Téma: Spirála se dvěma osami - MůjSolidworks.cz

Autor
Příspěvky

12. 7. 2011 v 13:19

Spirála se dvěma osami #51985

Jendix
Člen
42 příspěvků

Ahoj, řešim tu už asi třetí den model spojení dvou spirál. Viz. přiložený obrázek. Nejlépe aby byla celá spriála parametricky řiditelná přes excel tabulku.

Největší problém mám s tvorbou vodící křivky. Pak už je mi zbytek jakš, takš jasnej. Klasickou spirálu jsem již pomocí excel tabulky a parametrického řízení vytvořil. Ale tady je problém že nejde vlastně vzít spirálu a vyříznou z ní určitý úhlový výřez, protože pak nesouhlasí úhel stoupání.

[attachment=1:27k5yslq]Unbenannt.png[/attachment:27k5yslq]

12. 7. 2011 v 16:38

Re:Re: Spirála se dvěma osami #54372

Jendix
Člen
42 příspěvků

Podařilo se mi to dostat do této fáze, ale pořád si myslím že to musí jít jednodušeji. Resp. nejsem si jistý jakým způsobem lze nejjednodušeji vytvořit vodící křivku. Předem díky.

14. 7. 2011 v 5:55

Re:Re: Spirála se dvěma osami #54373

kohen
Účastník
486 příspěvků

Podobný problém se řešil na „Kruhova spirala po krivke“. Nevím jestli to řeší tvůj problém, ale můžeš se nechat inspirovat.

14. 7. 2011 v 16:25

Re:Re: Spirála se dvěma osami #54374

Jendix
Člen
42 příspěvků

@kohen wrote:

Podobný problém se řešil na „Kruhova spirala po krivke“. Nevím jestli to řeší tvůj problém, ale můžeš se nechat inspirovat.

kruhovou jsem se tu na foru již částečně v úplným začátku inspiroval. Ta je úplně v pohodě, potřeboval jsem jí taky, a jsem ve fázi že jí komletn řešim přes excel i včetně počtu vinutí.

U tohoto oválul je problém v tom že nejde prostě vzít spirálu a uříznout jí, protože pak nesedí úhle stoupání. A u těch pomocných plošek je problém v tom, že neexistuje funkce pole pro plochy, pouze ofset, tím to ty plochy značně degraduje.

Další variantu kterou jsem zkoušel je vygenerovat si pody v excelu a ty dostadit do křivky, ale to je opět poněkud nekomfortní.

No uvidíme, třeba ještě na něco časem přijdu. V nejhorším případě by musel člověk musel napsat nějaké makro.

15. 7. 2011 v 6:48

Re:Re: Spirála se dvěma osami #54375

kohen
Účastník
486 příspěvků

15. 7. 2011 v 7:58

Re:Re: Spirála se dvěma osami #54376

Jendix
Člen
42 příspěvků

@kohen wrote:

Četl jsi celý příspěvek?
http://solidworksforum.svobodne.net/download/file.php?id=291&mode=view

ano četl, ale tvoje řešení je pro mne nepoužitelné, pokud se na něj podívaš, zjistíš že stoupání je s narůstající délkou drátu nelinearní.. já potřebuju konstatní stoupání v celé délce drátu, proto je moje úloha poněkud složitější.. protože já řešení nemám jako vzhledové nebo dodatečně kosmetické.. v tomto případě se dělá výkres celé šroubovice a jde to pak do výroby..

Odpověď na téma

Reklama

Reklama