Klasické zobrazení

Jak modelovat s novým prvkem Závit

    / 9. 11. 2015
             
8-SolidWorks-2016-prvek-zavit-nova-funkce-jak-vymodelovat-zavit

V SOLIDWORKSu 2016 se objevil zcela nový prvek Závit. Parametry a nastavení závitu výrazně zkracují čas potřebný k jeho tvorbě. Doposud se závit modeloval tažením po křivce. Funkce má však i jednu malou nevýhodu.

V SOLIDWORKSu se pro účely výroby součástí obsahujících závit používá tzv. kosmetický závit. Ten přenáší vlastnosti závitu do výkresu a na modelu vytváří fotorealistickou texturu.

1-SolidWorks-2016-prvek-zavit-nova-funkce-jak-vymodelovat-zavit

Pokud však potřebujete umístit na model závit z určitých důvodů (tvorba vizualizací, animací aj.), je nutné závit fyzicky vymodelovat. Doposud bylo modelování zdlouhavé. Z kružnice se vytvořila šroubovice a v jednom z jejích koncových bodů se vytvořila nová referenční rovina. Do skici se nakreslil profil závitu a pomocí prvku Přidání tažením po křivce se závit vytvořil. Výhodou zdlouhavějšího postupu je však možnost vytvořit šroubovici s proměnlivým stoupáním, čímž vznikne závit včetně náběhového a výběhové závitu. Podrobný návod je uveden v příspěvku Modelování závitu.

9-SolidWorks-2016-prvek-zavit-nova-funkce-jak-vymodelovat-zavit

Potřebujete-li vytvořit závit rychle a bez náběhového či výběhového závitu, zvolte možnost modelování pomocí nového prvku Závit.

2-SolidWorks-2016-prvek-zavit-nova-funkce-jak-vymodelovat-zavit

Postup modelování závitu prostřednictvím nového prku Závit

Než si vysvětlíme postup modelování závitu na modelu šroubu, vložíme novou ikonu prvku Závit do CommandManageru. Vyberte možnost Vlastní úpravy a v okně přejděte do záložky Příkazy.

4-SolidWorks-2016-prvek-zavit-nova-funkce-jak-vymodelovat-zavit

Z nabídky Kategorie vyberte složku Prvky a přetáhněte ikonu prvku Závit do CommandManageru. Aktivujte prvek Závit.

5-SolidWorks-2016-prvek-zavit-nova-funkce-jak-vymodelovat-zavit

Zadávání parametrů je obdobné jako u jiných funkcí. Umístěte závit označením kruhové hrany. Rozšiřující volbou je nastavení odsazení a úhel natočení počátku. Definujte délku závitu a specifikujte typ závitu. Jako ukázkový případ byl zvolen šroub M10 × 1,5. Lze však zadat i vlastní rozměry závitu.

6-SolidWorks-2016-prvek-zavit-nova-funkce-jak-vymodelovat-zavit

Zvolte metodu závitu Vysunout závit (vnější závit). Definujte směr závitu – na výběr je pravotočivý i levotočivý. Před dokončením závitu zkontrolujte konečný tvar v náhledu. K dispozici jsou tři zobrazení: stínovaný, drátovýčástečný. Dokončete příkaz.

7-SolidWorks-2016-prvek-zavit-nova-funkce-jak-vymodelovat-zavit

Prvek Závit má již zmíněnou nevýhodu – nelze vymodelovat náběhový a výběhový závit.

10-SolidWorks-2016-prvek-zavit-nova-funkce-jak-vymodelovat-zavit

Líbil se vám tento článek?
ANO (10) Udělit kladný hlasUdělit záporný hlas NE (2)
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU ( 0 )

Přidejte komentář

Přidávat komentáře k článku mohou pouze přihlášení uživatelé.
Chcete-li okomentovat tento článek, se nebo se zaregistrujte