Klasické zobrazení

Jak se změnilo uživatelské prostředí verze 2016?

    / 12. 10. 2015
             
10-velikost-tlacitek-rozliseni-nastaveni-solidworks-2016

Při spuštění nového SOLIDWORKSu 2016 si všimnete změny patrné na první pohled – moderního vzhledu uživatelského prostředí. Z velké části je tvořeno bílým pozadím a barevným schématem tlačítek v kombinací modré a šedé barvy. K přepracování došlo z důvodu lepší podpory zobrazení na monitorech s vysokou hustotou obrazových bodů.

Uživatelské prostředí SOLIDWORKSu se za celou dobu vývoje změnilo již potřetí, před tím naposledy před sedmi roky. Ač jsou monitory s rozlišením Full HD (1920 × 1080) dosud považovány za standard při konstrukčním navrhování, při tvorbě nového vzhledu byl brán ohled na očekávaný přechod na monitory s rozlišením 4K a vyšším. To se projevilo u všech tlačítek, panelů nástrojů i textů, které v aktuální verzi vyhovují nastavení pro zobrazení ve vyšších rozlišeních v operačním systému Windows. Z uživatelského rozhraní byly odstraněny vizuálně rušivé prvky, nový vzhled osového kříže se vyznačuje vizuální čistotou a snadnou použitelností.

Na bílém pozadí vynikají modrošedá tlačítka

Provedení ikon se sjednotilo s vizuálním stylem portfolia společnosti Dassault Systèmes (produkty platformy 3D Experience) a je zcela zpracováno ve vektorové grafice. Nové provedení ikon sjednocuje jejich vzhled, eliminuje nepodstatné detaily a zdůrazňuje základní prvky. Jednotný vizuální styl je použit pro všechny ikony.

Porovnání vizuálního stylu na ikonách v SOLIDWORKSu 2015 (nahoře) a SOLIDWORKSu 2016

Srovnání vizuálního stylu na ikonách v SOLIDWORKSu 2015 (nahoře) a SOLIDWORKSu 2016

Porovnání vizuálního vzhledu

Moderní vzhled můžete porovnat na tlačítkách umístěných v CommanManageru (SOLIDWORKS 2016 je na obrázcích nahoře).

Skica:

6-velikost-tlacitek-rozliseni-nastaveni-solidworks-2016

Prvky:

7-velikost-tlacitek-rozliseni-nastaveni-solidworks-2016

Sestava:

8-velikost-tlacitek-rozliseni-nastaveni-solidworks-2016

Výkres:

9-velikost-tlacitek-rozliseni-nastaveni-solidworks-2016

Vizuální styl využívá modrou barvu, která zdůrazňuje hlavní akce nebo funkce. Šedý obrys definuje celkový tvar ikony a stíny pro vizuální zakotvení.

Většina ikon je stejná jako v předchozí verzi, nový vzhled se však vyznačuje ostrými linkami, které zvyšují čitelnost a kontrast. Umístění ikon v CommandManageru a v panelech nástrojů zůstává beze změn. Barevné schéma bylo navrženo i s ohledem na poruchy barevného vidění lidského oka, které moderní vzhled pomáhá eliminovat.

Vysoké rozlišení monitorů však nemusí být pro každého uživatele přijatelné. V dialogových oknech – ve správci PropertyManageru a ve stromu FeatureManageru – lze využít nastavení změny měřítka pro zobrazení tlačítek a ikon v odpovídající velikosti dle požadavku uživatele a rozlišení monitoru. Při změně měřítka ikon se automaticky přizpůsobuje i velikost textu. Velikost tlačítek je možné nastavit ve třech různých provedeních: Malá, Střední nebo Velká.

3-velikost-tlacitek-rozliseni-nastaveni-solidworks-2016

Provedení malých (nahoře), středních (uprostřed) a velkých tlačítek v SOLIDWORKSu 2016

Postup změny velikosti tlačítek

Klikněte na tlačítko Možnosti > Vlastní úpravy.

4-velikost-tlacitek-rozliseni-nastaveni-solidworks-2016

Ze záložky Velikost tlačítka vyberte velikost podle vlastního uvážení, aby se vám v prostředí SOLIDWORKSu co nejlépe navrhovalo.

5-velikost-tlacitek-rozliseni-nastaveni-solidworks-2016

Alternativní způsob, jak vyhledat nastavení velikosti tlačítek, je přes nabídku Nástroje > Vlastní… V záložce Panel nástrojů pak zvolte velikost v menu Velikost ikony.

Líbil se vám tento článek?
ANO (0) Udělit kladný hlasUdělit záporný hlas NE (0)
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU ( 4 )
  • Profile photo of Luboš Kučera lubos.kucera píše: 16. 10. 2015 (11:30)  ǀ  Odpovědět

    Používám SW 2016 ve firmě asi týden (zvyk z předchozího zaměstnání). Ačkoliv jsem s ním nadmíru spokojen, nové prostředí mi úplně šťastné nepřijde. Ano, nové modro-šedé ikonky jsou fajn, je vidět, že si s tím dali hodně práce, ale když se podívám u konkurence, prostředí má povětšinou tmavší. AutoCad, SolidEdge, NX, ProEngeneer ale i grafické pogramy jako Maya, 3Dmax, Photoshop. A vědí proč, je to šetrnější pro oči. Celý den na mě svítí téměř bílé toolbary. Jasně, můžu si pohasnout monitor, ale to není řešení. Je to možná trochu zvyk, ale předchozí tmavší prostředí možná nebylo tak graficky vyladěné, ale tolik mě „netlačilo“ do očí.

  • Profile photo of Roman Spacek Roman Spacek píše: 10. 12. 2015 (20:12)  ǀ  Odpovědět

    Přešli jsme ve firme na 2k16 také nedávno. Nový moderní vzhled vypadá opravdu na první pohled hezky. Ale po pravdě se pořád ztrácím ve stromové struktuře prvků. Je nějaká možnost vrátit vizuální styl dřívějších verzí ? V nastavení jsem to asi přehlédl. Děkuji.

  • Profile photo of Marek Pagáč maPag píše: 13. 12. 2015 (22:12)  ǀ  Odpovědět

    Vrátit původní uživatelské rozhraní z předešlých verzí SOLIDWORKSu nelze. Můžete však vyzkoušet nastavení jasu rozhraní viz návod Jak nastavit jas rozhraní.

Přidejte komentář

Přidávat komentáře k článku mohou pouze přihlášení uživatelé.
Chcete-li okomentovat tento článek, se nebo se zaregistrujte