Téma: Dotaz na funkci odlehčení rohů - MůjSolidworks.cz

Autor
Příspěvky

12. 5. 2013 v 6:17

Dotaz na funkci odlehčení rohů #52217

Mikim
Účastník
54 příspěvků

Zdravím, měl bych na vás dotaz, jestli nemáte tip na funkci. Nevím jestli jsem špatně hledal, nebo taková není. Jde mi o odlehčení rohů, viz. obrázek. Momentálně to dělám odebráním, kdy na každý daný roh vkládám předem vytvořený blok. je to ale zdlouhavé. Líbila by se mi funkce typu zaoblení, kde bych jen vyklikal hrany které se mají takto upravit..
Jde o frézované díly, které budou do sebe zapadat. Pokud je to bez tohoto vybrání, fréza nechá rádius, který pak brání uplnému dosednutí dílců na sebe.
Díky za případný tip..
Marek

12. 5. 2013 v 22:14

Re:Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů #55137

M – by stacilo
Účastník
352 příspěvků

Tohle většinou řeším přímo ve skice.
Ale ještě můžeš do rohů dělat slepé díry pomocí průvodce dírami…
Mě dál nic dalšího nenapadá. Snad někdo bude mít lepší nápad.

13. 5. 2013 v 7:25

Re:Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů #55138

kohen
Účastník
486 příspěvků

Lze využívat knihovnu návrhů. Vytvoříte 2D skicu, 3D těleso, které se uloží jako prvek knihovny = využívá se opakovaně. Je to podobný princip jako s bloky.

13. 5. 2013 v 14:00

Re:Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů #55139

Mikim
Účastník
54 příspěvků

S tím vkládáním děr by to bylo docela dobré a rychlé řešení, ale problém je, že zaoblení nemá střed na rohu těch ploch, ale trochu mimo, takže tato funkce nejde pro tento účel efektivně použít.
Tu knihovnu návrhů zkusím nastudovat, nemám s tím zkušenost.
A když už tady řeším takovéto věci, zeptám se ještě na další věc. Jde nastavit ve volbě „odebrat“, aby se mi hned nabídla možnost odebrat „k dalšímu“, protože momentálně se nabídne „Naslepo“, a protože z 90% používám právě k dalšímu, tak mě to rozklikávání nabídky celkem otravuje. Stejně tak to je, když chci ve výkresu použít funkci „přerušený pohled“ a tam „Malý zubatý řez“ musím rozkliknout nabídku a teprv vybrat..
Nejde toto navolit jinak??
Když tak díky za tipy..

13. 5. 2013 v 15:56

Re:Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů #55140

Miro
Účastník
9 příspěvků

Dobrý večer,

riešte to priamo v skice, odľahčiť 4 rohy je otázka tak 20 sekúnd.

Funkcia na to nie je. Knihovna sa použiť dá, ale cez skicu to máte X krát rýchlejšie.

Miro

13. 5. 2013 v 16:56

Re:Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů #55141

Mikim
Účastník
54 příspěvků

Zdravím. Samozřejmě to neřeším jen kvůli dílci, který jsem vložil na začátku. Ten byl jen pro ukázku toho co sháním.
Jde mi třeba o toto..[attachment=1:39hqchk6]Výstřižek.JPG[/attachment:39hqchk6]
Na takových výřezech je těch rožků v zámcích už opravdu hodně, troufnu si říct, že i nějaká ta stovka. Je potřeba to buď doříznout ostrým nožem, nebo jehlovým pilníčkem zapilovat, tak aby zámky zapadly přesně do otvorů. Proto jsem měl právě dotaz na to, jestli to nejde nějakou funkcí..[attachment=0:39hqchk6]Výstřižek2.JPG[/attachment:39hqchk6]
Navíc toto jsou poměrně jednoduché výřezy, spojovaných míst není tolik. I přesto jsem měl hooodně otlačené prsty od toho nože a pilníku.
Nabízí se taky ještě řešení, frézovat to třeba frézou 0.4mm, potom je ten rádius v rožku zanedbatelný, jenom že s tou je potřeba jen hodně pomalu a stačí aby se namotalo trošku víc vláken z překližky na frézu a brnk, je po ní. Proto to teď dělám frézou 1.5mm, ta snese řádově vyšší rychlost posuvu a jen tak se nezlomí. Nevýhodou ale je právě ten větší rádius, proto odlehčuji ty rožky právě tímto způsobem..

13. 5. 2013 v 17:09

Re:Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů #55142

Miro
Účastník
9 příspěvků

No, toto mení povahu veci…

V takomto prípade, žiaľ nič ma nenapadá, myslel som si , že sa jedná iba o pár rohov. Ale ináč ako to zadávať priamo do skice to asi nespravíte – ak je každý diel jedinečný.

Miro

13. 5. 2013 v 17:39

Re:Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů #55143

alda
Účastník
233 příspěvků

Šlo by to řešit už zmiňovanými knihovními prvky.
V příloze zasílám ukázkové soubory, můžete z nich vycházet.

Při vytváření je důležité, PŘIŠPENDLIT si property manager, aby vše bylo rychlejší (viz. obrázky)

[attachment=1:sxxrchaa]odlehceni_rohu-01.jpg[/attachment:sxxrchaa]
[attachment=0:sxxrchaa]odlehceni_rohu-02.jpg[/attachment:sxxrchaa]

13. 5. 2013 v 18:14

Re:Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů #55144

Mikim
Účastník
54 příspěvků

To vypadá kolego velice dobře, ještě bych potřeboval poradit, jak vytvořit ten prvek a jak si ho umístit do té knihovny, aby to bylo po ruce..

13. 5. 2013 v 19:11

Re:Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů #55145

alda
Účastník
233 příspěvků

Soubor umístíte např. do knihovny návrhů – viz. obrázek.
Pak už jenom přetáhnete tento prvek na plochu vašeho dílu a je to.

Mrkněte kdyžtak na nějaká videa – http://jdem.cz/22rm9

[attachment=0:357bhzt7]odlehceni_rohu-03.jpg[/attachment:357bhzt7]

14. 5. 2013 v 9:36

Re:Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů #55146

Mikim
Účastník
54 příspěvků

Tak mám vloženo v knihovně, funguje mi i vložení do dílu. Když vložim, musím pak ještě vyklikat hrany a vrchol, kterého se týká ta úprava. Nešlo by to ještě zjednodušit, tak aby šlo jen kliknout na hranu, tak jako když zadávám klasické zaoblení?
Jinak samozřejmě moc děkuju i za toto řešení, myslím že už takto to hodně zjednoduší práci..

15. 5. 2013 v 11:13

Re:Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů #55147

pepe
Účastník
682 příspěvků

Nevím jestli to není trochu mimo mísu, ale jestli se vždy jedná o takové „placky“, mohl bys je modelovat pomocí nástrojů pro plechy.
Pokud máš plechový díl, tak po jeho rozvinutí můžeš automaticky nechat odlehčit vybrané/všechny rohy vybraným typem a tvarem odlehčení.
V SolidWorks menu Vložit >Plechové díly >Vyseknutí rohu – funguje to jen v rozvinutém tvaru, ale je to automatika, takže by ti to mohlo usnadnit nějakou prácičku

15. 5. 2013 v 11:26

Re:Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů #55148

alda
Účastník
233 příspěvků

Ano, pepe má pravdu, zkušte to tímto způsobem. Bude to asi nejjednodušší.

16. 5. 2013 v 7:08

Re:Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů #55149

Mikim
Účastník
54 příspěvků

@pepe wrote:

Nevím jestli to není trochu mimo mísu, ale jestli se vždy jedná o takové „placky“, mohl bys je modelovat pomocí nástrojů pro plechy.
Pokud máš plechový díl, tak po jeho rozvinutí můžeš automaticky nechat odlehčit vybrané/všechny rohy vybraným typem a tvarem odlehčení.
V SolidWorks menu Vložit >Plechové díly >Vyseknutí rohu – funguje to jen v rozvinutém tvaru, ale je to automatika, takže by ti to mohlo usnadnit nějakou prácičku

Kolego pepe, to je přesně ta funkce, kterou na to potřebuju. Jedna se o frézování překližky nebo plastů, takže vždy „placka“. Jen ještě jedna věc. ve funkci „vyseknutí rohu“ je možnost „možnosti odlehčení“ a „možnosti sražení rohu“. V té druhé jde použít políčko „vybrat všechny rohy“ ale u možnosti odlehčení mi to nechce nic vybrat. Co je potřeba udělat proto, aby to šlo?
Jinak ještě jednou díky..

17. 5. 2013 v 13:57

Re:Re: Dotaz na funkci odlehčení rohů #55150

pepe
Účastník
682 příspěvků

tak to jsem rád:) myslím si´, že bys musel mít opravdu naohýbaný plech, kde v jeho rozvinu automaticky Solid rozpozná kritický místa, který automaticky vybere. U placky vlastně kritická místa při ohýbání nejsou, takže asi jen ruční oklikání.
Snad ti aspoň pomůže výběrovej filtr na hrany – klávesová zkratke E

Odpověď na téma

Reklama

Reklama