Téma: Kótování v neviditelné skice - MůjSolidworks.cz

Autor
Příspěvky

11. 10. 2015 v 12:12

Kótování v neviditelné skice #61303

Ales
Účastník
272 příspěvků

Nemáte prosím někdo nějaký elegantní trik na tuto situaci? Potřebuju ve výkresu kótovat obrys modelu, který je tvořený profilem taženým po křivce (jde o pružinu), což ve výkresu nejde, že prý průmět není kruhový oblouk (SW 2012). Budiž. Udělal jsem si tedy v modelu pomocnou skicu, do které jsem obrys promítl a kótuji tuto skicu. To už jde, ale pokud se pokusím ve výkresu skicu učinit neviditelnou, zmizí i kóta. U skic použitých v modelu (consumed) se toto nestává. A nějak se mi nedaří najít postup, kdy by ta pomocná skica nebyla vidět na výkrese, ale její kóty ano. Není na to něco? Obejít to samozřejmě umím, třeba skicou přímo ve výkresu, ale rád bych to udělal obecně, pružin kreslím víc a tohle zjednodušení práce by se mi hodilo, kdybych je mohl jen kopírovat, modifikovat a pak na tři kliknutí kótovat 🙂

Děkuji.

Přílohy

13. 10. 2015 v 21:54

Odpověď na: Kótování v neviditelné skice #61331

M – by stacilo
Účastník
352 příspěvků

A nejde ti udělat pomocnou skicu v modelu a tu pak okótovat až ve výkresu. Pak by zobrazení a skrytí pomocné skici mělo vliv jen na možnost okótování ve výkrese. Ale skrytím pomocné skici v modelu by se ti kóta vytvořená ve výkrese neměla ztratit.

14. 10. 2015 v 9:20

Odpověď na: Kótování v neviditelné skice #61359

pepe
Účastník
682 příspěvků

Ahoj,

nevím, jak u tebe, ale u mě se to chová takto:

Skicu vytvořím na úrovni modelu, například i včetně kót.
Pak si skicu zobrazím ve výkrese, kóty vytvořím nebo naimportuju, pak skicu ve stromě skryju, kóty zůstanou.

Na úrovni výkresu řeším pomocí hladin, mám hladinu skici a hladinu kóty, libovolně mohu ovlivňovat viditelnost dané hladiny.

14. 10. 2015 v 19:15

Odpověď na: Kótování v neviditelné skice #61362

Ales
Účastník
272 příspěvků

Dík za odpovědi.

Skrytí té pomocná skici v modelu způsobí to, že kóty zmizí. Myslím si, že by to tak být nemělo, je to nelogické, protože třeba vazby mezi tou pomocnou skicou v modelu a skicou ve výkresu zůstanou. Myslel jsem, jestli tam nemám něco vypnutého, divně nastaveného nebo mě jen nenapadl nějaký trik nebo tak 🙂

Nakonec to skutečně řeším pomocí hladin. Je to zdlouhavější, ale stejně bych k tomu asi nakonec dospěl, protože jsem ještě potřeboval řešit takové věci jako kótování pružiny v řezu a to už bez skici ve výkresu navázané na obrysy z toho řezu nejspíš nejde.

Měl jsem totiž takovou ideu, že si konečně pořádně vymodeluju pružinu a pak u ní budu jen měnit průměry a počty závitů a ono se mi to všechno samo nakreslí a okótuje 🙂 A případně ještě samo zkonvertuje do pdf a samo pošle do pružinárny a samo se to bude domlouvat o ceně výroby 🙂

15. 10. 2015 v 7:09

Odpověď na: Kótování v neviditelné skice #61365

pepe
Účastník
682 příspěvků

protože třeba vazby mezi tou pomocnou skicou v modelu a skicou ve výkresu zůstanou

Tohle mě docela znejistilo:) Pošli pls vzor model a výkres, mrknu na to 😉

15. 10. 2015 v 19:34

Odpověď na: Kótování v neviditelné skice #61370

Ales
Účastník
272 příspěvků

Děkuji, přikládám ty soubory (SW 2012).

15. 10. 2015 v 20:53

Odpověď na: Kótování v neviditelné skice #61374

M – by stacilo
Účastník
352 příspěvků

A co takhle pohled, kde je začátek pružiny v náhledu. I když to není celý průměr, lze přímo okótovat. Stačí pak záložce u kóty – >vodicí křivky přepnout na průměr. Asi takto:

Pruzina

K zakótování  středního průměru by mělo stačit zobrazit skicu3, a pak ji zase skrýt, případně udělat koradiální kružnici jako konstrukční – osu.

 

15. 10. 2015 v 21:20

Odpověď na: Kótování v neviditelné skice #61376

M – by stacilo
Účastník
352 příspěvků

Ještě obrázek:

Pruzina2

15. 10. 2015 v 22:02

Odpověď na: Kótování v neviditelné skice #61377

Ales
Účastník
272 příspěvků

Dobrý trik s tím začátkem. To mě nenapadlo. Dík.

15. 10. 2015 v 22:11

Odpověď na: Kótování v neviditelné skice #61379

M – by stacilo
Účastník
352 příspěvků

Ještě můžu poradit jeden trik s tvorbou broušených konců. Stačí na to jeden, max dva kroky, pokud nechceš dělat oba konce naráz (pokud jsou vzájemně natočené – ale i tak by to mohlo jít na jeden krok).

Pruzina3

Používám SW2014, tak dávám jen obrázky…

 

16. 10. 2015 v 8:28

Odpověď na: Kótování v neviditelné skice #61385

pepe
Účastník
682 příspěvků

AHA, ve 2012 – 2015 se to chová trochu jinak než ve 2016, se kterou si právě hraju 🙂

Jinak řešení je v tomto případě následující: Klikneš pravým na skicu a zvolíš Skrýt, pak klikneš na skicu znova pravým tl myši a zvolíš Zobrazit kóty.

16. 10. 2015 v 8:53

Odpověď na: Kótování v neviditelné skice #61387

pepe
Účastník
682 příspěvků

Napadlo mě ještě jedno řešení!

Co takhle si udělat vzor model s předmodelovanou pružinou. U tohoto modelu propojit uživatelské vlastnosti s kótami šroubovice a dalších skic.

Pak si udělat vzor výkres, nebo poznámku, kterou si uložíš do Knihovna návrhů, nebo šablonu pro Obecnou tabulku. Tato poznámka/tabulka bude zobrazovat všechny důležité informace k danému modelu pružiny. Vše automatika, bude se to parametricky měnit se změnou modelů, žádné kótování, vše přehledně na jednom místě!

Mrkni na vzor model a výkres.

Přílohy

16. 10. 2015 v 13:34

Odpověď na: Kótování v neviditelné skice #61396

Ales
Účastník
272 příspěvků

Ještě můžu poradit jeden trik s tvorbou broušených konců.

Dík, já to takhle složitě dělám schválně, aby to fungovalo i na nebroušené konce. Roviny pak použiju pro vazby.

16. 10. 2015 v 13:35

Odpověď na: Kótování v neviditelné skice #61397

Ales
Účastník
272 příspěvků

Vše automatika, bude se to parametricky měnit se změnou modelů, žádné kótování, vše přehledně na jednom místě!

 

To by bylo super 🙂 Podívám na to 🙂

16. 10. 2015 v 17:15

Odpověď na: Kótování v neviditelné skice #61398

Ales
Účastník
272 příspěvků

Jinak řešení je v tomto případě následující: Klikneš pravým na skicu a zvolíš Skrýt, pak klikneš na skicu znova pravým tl myši a zvolíš Zobrazit kóty.

Hlavně, že jsem to celou dobu měl přímo v menu, stačilo si to přečíst a kliknout na to a nemusel jsem to hledat všude možně …  Díky za pomoc. 🙂

To převzetí ze šroubovice krásně funguje, ale jenom u kostantního stoupání. Já tam mám proměnné stoupání a proto jsem radši volil okliku přes skicu a přes rovnice, jinak se mi tam ty kóty dost pletly :-).

 

Odpověď na téma

Reklama

Reklama