Téma: SolidWorks – nebo jiný CAD - MůjSolidworks.cz

Autor
Příspěvky

29. 12. 2015 v 10:07

SolidWorks – nebo jiný CAD #62356

Tomáš
Účastník
157 příspěvků

Zdravím Vás konstruktéry forem ač je Vás tady na foru velice málo tak přece někdo.

Chci se zeptat – jaká byla vaše cesta právě k Solidworksu pro konstrukci forem?

Chceme v naší nástrojárně začít vlastní konstrukci forem, doposud se všechno řeší externě.

Solidworks používáme na modelování elektrod a na konstrukční změny forem. Tak nějak logicky se nabízí formy konstruovat v SW, ale pár věcí si v SW nějak nedokážu představit.

1. SW je velmi háklivý na vazby – úplně vidím jak v hotové sestavě udělám do nějaké plochy dílu, který je vazbený např sražení hrany a už se to sype…..

2. Vkládání šroubů, vyhazovačů, kolíků,….. jak docílit toho aby se díry pro ně dělaly sami? např u vyhazovače( ručně udělat díru v tvárníku, rámu, kotevní desce???  přece to musí jít nějak automatizovat ne?

3. Výkres sestavy a pozice – postrádám nějakou pomoc SW při kontrole zda je všechno opozicováno a viditelné…

atd.. je toho hodně, spíše se ptám zkoušeli jste i jiné softy a vyhodnotili SW jako lepší, nebo jste k tomu přišli jako k hotovému?.

Mám možnost si CAD vybrat, je sice pěkné že se dá využít zkušební verze, ale nemyslím si že člověk může objektivně zhodnotit po měsíci zda na formy vyhovuje či ne..

Všímám si převážná většina konstrukčních kanceláří specializujících se na formy používá Creo(dříve ProE).

Velice mě zaujal VISI….

Žádný z nich není ale tak uživatelsky přívětivý jako SW o ceně nemluvě…

Podělíte se o své zkušenosti, postřehy?

Děkuji.

Přílohy

29. 12. 2015 v 11:33

Odpověď na: SolidWorks – nebo jiný CAD #62357

M – by stacilo
Účastník
352 příspěvků

Používám Solidworks k navrhování forem už od roku 2005, kdy Cadkey 98 už přestalo stačit.

Solidworks proto, že tehdy byl v češtině (oproti tehdejšímu SolidEdge) a za rozumný peníz. Doba se pohnula dál, ale já už asi k jinému cadu nepřejdu. Jednak proto, že Solidworks už asi trochu umím, a jednak proto, že se potřebuji vracet i ke starým projektům.

Systém práce jsem nějakou dobu hledal a celou dobu vylepšoval, ale tímto si musí asi projít každý sám.

Vazby – tady jde jen o to hlídat si vazbení jen jedním směrem, a trošku předvídat, co vazbit aby nebyly v budoucnu problémy. Ideální je vazba „na místě“, případně pak vazbit základní roviny k sobě.

Vkládání spojovacích součástí – asi umí Toolbox – nepoužívám, dělám ručně.

Pozicování na sestavě – Pokud se používá pro pozicování jako text pozice „Číslo položky“ je možné rozkliknout levou stranu kusovníku a tam je vidět, která položka je opozicovaná a která ne. (Je nutné mít jednotlivé pohledy ve vlastnostech propojené s kusovníkem)

30. 12. 2015 v 20:39

Odpověď na: SolidWorks – nebo jiný CAD #62363

Tomáš
Účastník
157 příspěvků

Díky za reakci.

To pozicování jsi myslel toto? viz. příloha. Pokud ano, tak díky za poštouchnutí – to by mohlo být použitelné.

 

 

 

Přílohy

30. 12. 2015 v 21:54

Odpověď na: SolidWorks – nebo jiný CAD #62365

M – by stacilo
Účastník
352 příspěvků

přesně tak…

já v některých případech používám pozice navázané přímo na díl jako uživatelské vlastnosti, a tam mi to nefunguje a musím to kontrolovat ručně.

U sestav pro pozicování s výhodou používám rozložené sestavy. Řezy mi často kolabují na plochách tečných k řezu, takže je minimalizuji.

 

Přílohy

4. 1. 2016 v 8:17

Odpověď na: SolidWorks – nebo jiný CAD #62404

pepe
Účastník
682 příspěvků

U sestav pro pozicování s výhodou používám rozložené sestavy. Řezy mi často kolabují na plochách tečných k řezu, takže je minimalizuji.

Super! díky za tip!

8. 1. 2016 v 18:10

Odpověď na: SolidWorks – nebo jiný CAD #62492

Blackburn
Účastník
22 příspěvků

NAHLÁSIT | CITOVAT

Měl jsem možnost kreslit ve více software a zatím nejlepší varianta se mi jeví SW.
– jeden z hlavních důvodu je ovládání, které je suprové, intuitivní bez zbytečného klikání.
– catia je šíleně drahá
– CREO je na ovládání paskvil a je to hodně o zvyku, ale dá se to. Kreslení forem si v základní verzi nedokáži uplně představit. Je ale pravda, že co takto pozoruji tak je hojně využíváno, ale to si myslím že je zase z takového historického hlediska, protože dříve tolik variant nebylo a prostě když už se v něčem začne, tak proč by se přecházelo na něco jiného.
Creo má hodně funkci schovaných.

– to co popisuješ za problémy s vazbami jsou pouze školácké chyby, vazbení na objemová těla, která zpomalují funkčnost a výpočet sestavy. Nevypracovaný systém parametričnosti sestavy, vazby v solidworks jsou viditelné, snadno editovatelné. V Catii něco najít je umění, parametričnost je taková prazvláštní. v ProE je to zase klikání.

– automatizované odebírání šroubu, či děr pro vyhazováky má nástavba Solidworks pro Formy, ale neměl jsem možnost ho naplno využít. Lze ho ale aji uživatelsky nastavit v zakladním solidworks a to mnoha zpusoby, ale těch pár vteřin na vytvoření díry mě nějak netrápí 🙂

– vykres sestavy, opět obrovská vyhoda jsou stavy zoobrazení, konfigurace, které moc ostatní programy nemají. Kontrola opozicování u mě probíhala tak, že jsem si prošel pozice od A do Z 🙂
Jinak jde zkontrolovat zda je vše opozicované, našel jsem tam určitý přehled, ale už si nevzpomenu kde, nepotřeboval jsem to nikdy aktivně.

VISI cad se mi celkem taky líbí, ale praktické zkušenosti nemám, pouze pár tutoriálu.

8. 1. 2016 v 18:15

Odpověď na: SolidWorks – nebo jiný CAD #62493

Blackburn
Účastník
22 příspěvků

přesně tak… já v některých případech používám pozice navázané přímo na díl jako uživatelské vlastnosti, a tam mi to nefunguje a musím to kontrolovat ručně. U sestav pro pozicování s výhodou používám rozložené sestavy. Řezy mi často kolabují na plochách tečných k řezu, takže je minimalizuji.

Rozložený pohled vypadá dobře, dobrý tip.
Jinak já jsem hlavně využíval konfigurace.
Formu jsem kreslil v defaultní.
Pro výkres sestavy jsem si vytvořil novou konfiguraci. V té jsem si zoobrazil vše nutné, zbytek buď skryl nebo potlačil. Pro jednotlivé pohledy jsem si vytvořil zvláštní stavy zobrazení.

Prostě jsem využíval to co ostatní cady neposkytují a nebo za cenu velkých utrap, hladiny atd.

8. 1. 2016 v 18:47

Odpověď na: SolidWorks – nebo jiný CAD #62497

M – by stacilo
Účastník
352 příspěvků

Konfigurace používám jen výjimečně, a spíše jen pro varianty ve formě. Pro sestavu mám základní stavy zobrazení : Komplet, Vstřikovací strana, Vyhazovací strana – ty používám pro výkres sestavy a pak stav Výchozí ve kterém pracuji a dělám úpravy, a je mi jedno co je v něm zobrazené, protože ten ve výkrese sestavy nepoužívám – právě proto. Samozřejmě pokud je třeba nějaké speciální zobrazení, není nic jednoduššího, než dodělat další stav zobrazení.

Když mám otevřít nějakou starou práci, kde jsem místo stavů zobrazení používal konfigurace, tak se nestačím divit jak to nejede a pořád jen regeneruje.

9. 1. 2016 v 7:22

Odpověď na: SolidWorks – nebo jiný CAD #62498

Tomáš
Účastník
157 příspěvků

Pánové díky za reakce a postřehy. Jsem rozhodnutý že půjdu cestou SW.

-znám ho – nemusím se učit od základů ( je třeba dopilovat nějaké drobnosti)

-žádný CAD v základu nedělá nic automatizovaně – je to o draze kupovaných nadstavbách

-minimálně několik let nebude SW příčinou toho že něco nejde – bude to moje hlava… 🙂

-atd…

„Uvidíme“ se v jiných tématech.

9. 1. 2016 v 8:26

Odpověď na: SolidWorks – nebo jiný CAD #62499

Blackburn
Účastník
22 příspěvků

Od kolegu jsem stále slyšel že něco nejde, že ten program má chyby, že se jim to seká, padá atd.
No ale hrozně divné bylo to že to co oni měli jsem já nezažíval 🙂
Má to nějaké mouchy, ale oproti masařkám v 2007 je to suprové.

Izraelci nespí a ve vývoji tohoto software jim nemohu nic vytknout odproti konkurenci.

9. 1. 2016 v 9:24

Odpověď na: SolidWorks – nebo jiný CAD #62500

Tomáš
Účastník
157 příspěvků

Používáš moldworks?

9. 1. 2016 v 17:03

Odpověď na: SolidWorks – nebo jiný CAD #62501

Blackburn
Účastník
22 příspěvků

Nene, nepotřebuji….Moldflow jsou pro mě takové nicneříkající 😀

9. 1. 2016 v 17:15

Odpověď na: SolidWorks – nebo jiný CAD #62502

Tomáš
Účastník
157 příspěvků

😀 ne moldflow ale moldworks..kdyz jsi psal o těch izraelcích tak jsem myslel že máš do SW nadstavbu moldworks od R and B…..

9. 1. 2016 v 17:38

Odpověď na: SolidWorks – nebo jiný CAD #62503

Blackburn
Účastník
22 příspěvků

Jo toto….viděl jsem ho na zakaznických dnech spolu s nějakou tvorbou elektorod a řekl bych že hodně zdařilé nadstavby.
Muže to fungovat,ale já jsem zastánce klasického solidworks protože jak se něco děje uplně automaticky tak se mi to moc nelíbí, člověk nemá uplně dokonale zkouklou formu a muže ledacos přehlédnout.
Ale pokud bych měl možnost, nebo je možnost si ho pořídit, tak jen do toho 🙂

9. 1. 2016 v 18:01

Odpověď na: SolidWorks – nebo jiný CAD #62504

Tomáš
Účastník
157 příspěvků

Na tvorbu elektrod jsem to měl na 30 dnů na vyzkoušení a těch cca 80 tis za to mě přišla investice asi tak smysluplná jako ten balík peněz hodit z okna….Ona ta nadstavba jako taková nebyla špatná, ale pokud v něčem praci zrychlyla tak někde jinde zase komplikovala…detaily už nevím.

Odpověď na téma

Reklama

Reklama