelenie cislovania riesime klasickym Excelovskym suborom ulozenym na sieti, jedinecny otvoreny dokument = pridelis si cislo v danom projekte a podskupine, ked to ma prave niekto otvorene mas to len na citanie a subor nezapises…Tu prosteniet co riesit……a ziadne pripony, ze kto je autor…normalne od 0001 do 8999 !!!

PS: meno pracovnika riesi predsa PDM-ko a cislo stanice ??? Tak teraz fakt neviem kto Vas ucil a nastavil Vam SW k pouzivaniu….

14. 9. 2009 v 5:43

Re:Re: Číslování výkresů – označení souborů #52791

lapip
Člen
98 příspěvků

Pro tvou informaci. Každý pracovní vytvoří přes 1000 jedinečných souborů. A hlavně, když vidím příponu vím kdo to udělal a mužu jít hned za ním a probrat s ním patřičné chyby. Pracujem takto už rok a dokonale to funguje :-).

27. 9. 2009 v 19:01

Re:Re: Číslování výkresů – označení souborů #52792

Mildo
Účastník
126 příspěvků

@lapip wrote:

Pro tvou informaci. Každý pracovní vytvoří přes 1000 jedinečných souborů. A hlavně, když vidím příponu vím kdo to udělal a mužu jít hned za ním a probrat s ním patřičné chyby. Pracujem takto už rok a dokonale to funguje :-).

… a dúfam, že funguje aj spätná väzba a tak isto rýchlo nájdeš pracovníka keď ho chceš ako vedúci pracovník pochváliť za dobre navrhnutý diel-zostavu ( … kurňa, tomu Fandovi to mysli, tak tohle je na odmenu !!!)

Odpověď na téma

Reklama

Reklama