Téma: Výpočet síly potřebné k přetržení vtoku - MůjSolidworks.cz

Autor
Příspěvky

14. 10. 2016 v 11:03

Výpočet síly potřebné k přetržení vtoku #66332

Tomáš
Účastník
157 příspěvků

Dávám dotaz sem do Forem protože mně jde o výpočet přetržení vtokového kužele, ale asi to není podstatné.

Musím vypočítat sílu která dokáže přetrhnout vtokový zbytek v konkrétním místě.

V tomto místě mám vtok kruhového průřezu o průměru 3mm. takže jeho průřez je 7,07mm2.

Materiál je Santoprene 123-50W175. Dle materiálového listu se mi daří dohledat pouze pevnost na mezi kluzu a to 11,3 MPa.

Problém mám s tím že mez pevnosti materiálu nedokážu nikde najít a nevím jak ze znalosti meze kluzu dojít k mezi pevnosti….

Jak s tímto pracujete vy zkušení konstruktéři?

Děkuji za jakékoliv poštouchnutí správným směrem.

18. 10. 2016 v 6:30

Odpověď na: Výpočet síly potřebné k přetržení vtoku #66356

Tomáš
Účastník
157 příspěvků

Fakt nikdo? Prosím…

18. 10. 2016 v 6:52

Odpověď na: Výpočet síly potřebné k přetržení vtoku #66357

.rf.
Účastník
423 příspěvků

Myslím že víte jak spočítat sílu pro přetržení. A pokud neznáte materiálové vlastnosti, těžko s výpočtem pohnete dál. Pokud nemáte jak zjistit mez pevnosti, nebo nemáte k dispozici tahový diagram, zkuste si udělat vlastní zkoušku. Na vzorek se stejnými rozměry jako má váš vtok zavěšujte postupně závaží až do přetržení.

18. 10. 2016 v 7:13

Odpověď na: Výpočet síly potřebné k přetržení vtoku #66358

Tomáš
Účastník
157 příspěvků

Díky tomu že se jedná o optimalizaci stávající formy a mám k dispozici výlisek ze stejného materiálu tak jsem si mohl zkoušku udělat. Ukázalo se že se průměr 3mm přetrhne při zátěži 15kg. (samozřejmě ještě horký plast se bude chovat zase jinak…)

Já si myslím že to v praxi počítá málokdo ( spíš teda nikdo, už proto že zdaleka ne všechny materiálové vlastnosti výrobci uvádí..), ale rád si to nechám vyvrátit a proto mě zajímá, jak toto řeší zkušení.

 

18. 10. 2016 v 7:16

Odpověď na: Výpočet síly potřebné k přetržení vtoku #66359

M – by stacilo
Účastník
352 příspěvků

Formy kreslím, ale toto jsem nikdy nepotřeboval počítat – nebylo to podstatné.

Otázkou je k čemu je takovýto výpočet potřeba. K vytržení vtoku, nebo jeho vyhození, podle toho na které straně formy je, vstupuje více faktorů. Naapř. pokud je vtokový kanál moc krátký a silný, nedokáže se dostatečně při vytžení prohnout a kužel se může zatrhávat.

Pokud je to školní úkol, je to tak na simulaci / MKP.

18. 10. 2016 v 7:50

Odpověď na: Výpočet síly potřebné k přetržení vtoku #66360

Tomáš
Účastník
157 příspěvků

potřebuji na tryskové straně přetrhnout vtok mezi deskami a to pomocí pružin s požadavkem na použití co nejmenší možné síly pružin….

Kdybych sem dal k nahlédnutí formu tak formařům bude hned jasné o co jde, ale to nemůžu…

18. 10. 2016 v 9:05

Odpověď na: Výpočet síly potřebné k přetržení vtoku #66361

M – by stacilo
Účastník
352 příspěvků

Takže ne tunelový vtok, ale třídesková konstrukce (takto to znám já). Tady jedině zkusit citem. Další možnost je místo pružin použít tahače, nebo pneuválce.

18. 10. 2016 v 9:20

Odpověď na: Výpočet síly potřebné k přetržení vtoku #66362

Tomáš
Účastník
157 příspěvků

Tak tak, nejde o tunelový vtok. Jak píšu dát sem alespoň obrázek bylo by vše ohledně konstrukce jasné.. ale nesmím.

Forma má vlastně 3 dělící roviny, takže tahače použité jsou (E1840) a ještě to musím kombinovat s těma pružinama.

Další zvláštnost této formy je že čelisti musí být kompletně na tryskové straně (včetně vedení a mechanizmu který je donutí se rozjet od sebe… Opravdu krásná forma a mám z ní radost.

Trápí mě jenom ta teorie výpočtu. Ale jak jsem psal, myslím si že to nepočítá nikdo.

Odpověď na téma

Reklama

Reklama