Téma: Soudkovitý tvar - MůjSolidworks.cz

Autor
Příspěvky

14. 11. 2015 v 0:02

Soudkovitý tvar #61796

ogar69
Účastník
67 příspěvků

Zdravím řeším takový problém. Chci vytvořit válečky na pásový dopravník.

 

Problém je takový, že aby pás chodil přesně ve středu válečku tak musí být bombírovaný tedy soudečkovitý tvar.

 

Pročetl jsem různé příručky a knížky a jediné co jsem našel bylo že váleček má mít soudečkovitost 1%2%.

 

Nevíte někdo jak toto nakreslit?

14. 11. 2015 v 21:15

Odpověď na: Soudkovitý tvar #61798

Ales
Účastník
272 příspěvků

Nakreslí se to jednoduše, rotací obdélníku, jehož jedna strana je nahrazena kruhovým obloukem nebo jinou vhodnou křivkou. Ale bohužel nevím co to znamená „soudkovitost 2 %“.

15. 11. 2015 v 22:58

Odpověď na: Soudkovitý tvar #61800

hammer
Účastník
114 příspěvků

Také nevím co to je soudkovitost 2%. Já si ji ale představuji tak, že rozdíl maximálního průměru na soudkovitém povrchu a průměru nejmenšího řemenice, tedy u čel je právě ty 2%.

Já si z mládí, když jsem v padesátých letech chodil pomáhat k mlátičce mlátit obilí, vzpomínám na jednoho „strojníka“. Tak se říkalo na vesnici strejdům, co stavěli a obsluhovali mlátičky a jiné zemědělské stroje. Ten tu mlátičku spolu s elektromotorem stavěl. To spočívalo ve srovnání elektromotoru, mlátičky a lisu na slámu, na nerovné vozovce tak, aby z řemenic nepadaly kožené řemeny délky několika metrů. Některé řemenice právě neměly tu soudkovitost, která nutí běhat řemen na největším průměru. Jeden řemen mu stále padal a tak to vyřešil tím způsobem, že do středu řemenice nalepil po obvodu  několik vrstev látkové elektropásky a řemen se perfektně srovnal. My jsme mohli v hrozném prachu pěkně mlátit to obilí. Tak vy pěkně udělejte na ten povrch tu ovalitu, nebo z obou stran osoustružte mírný úhel tak, aby byl uprostřed největší průměr. Určitě ten úhel nebude muset být velký.

18. 11. 2015 v 10:05

Odpověď na: Soudkovitý tvar #61811

pepe
Účastník
682 příspěvků

hammer by měl mít pravdu, soudkovitý tvar = představ si tvar sudu / bečky na pivo/víno 🙂

30. 11. 2015 v 14:10

Odpověď na: Soudkovitý tvar #62011

Jan Čípa
Účastník
12 příspěvků

Řekl bych, že soudkovitost 1-2% znamená

(D-d)/D=0.01 až 0.02, kde D=průměr válečku uprostřed, d=průměr válečku na koncích.

Konstrukce: (skica) L=délka válečku

Budeš mít 3 body (0,r),(L/2,R),(L,r) a těmi pak proložíš kružnici, ořízneš usečkami tvořících boky („konce“) válečku a necháš zarotovat.

 

 

 

 

 

Odpověď na téma

Reklama

Reklama