Téma: kuželové ozubené kolo - MůjSolidworks.cz

Autor
Příspěvky

21. 5. 2013 v 16:21

kuželové ozubené kolo #52223

hammer
Účastník
114 příspěvků

Dá se v SW8 vytvořit odebráním zubová mezera kuželového ozubeného kola? Pak samozřejmě ještě kruhovým polem dodělat zbývající zubové mezery. Já jsem na tom samozřejmě pracoval. Žel Bohu mé zubové mezery byly stejného profilu, což u kuželových kol nejde. Tam se profil zubové mezery zmenšuje směrem k menšímu průměru. Děkuji za nápady.
Řešení je funkcí „odebrání spojením profilů“. Profil zubu je vytvořen na rovině kolmé k úhlu sklonu zubů (k přeponě), vzdálené po roztečnou kružnici od ohniska. Zubová mezera se vytvoří odebráním profilu zubové mezery po bod v ohnisku. Následuje vytvoření kruhového pole pomocí zubové mezery, požadovaného počtu zubů, úhlu (360:počet zubů), a osy kuželového kola. Vlastní polotovar kuželového kola je vytvořen před zubovou mezerou. Tak se mně to zdá správně.

zuby pastorku spojením obrysu a bodu-1

24. 5. 2013 v 17:54

Re:Re: kuželové ozubené kolo #55183

BaboonCZ
Účastník
9 příspěvků

udělal bych odebrání po šroubovici, tu uděláš vložením křivky šroubovice 🙂 a odebrání tažením 🙂

27. 5. 2013 v 11:31

Re:Re: kuželové ozubené kolo #55184

hammer
Účastník
114 příspěvků

BaboonCZ, nepochopil jsem o kterou šroubovici na kuželovém kole jde.

27. 5. 2013 v 13:50

Re:Re: kuželové ozubené kolo #55185

BaboonCZ
Účastník
9 příspěvků

Jo takhle..pochopil jsem to blbě:) myslel jsem, že děláš jiné ozubení 😀

Jinak jo, nejlepší je to udělat spojením profilů.

28. 5. 2013 v 6:56

Re:Re: kuželové ozubené kolo #55186

hammer
Účastník
114 příspěvků

Když už jsme u toho ozubení, věděl by někdo jak správně nakreslit profil zubu s evolventním bokem (zubovou mezeru) v SW? Já jsem to zkoušel nakreslit v 2.5 CAMu odvalováním přímky po kružnici. Postupně jsem kreslil tečny ke kružnici, přidával délky na přímku podle oblouku posunutého o úhel, vytvořil body a pak spojil. Při tvorbě křivky na výšeuvedeném obraze jsem bok vytvořil pomocí Bezierovy křivky. Krátce řečeno, od oka. Šlo mně v tomto případě pouze o možnost, jak tu mezeru odebrat. Jak to nakreslit přesně neznám.

28. 5. 2013 v 9:47

Re:Re: kuželové ozubené kolo #55182

.rf.
Účastník
423 příspěvků

Možností jak vytvořit tvar boku zubu je více.
a) použít nějakou nadstavbu – Mitcalc, TDS, možná Toolbox (nevím jaké má možnosti)
b) ručně, jako při deskriptivní geometrii http://grabcad.com/questions/how-to-model-involute-gear-in-solidworks
c) ručně, pomocí křivky definované parametrickými rovnicemi http://www.youtube.com/watch?v=1M3i7RhUkFg

28. 5. 2013 v 15:40

Re:Re: kuželové ozubené kolo #55187

hammer
Účastník
114 příspěvků

r.f. – díky za informaci. Podobně, jak je ta ukázka v GRABCADu, jsem to zkoušel tvořit já v tom 2.5D CAMu a pak přenést přes *.dwg, nebo *.dxf na plochu. Matematicky výpočtem, pomocí rovnice mne napadlo také. Nemám ale ani tucha, jak to pak přenést na skicu. Ještě jednou děkuji. Možná to zaujme i jiné.

28. 5. 2013 v 18:56

Odpověď na: kuželové ozubené kolo #55188

M – by stacilo
Účastník
352 příspěvků

Také jsem bádal nad ozubeným kolem a nakonec jsem to také udělal jako za b). Výsledek přikládám.. (sw2013). Nejdůležitější bylo spočítat základní kružnici, na které evolventa má začínat. (=roztečná * cos20°)

Přílohy

3. 6. 2013 v 9:09

Re:Re: kuželové ozubené kolo #55189

BaboonCZ
Účastník
9 příspěvků

pěkné 🙂 já používám TDS i pro evolventní drážkování 🙂

4. 6. 2013 v 12:38

Odpověď na: kuželové ozubené kolo #55190

hammer
Účastník
114 příspěvků

Tak jsem se pokusil ty zuby trochu zkroutit do spirály a vyšla mně z toho tato příšerka. Je to děláno pokus-omyl. Chtělo by to vypočtené paloidní kolo se vším všudy. Měl jsem velký problém stanovit správnou šroubovici, aby klouzala po kuželu a podle správné spirály. Spirála musí protínat profil mezery pru ubeání ve spirále. Záleží tedy i na úhlu, ze kterého spirálu začneme. Jinak je to zase odebráno profilem do ohniska, ale navíc podle šroubovice a pod úhlem. Třeba trochu potěším nicka BaboonCZ.

zuby jakoby paloidní

Přílohy

24. 1. 2017 v 19:58

Odpověď na: kuželové ozubené kolo #67832

Michal Nytra
Účastník
14 příspěvků

V tom TDS Technik mají evolventní profil zubu nebo to mají taky zjednodušeně jako v ToolBoxu?

Odpověď na téma

Reklama

Reklama