Téma: Trup RC lodi Spojením profilů – nejde vytvořit skořepina - MůjSolidworks.cz

Autor
Příspěvky

11. 10. 2016 v 22:51

Trup RC lodi Spojením profilů – nejde vytvořit skořepina #66314

Richard Mrázek
Účastník
6 příspěvků

Zdar,

jsem tu nový, neznám to tu a nevím, jestli tady vůbec začátečníkům radíte. Jestli ne, tak se předem omlouvám a uvítám případně odkaz na nějaké fórum pro začátečníky.

Učím se základy Solidworks a jako modelář se snažím o vymodelování trupu RC lodě.

Křivky jsem si nachystal v Adobe Illustratoru a přes DWG dostal do Solidworks, kde jsem je napozicoval na příslušné roviny, protnul v rozích s vodícími linkami a vytvořil jsem plnou půlku trupu Spojením profilů.

Přes jistou hrbatost danou nepřesnostmi v papírových plánech (se kterými se potýkáme i v manuální modelařině) se těleso vytvořilo. Nejde ale vytvořit skořepina, protože „Hodnota tloušťky je větší než minimální poloměr křivosti“.

Je problém v křivkách z Illustratoru jako takový?

Nebo je problém v nestejném počtu bodů na profilových křivkách?

Jde ten vzniklý objekt nějak optimalizovat, nebo prostě musím začít znovu a lépe?

Dotyčný soubor přikládám.

Děkuji předem moc za nějaké navedení jak dál, třeba i stylem „vymazat a nakreslit znovu v Solidworks“.

A ještě jednou, pokud se zde takovými základy nezabýváte, tak se omlouvám.

RM.

Přílohy

12. 10. 2016 v 7:44

Odpověď na: Trup RC lodi Spojením profilů – nejde vytvořit skořepina #66316

Richard J
Účastník
1 příspěvek

Richarde,

na toto sa chystam aj ja, takze sa mozeme ucit spolu.

tusim postupne okupuju modelari rozne fora.

Ja sa ucim na mojich parnych motorch, ktore som si sam nakreslil este v corel draw..

Riso

12. 10. 2016 v 10:36

Odpověď na: Trup RC lodi Spojením profilů – nejde vytvořit skořepina #66317

Richard Mrázek
Účastník
6 příspěvků

Ahoj Ríšo, svět je malý 🙂

Tak snad nám tu někdo poradí 🙂

Já to zkusím dneska znovu, s menším počtem bodů na křivkách. Zkoušel jsem to vektorovat přímo v Solidworks, ale pro mě (a to dělám grafika přes dvacet let) jsou ty jeho spliny nezvladatelné. Škoda že se tam nedá kreslit stylem jak v Illustrátoru.

Měj se!

R.

12. 10. 2016 v 11:53

Odpověď na: Trup RC lodi Spojením profilů – nejde vytvořit skořepina #66318

.rf.
Účastník
423 příspěvků

… Já to zkusím dneska znovu, s menším počtem bodů na křivkách. …

Myslím že by ku prospěchu věci bylo, kdyby měly splajny ve všech řezech stejný počet segmentů.

13. 10. 2016 v 12:41

Odpověď na: Trup RC lodi Spojením profilů – nejde vytvořit skořepina #66321

Richard Mrázek
Účastník
6 příspěvků

Díky.

Zkusil jsem profily trupu překreslit znovu, se shodným počtem bodů/segmentů, ale dopadlo to víceméně stejně.

Tak jsem tedy naimportoval do SLDW 13 řezů/bitmap a nakreslil jsem skicy v SLDW (nakonec to tak hrozné nebylo). Dosáhnul jsem čehosi lepšího. Nepoužil jsem nakonec všechny řezy, SLDW interpoloval tvar lépe než kreslíř plánu…

Každopádně v přídi jsme opět „narazil“. Přestože s emi povedlo udělat tvat jak jsem potřeboval, skořepina se odmítala vytvořit se tejného důvodu jako dříve. Takže jsem „zabastlil“ a rozdělil trup na dvě části – jeden se skořepinou a druhý jen s částečnou.

A přidal jsem kýl. Půlku co jsem spáchal jsem si pak jen na zkoušku na hrubou kvalitu vytisknul na 3D tiskárně, abych si ověřil korektní slicování.

Mimochodem vytvořená půlka se mi nepodařila ozrcadlit. Náhled se mi ukázal, ale po „odfajfkování“ k zrcadlení nedošlo.

Dnes zkusím těleso trupu vytvořit ne tažením profilu, ale hraniční záplatou. Třeba budu úspěšnější. Tohle přece musí SOlidworks zvládnou levou zadní a ne že bude neustále kňučet že něco nemůže 🙂

Tož tak.

14. 10. 2016 v 15:04

Odpověď na: Trup RC lodi Spojením profilů – nejde vytvořit skořepina #66339

.rf.
Účastník
423 příspěvků

Pro zlepšení výsledné plochy spojení profilů můžete ještě vyzkoušet Ovládání spojek. http://help.solidworks.com/2016/czech/SolidWorks/sldworks/t_Controlling_Connectors_Loft.htm

14. 10. 2016 v 18:13

Odpověď na: Trup RC lodi Spojením profilů – nejde vytvořit skořepina #66340

Richard Mrázek
Účastník
6 příspěvků

Děkuji – to jsem už zkoušel, hodně pomáhá, každopádně problém se skořepinou která nejde vytvořit (nebo jiným způsobem nejde přidat tloušťka) trvá.

Ještě zkusím překreslit v SWS i spliny bokorysu a půdorysu (zatím mám překreslené jen spliny profilu trupu).

Zkoušel jsem podle tohoto šíleně nekvalitního videa free form povrchu:

Jde mi to, ale nechápu v samém závěru (čas cca 6:30) kdy doplňuje přední část trupu. Jak může vybrat křivky/hrany pro záplatu, když tam (už) nejsou? Zdá se mi, že tam něco přeskočil, protože po operaci Hraniční povrch a Volný tvar mi zůstanou dostupné pouze hrany lemující „freeformovaný“ povrch. A křivky pro příď tam vůbec nemám, abych je vybral pro záplatu.

Nebo má ty spliny pro příď udělané separé? O tom, co mu to tam nahoře čouhá za plochu, kterou použije při záplatě pro plynulé navázání na freeformovaný povrch ani nemluvím..?

 

Odpověď na téma

Reklama

Reklama