Klasické zobrazení

Jaké novinky přináší SOLIDWORKS 2016 s moderním vzhledem?

    / 29. 9. 2015
             
Nový prvek Závit pomůže s modelováním normalizovaných závitů zejména pro designové účely. Z praktického pohledu (obrábění závitu) se závit nemodeluje – na díl se aplikuje pouze kosmetický závit

Na začátku září společnost Dassault Systèmes informovala o vydání nové verze řešení SOLIDWORKS 2016. První změna je zřejmá ihned po spuštění. S přechodem na monitory ve vysokém rozlišení (Full HD, 4K a brzy očekávané 5K) získala aplikace nový, moderní vzhled. Mimo příjemné změny prostředí byly vylepšeny i uživatelské funkce a nastavení. Do verze 2016 také přibyl zcela nový nástroj pro tvorbu vizualizací.

CAD systém SOLIDWORKS má za sebou již 20 let intenzivního vývoje. Zatímco v roce 1995 obsahoval pouze základní nástroje pro navrhování, dlouhá evoluce se odrazila v rozšíření funkcí, doplňkových modulů i souvisejících grafických řešení. Ta – společně s nástroji v SOLDIWORKSu – pomáhají mj. při navrhování, simulování, ověřování i sdílení modelů a u procesů spojených s jejich výrobou. Vyplývá z toho hlavní výhoda SOLIDWORKSu: snadný vývoj výrobků se odehrává na modelu, který tvoří pouze jeden datový formát.

Podle Zdeňka Bašty je hlavní výhodou SolidWorksu vývoj výrobku na jediném modelu uloženém v jediném datovém formátu

Podle Zdeňka Bašty je hlavní výhodou SOLIDWORKSu vývoj výrobku na jediném modelu uloženém v jediném datovém formátu

Podpora technického vzdělávání

Nelze opomenout, že si SOLIDWORKS za uplynulé dvě dekády vybudoval silnou uživatelskou komunitu, která se projevuje nejen na webových portálech (Youtube – 7,2 miliónu videí, 3D ContentCentral – 1,2 miliónu uživatelů, My.Solidworks, Solidworks Tech Blog, aj.) a sociálních sítích (Facebook – 1,4 miliónů fanoušků). SOLIDWORKS úspěšně podporuje technické vzdělávání výukovými licencemi a studijními verzemi. V době vydání aktuální verze 2016 se v SOLIDWORKSu učí (a pracuje na řešení zajímavých studentských projektů) více než 28 tisíc škol a univerzit po celém světě.

Statistické údaje a novinky v SolidWorksu 2016 prezentoval Uwe Burk na setkání novinářů ve Staré čističce odpadních vod v Praze

Statistické údaje a novinky v SolidWorksu 2016 prezentoval Uwe Burk na setkání novinářů ve Staré čističce odpadních vod v Praze

Co je nového ve verzi 2016?

Na vývoji novinek se i letos podíleli sami uživatelé. Každý rok je vyhlašována anketa s diskusí, v rámci které mohou uživatelé sdílet nápady a tipy, co ještě vylepšit nebo udělat proto, aby se v SOLIDWORKSu lépe pracovalo. Náměty jsou ve fóru diskutovány, komentovány a na závěr hodnoceny samotnými uživateli. Deset nejlépe ohodnocených nápadů posoudí příslušné oddělení SOLIDWORKSu a mnohé z nich začlení do nové verze.

Novinky v SOLIDWORKSu 2016 se člení do čtyř hlavních oblastí: konstruování, simulace (ověřování), spolupráce – sdílení a výroba.

Uživatelské prostředí

Hlavní změna je patrná na první pohled: příjemnější a modernější vzhled. Avizovali jsme jej živě už z konference SOLIDWORKs World 2016 ve Phoenixu. K vylepšením došlo s příchodem monitorů s rozlišením 4K a vyšším, ale i s ohledem na poruchy barevného vidění lidského oka, které moderní vzhled pomáhá eliminovat.

Uživatelské prostředí je připraveno a optimalizováno na monitory s rozlišením 4K a vyšším

Uživatelské prostředí je připraveno a optimalizováno na monitory s rozlišením 4K a vyšším

Nový kabát získalo i prostředí pro tvorbu výkresů

Nový kabát získalo i prostředí pro tvorbu výkresů

Do příkazů pro modelování dílů přibyl nový prvek Závit, který pomůže s modelováním normalizovaných závitů. Ve starších verzích se závit modeloval pomocí šroubovice s proměnlivým stoupání a příkazy Přidání tažením po křivce/Odebrání tažením po křivce se nabalil/odebral profil závitu podle toho, zda se jednalo o vnitřní nebo vnější závit. Nyní postačí vybrat kruhovou hranu dříku, stisknout příkaz Závit a vyplnit příslušné parametry v PropertyManageru.

Prvek Závit pomůže s modelováním normalizovaných závitů zejména pro designové účely. Z praktického pohledu (obrábění závitu) se závit nemodeluje – na díl se aplikuje pouze kosmetický závit

Prvek Závit pomůže s modelováním normalizovaných závitů zejména pro designové účely. Z praktického pohledu (obrábění závitu) se závit nemodeluje – na díl se aplikuje pouze kosmetický závit

Práce s plochami má být snazší s pokročilými nástroji pro navrhování tvarově komplikovaných ploch nabalováním a následným rozvinutím

Práce s plochami má být snazší s pokročilými nástroji pro navrhování tvarově komplikovaných ploch nabalováním a následným rozvinutím

SolidWorks 2016 obsahuje rozšířená nastavení pro řízení vazeb

SOLIDWORKS 2016 obsahuje rozšířená nastavení pro řízení vazeb

Vylepšené doplňkové moduly

Řešení SOLIDWORKS je dostupné ve třech variantách: SOLIDWORKS Standard, SOLIDWORKS ProfessionalSOLIDWORKS Premium. Liší se podle obsahu doplňkových modulů, přičemž u každého z nich došlo v nové verzi alespoň k malému vylepšení. V modulu SOLIDWORKS Simulation s pokročilým nastavením lépe upravíte sítě a zvýšil se také výpočetní výkon. Projeví se v úspoře času při výpočtu simulací.

S rozšířeným nastavením lépe vytvoříte síť, která je důležitá pro optimální výpočet simulace

S rozšířeným nastavením lépe vytvoříte síť, která je důležitá pro optimální výpočet simulace

SOLIDWORKS Costing, určený pro výpočet ceny výroby navrženého modelu, byl dostupný pouze pro díly. V nové verzi je tento modul dostupný i pro naceňování výroby celé sestavy. Modul pro správu dat SOLIDWORKS PDM je dostupný jako SOLIDWORKS PDM Professional ve verzích SOLIDWORKS ProfessionalSOLIDWORKS Premium.

Vylepšeny byly i nástroje pro navrhování dílů vyráběných aditivními technologiemi

Vylepšeny byly i nástroje pro navrhování dílů vyráběných aditivními technologiemi

V prohlížeči digitálních dat eDrawings můžete nově použít měřicí funkce

V prohlížeči digitálních dat eDrawings můžete nově použít měřicí funkce

Stejně jako v režimu modelování dílů můžete nyní i v sestavách vytvářet kóty a tolerance pomocí nástroje DimXpert

Stejně jako v režimu modelování dílů můžete nyní i v sestavách vytvářet kóty a tolerance pomocí nástroje DimXpert

S novinkou SOLIDWORKS Visualize získáte fotorealistické snímky

Řešení SOLIDWORKS již řadu let obsahuje renderer PhotoView 360 formou doplňkového modulu. Do aktuální verze 2016 přibyl nový nástroj pro tvorbu vizualizací – SOLIDWORKS Visualize. Za jeho vývojem stojí německá společnost Bunkspeed, která prošla akvizicí SOLIDWORKSem. Co k tomu vedení firmy vedlo, je zatím zahaleno tajemstvím. Výsledkem je však zcela nový integrovaný nástroj pro tvorbu fotorealistických vizualizací.

Renderer je dostupný ve dvou verzích – SOLIDWORKS Visualize StandardSOLIDWORKS Visualize Professional. První varianta (Standard) je v SOLIDWORKSu ProfessionalPremium dostupná bezplatně (s omezeným výběrem přednastavených scén, textur aj.), za druhou variantu (Professional) si připlatíte. Hlavní rozdíl mezi SOLIDWORKS VisualizePhotoView 360 je ve výkonu, rychlejším vykreslení vizualizací a kvalitnějším grafickém výstupu. Renderer PhotoView 360 nadále zůstává dostupný ve všech verzích SOLIDWORKSu.

Za vývojem rendereru SolidWorks Vizualize stojí společnost Bunkspeed – ta prošla nedávno akvizicí SolidWorksem

Za vývojem rendereru SOLIDWORKS Visualize stojí společnost Bunkspeed – ta prošla nedávno akvizicí SOLIDWORKSem

Renderer SOLIDWORKS Vizualize je integrovaný přímo do prostředí SOLIDWORKSu

Renderer SOLIDWORKS Visualize je integrovaný přímo do prostředí SOLIDWORKSu

Jaké jsou nezajímavější funkce v SOLIDWORKSu 2016?

Před vydáním aktuální verze SOLIDWORKS 2016 byly na portálu SolidWorks Tech Blog odhaleny zajímavé funkce, nastavení a inovace, které ušetří čas při navrhování. Jejich stručný popis naleznete v příspěvku Znáte hlavní novinky SOLIDWORKSu 2016?.

Na webu SOLIDWORKS Tech Blog byly před nedávnem odhaleno 15 nejzajímavějších novinek

Patnáct nejzajímavějších novinek v SOLIDWORKSu 2016 popisuje příspěvek Znáte hlavní novinky SOLIDWORKSu 2016?

Kompletní výčet nových funkcí bohužel překračuje možnosti tohoto příspěvku. Společnost SolidVision už ale chystá čtvero seminářů pro zákazníky, kde budou představeny novinky, včetně podrobnějších informací a živých ukázek.

Foto: Marek Pagáč

Obrázky poskytla společnost SOLIDWORKS.

Líbil se vám tento článek?
ANO (0) Udělit kladný hlasUdělit záporný hlas NE (0)
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU ( 0 )

    Přidejte komentář

    Přidávat komentáře k článku mohou pouze přihlášení uživatelé.
    Chcete-li okomentovat tento článek, se nebo se zaregistrujte