Téma: Vytvoření šablony s otvory, která se zkrouží-vrtání - MůjSolidworks.cz

Autor
Příspěvky

23. 8. 2013 v 9:36

Vytvoření šablony s otvory, která se zkrouží-vrtání #52262

romann
Účastník
126 příspěvků

Dobrý den.

Jsem v SW začátečík.
Potřebuji vymodelovat šablonu s otvory (po rozvinu v SW budu mít plech max. 2mm tlustý), kterou po vypálení zkroužím.
Vznikne něco jako trubka – tuto šablonu nasunu na sloup-trubku o vnějším průměru 250mm.
V té šabloně budou vypálené 4 otvory, takže budu moci do sloupu-trubky vrtat přesně umístěné otvory.

Tím sloupem-trubkou o vnějším průměru 250mm totiž prochází 2 tyče o průměru 40mm (ty tyče svírají úhel kolem 26°.

Zkoušel jsem :
– šablonku modelovat jako trubku (skicu jsem přerušil – v pl. dílu jsem to rozvinul)
– nevím, jak efektivně udělat ty 2 tyče 40mm v průměru a pak ten průnik s tou šablonkou

Šablonka bude mít vnitřní průměr 251 (252)mm, aby šla nasadit na sloup o vnějším průměru 250mm.

Pokusím se přiložit výkres z autocadu.


Postačilo by mi – poslat postup (step-by-step) – tak, abych se zároveň pochopil logiku modelování v SW.
V dané chvíli ani netuším, zda to mohu celé modelovat v DÍLU nebo musím vše dělat v SESTAVĚ.

Případně, pokud existuje, i odkaz na nějaký hotový videopostup z youtube,….

Děkuji za každý tip
Roman

23. 8. 2013 v 12:24

Odpověď na: Vytvoření šablony s otvory, která se zkrouží-vrtání #55296

.rf.
Účastník
423 příspěvků

Základem je správně si nadefinovat pracovní roviny, na kterých nakreslím skicu menší trubky, kterou pak vysunu skrz velkou trubku.
Řešil bych průnik pomocí ploch, výsledné ploše přiřadil tloušťku, převedl na objem a na plech, rozvinul.
Pokud bych to řešil od začátku v objemech, budu mít na vnitřní a vnější straně rozvinu jiný tvar vyříznutí pro díru.

Přílohy

23. 8. 2013 v 13:28

Odpověď na: Vytvoření šablony s otvory, která se zkrouží-vrtání #55297

.rf.
Účastník
423 příspěvků

Postup je následující:

1) Vytvořit náčrt velké trubky – oblouk s přerušením
Prunik 01
2) Nezapomenout na krátkou rovnou část a malý oblouk jako poloměr ohybu – pro pozdější převedení na plech
Prunik 02
3) Vysunout jako povrch
Prunik 03
4) Vytvořit skicu s osou menší trubky
Prunik 04
5) Pomocí osy a bodu vytvořit rovinu
Prunik 05
6) Na této rovině vytvořit skicu menší trubky
Prunik 06
7) Vysunout jako povrch
Prunik 07
8) Oříznout plochy tak, abych odstranil průnik menší trubky ve větší, pak můžu menší trubku skrýt, už ji nebudu potřebovat
Prunik 08
9) Převést na plechový díl, zadat tloušťku a její správný směr
Prunik 09
10) Takhle by to mělo vypadat
Prunik 10

Pro druhou trubku se postup opakuje ještě před převedením na plechový díl.

23. 8. 2013 v 13:29

Odpověď na: Vytvoření šablony s otvory, která se zkrouží-vrtání #55298

.rf.
Účastník
423 příspěvků

A takhle vypadá rozvin
Prunik 11

26. 8. 2013 v 5:27

Odpověď na: Vytvoření šablony s otvory, která se zkrouží-vrtání #55299

romann
Účastník
126 příspěvků

Dobrý den.

Narazil jsem na problém „převedení entit“.

V přiloženém souboru jsem se dostal to této fáze :
1) vytvořil jsem skicu 1 – tu jsem vysunul
-původně jsem v ní měl osy těch 2 tyčí co svírají úhel
2) vytvořil jsem skicu 2 – chtěl jsem převést její entity do nové roviny, která je s rovinou skici jedna rovnoběžná ve vzdálenosti 50mm

…je možné rovnou přesunout skicu i s rovinou, ve které je nakreslena ? – rovnoběžně odsadit (směr 1 či 2) ?

V tom Vašem postupu i s obrázky :
…do toho vysunutí jako povrch to asi má správně
…to vytvoření skici s osou menší trubky jste vytvořil kde ? – v jaké rovině ?
…další bod – pomocí osy a bodu vytvořit rovinu – to se dělá jak ?
– vy jste na té rovině vytvořil skicu menší trubky – jak jste docílil to odsazení od „základní“ roviny ?
– vysunutí jste provedl dle jedné osy – mohu i podle druhé osy , nebo je lepší tu malou trubku zrcadlit ?

– jak se provádí ořez ploch ? – aby mi zbyla velká trubka s otvory po těch 2 menších trubek (to je Booleovská operace?)

– to co pak vznikne se 4 otvory – musím jít do pl. dílů a tam převést na „plechový díl“ ?

– nakonec – když to budu chtít rozvinout do 2D plechu – na co všechno musím v plechovém dílu ukázat, aby se to rozvinulo ?


Co je vhodnější – vytvářet si rovnou pracovní roviny a pak do nich kreslit skici nebo ty skici dělat např. v přední rovině a pak ty entity skici převést do odsazené roviny ?
Dá se převést skica bez výběru entit celá do nové roviny ve směru „z“ – ve směru kolmém ?
Dá se kopírovat skica bez výběru entit celá do nové polohy „xy“ – ve směru kolmém ?
Dá se udělat průmět celé skici bez výběru entit nové roviny, která s rovinou skici svírá úhel ?

Děkuji Vám
Roman Makrlík

26. 8. 2013 v 7:43

Re:Re: Vytvoření šablony s otvory, která se zkrouží-vrtání #55300

.rf.
Účastník
423 příspěvků

@romann wrote:

…to vytvoření skici s osou menší trubky jste vytvořil kde ? – v jaké rovině ?

na rovině vytvořené podle bodu 5, jenže mě v bodě 4 nekončí osa malé trubky na hranici velké trubky, ale pokračuje tak, abych byl schopen vytvořit plochu protínající velko trubku

@romann wrote:

…další bod – pomocí osy a bodu vytvořit rovinu – to se dělá jak ?

podle bodu 5, vyberete ze záložky Prvky, rozbalovací roletka Referenční geometrie, příkaz Rovina, pak vyberete čáru osy a její koncový bod

@romann wrote:

– vy jste na té rovině vytvořil skicu menší trubky – jak jste docílil to odsazení od „základní“ roviny ?

nakreslil jsem svislou úsečku a tu zakótoval

@romann wrote:

– vysunutí jste provedl dle jedné osy – mohu i podle druhé osy , nebo je lepší tu malou trubku zrcadlit ?

já bych si vytvořil druhou osu trubky, druhou referenční rovinu, další skicu malé trubky a nové vysunutí

@romann wrote:

– jak se provádí ořez ploch ? – aby mi zbyla velká trubka s otvory po těch 2 menších trubek (to je Booleovská operace?)

nevím jaké možnosti má SolidWorks 2009, u novějších verzí podle bodu 8

@romann wrote:

– to co pak vznikne se 4 otvory – musím jít do pl. dílů a tam převést na „plechový díl“ ?

SoildWorks nabízí funkci Převést na plechový díl, podle bodu 9

@romann wrote:

– nakonec – když to budu chtít rozvinout do 2D plechu – na co všechno musím v plechovém dílu ukázat, aby se to rozvinulo ?

pokud plochu správně převedete na plechový díl, tak nemusíte klikat na nic, rozvin je vytvořen automaticky, po změně geometrie je dobré ho aktualizovat, pro zobrazení rozvinu má SolidWorks funkci Rozvinout, nebo vytvořte výkres, zvolte si vložit pohled rozvinu a SolidWorks vám vygeneruje odvozenou konfiguraci s rozvinutým pohledem

Zkuste pohledat i v nápovědě nebo v příkladech SolidWorksu

27. 8. 2013 v 6:28

Odpověď na: Vytvoření šablony s otvory, která se zkrouží-vrtání #55301

romann
Účastník
126 příspěvků

Dobrý den.

V příloze je řešení (nedělal jsem to zcela přesně dle kot v zadání úlohy). Skončil jsem před průnikem. Neznám ten správný postup, co od čeho odříznout jedna a druhak aby mi zbylo to co opravdu požaduji.

Je ten postup v příloze správný nebo by se do dalo řešit ještě jednodušeji ?
Jak jinak by to šlo ještě řešit ? S tělesy,…. ?[attachment=0:20x4vy01]27-8-2013 — trubky před prunikem.SLDPRT[/attachment:20x4vy01]

Používáte nějakou „rozumnou“ publikaci, kde jsou názorné aplikace příkazů, řešení v SW ? Co logicky ukazuje kreslení v SW ?

Děkuji

S pozdravem
Roman Makrlík

27. 8. 2013 v 8:56

Re:Re: Vytvoření šablony s otvory, která se zkrouží-vrtání #55302

.rf.
Účastník
423 příspěvků

Pokud úlohu chcete řešit s objemovými těly, můžete hned od začátku velko trubku modelovat jako plech (plechové spojení profilů) a vnější průměr menší trubky použít pro odebrání vysunutím.

Žádnou publikaci nepoužívám, práci ve 3D jsem znal z jiných programů a na SolidWorks jsem absolvoval rozdílové školení.

27. 8. 2013 v 9:50

Re:Re: Vytvoření šablony s otvory, která se zkrouží-vrtání #55303

romann
Účastník
126 příspěvků

@.rf. wrote:

Pokud úlohu chcete řešit s objemovými těly, můžete hned od začátku velko trubku modelovat jako plech (plechové spojení profilů) a vnější průměr menší trubky použít pro odebrání vysunutím.


Tedy, že vytvořím skicu stejnou jako před vytažením?
A z tu převedu na plech, kterému dám tloušťku ?
Nepochopil jsem větu … modelovat jako plech (plechové spojení profilů) – zejména to „plechové spojení profilů“

Díky.
Teď už by se mi to mohlo podařit úspěšně vymodelovat.

RM


Žádnou publikaci nepoužívám, práci ve 3D jsem znal z jiných programů a na SolidWorks jsem absolvoval rozdílové školení.

27. 8. 2013 v 10:43

Odpověď na: Vytvoření šablony s otvory, která se zkrouží-vrtání #55304

.rf.
Účastník
423 příspěvků

Pokud si nakreslíte oblouk ve skice s rozměrem velké trubky, použijte Základní plech (první ikonka). Pokud by se jednalo místo trubky o kužel použijete Plechové spojení profilů (3. ikonka).

Plech_menu
Zkuste si projít nějaká videa například na Youtube.

Přílohy

31. 8. 2013 v 6:46

Odpověď na: Vytvoření šablony s otvory, která se zkrouží-vrtání #55305

romann
Účastník
126 příspěvků

Dobrý den.
Mám připravené skici v různých rovinách.

Ta hlavní trubka je zatím jako plocha.

Ty dvě trubky co jí protínají (kruh. a čtverc. průřez) – ty vysunu jako těleso nebo jako plochu ?

TRochu se mi to plete. Výsledné těleso chci PLECH.
Zkoušel jsem z té hlavní trubky (kterou tvoří zatím PLOCHA) plech vytvořit, ale příkaz se neprovedl.

Otázka :
1) plochu hlavní trubky mám před průnikem všech 3 elementů ponechat jako plochu ?
2) ty dvě vedlejší tyče mám vysunout jakým způsobem.

Potřebuji mít před rozvinem plech se otvory (2 x kruh a 2x čtverec).

Můžete mi napsat příkazy od té fáze, ketrou jsem Vám zaslal ?

Děkuji S pozdravem
Makrlík

2. 9. 2013 v 6:07

Re:Re: Vytvoření šablony s otvory, která se zkrouží-vrtání #55306

.rf.
Účastník
423 příspěvků

@romann wrote:

Ta hlavní trubka je zatím jako plocha.
Ty dvě trubky co jí protínají (kruh. a čtverc. průřez) – ty vysunu jako těleso nebo jako plochu ?

Buď uděláte vše v plochách a nakonec přidáte tloušťku nebo vše uděláte už od začátku v objemech.
Vzhledem k tomu, že máte problémy s ořezáváním ploch, doporučuji vám pracovat s objemy, i když na konci bude nejednoznačný výsledek.

@romann wrote:

Zkoušel jsem z té hlavní trubky (kterou tvoří zatím PLOCHA) plech vytvořit, ale příkaz se neprovedl.

Z toho co máte ve skice hlavní trubky plech neuděláte. Chybí vám tam alespoň malý kousek rovné úsečky, kterou pak vysunete jako rovinou plochu a následně vyberete jako výchozí plochu pro plech.
Nejlepší by pro vás asi bylo hned od začátku pracovat s plechovou hlavní trubkou a sledovat jak se mění rozvin.

@romann wrote:

1) plochu hlavní trubky mám před průnikem všech 3 elementů ponechat jako plochu ?
2) ty dvě vedlejší tyče mám vysunout jakým způsobem.

Jak jsem psal výše. Buď plochy nebo objemy, nemíchejte to dohromady.

Od začátku plechovou hlavní trubku (objem) a dokázat zobrazit rozvin. Pak vytvořit pracovní roviny pro malé trubky. Skicu malé trubky Odebrat vysunutím, opět jako objem. Nakonec si vyberte (a správně nadefinujte) jestli chcete rozvin z vnitřní nebo vnější strany trubky.

Odpověď na téma

Reklama

Reklama