Téma: makro pro export pohledů do DXF - MůjSolidworks.cz

Autor
Příspěvky

25. 10. 2011 v 15:13

makro pro export pohledů do DXF #52012

mubi
Účastník
14 příspěvků

Potřeboval bych ze souboru modelu SW s několika desítkami konfigurací vyexportovat základní pohledy (levý, přední, pravý, zadní, horní, dolní) do DXF souborů s názvy dle konfigurace. Umíte někdo vytvořit takové makro?

26. 10. 2011 v 15:00

Re:Re: makro pro export pohledů do DXF #54494

sUs
Člen
69 příspěvků

Zdravím,

to by nemělo být složité. Jde o pohledy z modelu, nebo výkresu?
Název souboru bude muset být ještě odlišen na základě typu pohledu.
Záleží na tom, jak to spěchá, ale když pošleš vzorový model a příklad finálního názvu souboru (tj. např. „nazevModelu-nazevPohledu-nazevKonfigurace.dxf“ ), tak se na to mohu příležitostně podívat.

26. 10. 2011 v 17:15

Odpověď na: makro pro export pohledů do DXF #54495

mubi
Účastník
14 příspěvků

Potřebuji vytvořit pohledy z modelu – všechny pohledy z jedné konfigurace v jednom DXF.
Přikládám jednoduchý vzorový model a výsledné DXFy.
Edit: Pro úplné upřesnění – v reálu jde o pohledy ze sestavy (.sldasm) převodovky v různém montážním provedení.

Přílohy

27. 10. 2011 v 7:48

Re:Re: makro pro export pohledů do DXF #54496

sUs
Člen
69 příspěvků

Zajímalo by mě jak byl výsledný DXF vytvořen. Pokud se nepletu, takto uložit soubor lze jen z výkresu. To by znamenalo vytvořit výkres modelu/sestavy s potřebnými pohledy, které budou provázány a měnit u hlavního pohledu konfiguraci a celé to ukládat podle konfigurace. Teoreticky by šlo i pohledy vytvářet (výkres), ale je to složitější na určení rozestupů, měřítka apod. Pokud se nebude muset výkres vytvářet, ale bude dostupný předem, tak to bude mnohem jednodušší na tvorbu makra.

27. 10. 2011 v 10:24

Re:Re: makro pro export pohledů do DXF #54497

mubi
Účastník
14 příspěvků

Hezký den,
Mám pouze modely. Vzorový soubor jsem vytvořil přes šablonu výkresu s přednastavenými pohledy. Princip je mi vcelku jasnej, nevím pouze jak nadefinovat v šabloně konstantní odstupy mezi jednotlivými pohledy a potřebuju to zautomatizovat.
V podstatě mi stačí vytvořit výkresy v .slddrw, do .dxf už se to dá převést přes Plánovač úloh.

27. 10. 2011 v 12:11

Re:Re: makro pro export pohledů do DXF #54498

sUs
Člen
69 příspěvků

Pokud je požadavek i na konstantní rozestupy, pak by se musela definovat požadovaná rozteč. Přednastavené pohledy to podle mě neumožňují (při ručním vkládání). Ručně je možnost při vkládání prvního pohledu modelu vytvořit několik pohledů najednou při zaškrtnutí této volby. Rozteč se pak řídí rozměrem formátu listu (čím větší formát -> větší rozteč).
Na měřítku nezáleží, nebo 1:1?

27. 10. 2011 v 13:00

Re:Re: makro pro export pohledů do DXF #54499

mubi
Účastník
14 příspěvků

Požadované měřítko DXF je 1:1,
Definovaná mezera mezi pohledy by měla být proto, aby se při zvětšení velikosti modelu nezačaly překrývat pohledy ve výkrese. Samozřejmě je li to možné. Jinak by se to muselo vyřešit rozmístěním pohledů do šablony podle největší velikosti modelu.

28. 10. 2011 v 1:30

Re:Re: makro pro export pohledů do DXF #54500

sUs
Člen
69 příspěvků

Tak bych měl první funkční verzi. Otázkou je, na jaké verzi SldW to má běžet. Používám totiž v2011 a mám obavu, že to na starší verzi nemusí správně fungovat. Jinak budu potřebovat ještě pár knihoven z dané verze pokud je tu někde nenajdu. Ptám se proto, že vzorový model mi ukazuje starší verzi.

28. 10. 2011 v 5:29

Re:Re: makro pro export pohledů do DXF #54501

mubi
Účastník
14 příspěvků

SW2010

28. 10. 2011 v 10:27

Odpověď na: makro pro export pohledů do DXF #54502

sUs
Člen
69 příspěvků

Tak jsem sehnal knihovny z verze 2010 a tady je první verze.
Instalace je po rozbalení archívu přes „Setup.exe“ a další spuštění lze z odkazu na ploše.
Nastavení jsem žádné nedělal s ohledem na specifické určení. Všechno by si to mělo najít
včetně šablony výkresu apod. Požadavky jsou snad jen „.NET Framework 3.5“.
Neručím za funkčnost, vzhledem k možným rozdílům v sw a OS, ale neměl by být problém.
Případné změny či úpravy ještě mohu provézt, záleží na požadavcích a časové náročnosti.

zatím

Přílohy

28. 10. 2011 v 16:02

Re:Re: makro pro export pohledů do DXF #54503

mubi
Účastník
14 příspěvků

Díky za odvedenou práci, ale možná by to chtělo ještě trošku doladit.
Po stisku testovacího tlačítka se mi sice otevře výkres, ale prázdný. Tlačítkem Export DXF se vytvoří všechny soubory podle názvů konfigurací, ale rovněž prázdné. Odhaduji, že by problém mohl být se šablonou výkresu (názvem, umístěním). Možná by se hodilo výběrové políčko pro volbu souboru šablony.

28. 10. 2011 v 21:19

Odpověď na: makro pro export pohledů do DXF #54504

sUs
Člen
69 příspěvků

Šablonu by si to mělo najít automaticky z cesty nastavené ve vlastnostech SW. Spíše bych to odhadoval na problém s vkládání pohledů. Šablonu tam přidám a možná ještě jinou (starší) funkci na vkládání pohledů.

v2
Přidána možnost vybrání šablony výkresu.
Upraveno vkládání pohledů.

Přílohy

31. 10. 2011 v 9:48

Re:Re: makro pro export pohledů do DXF #54505

mubi
Účastník
14 příspěvků

Jěště to pořád není vítězství.
Už se ve výkrese objevují pohledy, ale prázdné.

31. 10. 2011 v 12:55

Odpověď na: makro pro export pohledů do DXF #54506

sUs
Člen
69 příspěvků

Školácká chyba.
Pohledy to nedělá, protože jsem to testoval na en verzi a česká verze má názvy základních pohledů v češtině.
Takže to *Front, *Top apod. prostě neudělá. 🙂

Opraveno na české pohledy.
V minulé verzi jsem odmazal nastavení dokumentu na měřítko 1:1 a použil zapínání/vypínání f-ce automatického přizpůsobení pohledu z nastavení. Snad to nebude dělat neplechu s měřítkem. Jinak bych to tam zase přidal.

Přílohy

31. 10. 2011 v 14:47

Re:Re: makro pro export pohledů do DXF #54507

mubi
Účastník
14 příspěvků

Hezký den,
Zdá se, že dodobrá věc se podařila a prográmek už funguje jak má. Ještě si musím pohrát s mapováním hladin a barev, ale to už bude sranda.
Mockrát díky.

Odpověď na téma

Reklama

Reklama