Ztratil SolidWorks své mojo !?!?

Autor
Příspěvky

18. 8. 2011 v 5:36

Ztratil SolidWorks své mojo !?!? #51994

kohen
Účastník
486 příspěvků

Narazil jsem na velmi zajímavý odkaz, který bude zajímat určitě pokročilé uživatele SolidWorksu. Autor článku popisuje jak SolidWorks začíná ztrácet na své přitažlivosti = začíná se odklánět od 100% CADu pro strojírenství. Rozšiřuje se do stavebnictví, jeho novinky mající skutečný přínos pro strojní konstrukci za poslední roky jsou mizivé ne-li nulové, atd..
K článku je i obsáhlá diskuze, která ukazuje, že autor trefil do černého, to co si většina myslela je tu popsáno.
Osobně s autorem bohužel musím souhlasit, protože novinky za poslední roky se zabývají pouze změnou ovládání funkcí z let 2005 ne-li 2001 (kdy SolidWorks skutečně řešil potřeby uživatelů). Super novinky jako speed pack, lupa, sutainability xpres, atd. jsem vyzkoušel a už nikdy nepoužil = pro mne jako uživatele a strojního konstruktéra jsou k ničemu.
Koho zajímá vývoj SolidWorksu určitě mrkněte na přiložený odkaz (pokud jste již nečetli) a napište svůj názor.
Jsou novinky v SWx pro vás přínosem?
Co vám v SWx chybí (bylo by dobré řešit)?

http://www.dezignstuff.com/blog/?p=4888

28. 8. 2011 v 16:22

Re:Re: Ztratil SolidWorks své mojo !?!? #54405

Ales
Účastník
265 příspěvků

Ten odkaz nějak nemůžu najít, ale s tím naznačeným musím souhlasit. Ba co hůř, nejen, že se nedoplňují nové funkce, ale ani to vylepšování ovládání a pomocných funkcí není nijak pozoruhodné.

Dovedu si představit pokrok i v těch prkotinách: například možnost všude, kde lze zadat nějakou hodnotu (i řetězec, nejen číslo) mít i možnost zadat výraz, odkazující se na libovolné entity modelu. Což je teď řešené místy chaoticky (do kóty v náčrtu to jde, i když ne přímo ale musím se proklikat do tabulky rovnic, ve feature to jde obejít dodatečnou úpravou po zapnutí feature dimensions, do file properties to ale už nedostanu ani náhodou). Na takovéhle věci autoři dlabou a raději si vymýšlejí hory nových funkcí, které dodělají horko těžko jen tak napůl a už se vrhají do dalších, stejně neúčelných. Chtělo by to nahradit současné programátory (či spíše softwarové architekty nebo jak si říkají) novou krví 🙂

A takovýchhle drobností i větších věcí by určitě kdokoliv zvenku uměl vyjmenbovat tucty. Škoda, že těm „z venku nedají“ hlas. Ale ani konkurence není „pozadu“. Dlouho už nesleduju třeba Autodesk, ale ti měli takovou věc, že ročně doplnili celých deset (!) věcí na přání uživatelů. Taky výsměch 🙂 Jakoby nevěřili, že uživatelé mohou přijít na věci, které autory ani nenapadly, protože jediný správný názor má přece šéfarchitekt 🙁

30. 8. 2011 v 13:14

Re:Re: Ztratil SolidWorks své mojo !?!? #54406

kohen
Účastník
486 příspěvků

Zkoušel jsem odkaz a opravdu je neaktivní. Na stránkách kde jsem se o kritice SolidWorksu dočetl příspěvek není, že by trefa do černého. K článku byla i obsáhlá diskuze.

30. 8. 2011 v 14:29

Re:Re: Ztratil SolidWorks své mojo !?!? #54407

.rf.
Účastník
422 příspěvků

31. 8. 2011 v 8:45

Re:Re: Ztratil SolidWorks své mojo !?!? #54408

kohen
Účastník
486 příspěvků

Jo to je správný článek, ale chybí tam obsáhlá diskuze k tématu. Nevadí alespoň něco.

15. 11. 2011 v 16:40

Re:Re: Ztratil SolidWorks své mojo !?!? #54409

Tomas
Účastník
26 příspěvků

A co třeba konkurence? SolidEDGE / Inventor

Na škole sme se učili ještě ProE, ale to je to je pro uživatel zvyklé na solidworks „user friendly“ přímo peklo, navíc netuším jaká to je cenová relace…

16. 11. 2011 v 0:33

Re:Re: Ztratil SolidWorks své mojo !?!? #54410

kohen
Účastník
486 příspěvků

SolidEdge je velkým konkurentem. Otázka je jestli SWx bude v budoucnu konkurentem SolidEdge?

18. 11. 2011 v 15:09

Re:Re: Ztratil SolidWorks své mojo !?!? #54411

jucas
Člen
12 příspěvků

Když pominu fuzzy výrazy jako je mojo, tak podle mého názoru ztratil SW minimálně tah ve vývoji. Mám pocit, že zhruba od verze 2008 jsou priority vývoje líbivější a barevnější GUI, funkce co dělají dojem na managery a nováčky při prezentaci, a nové, v praxi těžko použitelné funkce pro zaplnění dokumentu „co je nového.pdf“.
Tedy alespoň z pohledu klasické strojařiny. Pokud se objeví novinka, která se dle popisu jeví jako užitečná, tak obvykle při testu přijde velké zklamání z jejich nedodělanosti. Docela by mě zajímalo jestli někdo úspěšně používá funkce jako skica rozvržení (2008-9?) pro konstrukci z hora dolů, nebo „podporu“ svarků ve 2011 (zvlášť pro složitější svarové plochy se svary např U, W).
Podobně je s i novinkami verze 2012. Funkce použitelné při vlastním procesu konstruování se dají spočítat na prstech jedné ruky, a to jsou ještě většinou opravy chyb a resty.
Navíc se po netu nesou zvěsti, že další vývoj se má ubíhat směrem ke cloud aplikaci a přechodu na jádro Catie. Po předchozích zkušenostech s problémy a nestabilitou při změně GUI si problémy s přechodem na úplně nové jádro nedovedu ani představit. O cloudu se raději ani nebudu vyjadřovat.
S odkazovaným článkem souhlasím. Autor napsal dříve ještě článek, ve kterém funkce SW zobrazil v terči – uprostřed nejpoužívanější a dále k okraji postupně pokročilejší, s tím že vývoj se věnuje jen prvním dvěma základním okruhům a používat funkce u okraje je v podstatě nebezpečné. Poté co jsem laboroval s konstrukcemi zhora dolů, sdílenými skicemi, provázáním sestav a vzorců pro parametry s tímto naprosto souhlasím.
Kdo pamatuje na vývoj Solidworksu před 10 lety, pro toho je současný stav je asi těžko skousnutelný.

22. 6. 2013 v 7:39

Re:Re: Ztratil SolidWorks své mojo !?!? #54412

rekkon
Účastník
10 příspěvků

Článku není co vytknout.
Naprosto také souhlasím s názorem, že se SW odkládní od strojírenského CADu a začíná zabíhat do oblastí, které jsou běžnému konstruktérovi téměř k ničemu. (costing, electrical, atp.)
Ročné placená aktualizace nepřináší pro klasické strojařské modelování téměř nic nového. Vzhledem k poměru cena / přínos, jsme od subscription programu odstoupili. Pokud porovnám verze z roku 2009 a 2013 jsou změny pro strojaře spíše kosmetické a týkající sepíše vzhledu než funkčnosti. Proč bychom pak měli platit nějaké roční poplatky, když nám to vlastně nic nepřinese. Uvítali bychom více invencí v oblasti pro běžné konstruktéry. (Modelování dílů, plošné modelování, sestavy, generování dokumentace)
Jsem zvědavý, jak si solidworks bude stát v příštích 5 letech.
Myslím že se časem dostanou levné alternativní CADy na vyšší úroveň a budou pro Dassault znamenat vážnou konkurenční hrozbu. Třeba se pak ledy pohnou. Tak si počkám. 🙂

Odpověď na téma