Dassault Systèmes zpoplatnila DraftSight. Finance použije na vývoj a posílení výkonu

DraftSight je výkonný nástroj pro tvorbu, editaci a sdílení DWG a DXF souborů. Produkt, který je na trhu již od roku 2010, je určený pro konstruktéry a designéry, kteří využívají platformy Windows, Mac nebo Linux. Kvůli zvyšujícím se požadavkům ze strany zákazníků na funkcionalitu, produktivitu a výkon musela společnost Dassault Systèmes tento produkt zpoplatnit. Finanční kapitál posílí kapacitu vývojového oddělení. Podívejte se na podrobný výčet licencí a novou cenovou politiku. 

DraftSight disponuje intuitivním rozhraním, které uživatelé tradičních 2D CAD aplikací velmi dobře znají. Podporovanými formáty souborů jsou DWG a DXF. V obou případech DraftSight poskytuje kompatibilitu se soubory od verze R12 až po nejnovější. Vedení společnosti Dassault Systèmes představilo smysluplnou aktivitu zpoplatnit licence DraftSightu a peníze použít pro další vývoj. Z praktického pohledu tato myšlenka dává smysl – pokud si za něco zaplatíme, vážíme si toho a máme od toho přiměřené očekávání. Již nová verze produktu DraftSight přináší celou řadu výkonných nástrojů, které uživatelé požadovali. Jednalo se o možnosti návrhu prostorových modelů, vektorizaci obrazu, spolupráci s platformou 3D Experience a CAD řešením SOLIDWORKS.

V letošním roce pro produkt DraftSight bylo ukončeno bezplatné licencovaní, které se týká více než 2 miliónů uživatelů. Stávající bezplatné licence vyprší k 31. prosinci 2019. Samozřejmě lze očekávat přiměřený odliv uživatelů, kteří DraftSight používali sporadicky nebo jej z nějakého důvodu nebudou dále používat.


Licence a cenová politika

Společnost Dassault Systèmes již zveřejnila cenovou nabídku k novému licencování. Pokud vás zajímá licencování produktu DraftSight, podívejte se na náš přehled. V nabídce jsou licence pro jednotlivce za symbolických 99 dolarů ročně nebo nabídky pro malé a střední firmy a korporace.

DraftSight Standard nabízí základní úroveň programu, která nahradí bezplatnou verzi. Obsahuje původní 2D funkcionalitu volně dostupných verzí a je doplněna o některé možnosti z vyšších úrovní. Je určena pro širokou veřejnost i pro komerční využití. Uživatelé se mohou zaregistrovat na komunitním fóru DraftSight, kde získají přístup k užitečným vzdělávacím zdrojům, jako jsou videa, diskusní fórum a časté kladené dotazy. Pro všechny je k dispozici zdarma 30denní zkušební verze DraftSight Professional. Tato licence je dostupná za 99 dolarů ročně.

DraftSight Professional rozšiřuje základní verzi DraftSight Standard a je určena pro malé a střední společnosti, které potřebují 2D CAD software na profesionální úrovni. DraftSight Professional disponuje dalšími funkcemi, které umožňují významně zkrátit čas navrhování (např. rychlé ořezávání, odstranění duplicit a předdefinované hladiny) prémiovými nástroji (manažer atributů bloků, dávkový tisk a PDF podklad), knihovnou návrhů, databází normalizovaných součástí DraftSight Toolbox a programovacím rozhraním (makra, LISP, API). Tato licence je dostupná za 199 dolarů ročně.

DraftSight Premium rozšiřuje funkcionalitu DraftSight Professional o možnosti využití software v oblasti 3D modelování. Umožňuje zadávat načrtnutým prvkům geometrické vazby (svislá, vodorovná, soustředná) a nabízí možnosti jako např. vysunutí, rotace, tažení po křivce ale také prvky pro editaci vytvořených plošných i objemových modelů např. pole, zrcadlení, sražení, zaoblení. Tato licence je dostupná za 499 dolarů ročně.

DraftSight Enterprise — Profesionální nástroj je určený pro velké společnosti s náročnými požadavky. Obsahově odpovídá možnostem úrovně Professional. Navíc však DraftSight Enterprise nabízí síťové licencování (minimum jsou 2 licence) a možnost hromadné administrativní instalace. Pro zákazníky je k dispozici podpora přímo od společnosti Dassault Systèmes. Tato licence je dostupná za roční předplatné v hodnotě 399 dolarů nebo jako trvalá licence za 499 dolarů s možností údržby za 299 dolarů.

DraftSight Enterprise Plus — Také tato úroveň je určena pro velké společnosti s náročnými požadavky. Funkcionalita 2D tvorby je zde rozšířena o možnosti využití software v oblasti 3D modelování. Umožňuje zadávat načrtnutým prvkům geometrické vazby (svislá, vodorovná, soustředná) a nabízí možnosti jako např. vysunutí, rotace, tažení po křivce ale také prvky pro editaci vytvořených plošných i objemových modelů např. pole, zrcadlení, sražení, zaoblení. Obsahově tedy odpovídá možnostem úrovně Premium. Navíc DraftSight Enterprise Plus nabízí síťové licencování (minimum jsou 2 licence) a možnost hromadné administrativní instalace. Pro zákazníky je k dispozici podpora přímo od společnosti Dassault Systèmes. Tato licence je dostupná za roční předplatné v hodnotě 699 dolarů nebo jako trvalá licence za 899 dolarů s možností údržby za 499 dolarů.

V oblasti školství jsou nabízeny výhodné balíčky DraftSight, ze kterých si mohou studenti zapůjčit licenci programu pro domácí využití.

 

Komunita uživatelů

Uživatelé se mohou zaregistrovat na komunitním fóru DraftSight, kde získají přístup k množství užitečných vzdělávacích zdrojů. Hlavním přínosem jsou výuková videa, často kladené dotazy, řešení záležitostí z oblasti instalace, práce v DraftSight a online diskuze komunity, ve kterých lze s ostatními členy probrat své názory na různá témata. Využít je možné také celosvětový oficiálním web DraftSight Community, který je v anglickém jazyce a obsahuje množství výukových materiálů, iQuestions a přístupu k blogům.

3-DraftSight-novinky-Mujsolidworks

Komentáře k článku (2)