Klasické zobrazení

Konstrukce a práce s vícetělovým dílem: Zadání

    / 9. 8. 2018
                
50-SolidWorks-prace-s-tely-postup-navod-tutorial

Mezi základní konstrukční práce v SOLIDWORKSu patří práce s tělovými díly zejména v případech opakující se geometrie, kdy jsou využívány prvky Lineární pole a Kruhové pole. Sloučením více těl pak vznikne jedno objemové tělo. Výhody tohoto modelování si vyzkoušejte prakticky na uvedeném příkladu.

Názornou ukázku práce s vícetělovým dílem si krok za krokem vysvětlíme na uvedeném příkladu. Z výkresu je zřetelné, že se bude jednat o kopírování kuželů po stěně válce v lineárním směru a po kružnici, přičemž každá druhá řada kuželů je pootočená o 6 stupňů.

35-SolidWorks-prace-s-tely-postup-navod-tutorial

Délka válce je 80 mm. Vrcholy první řady jehlanů jsou ve vzdálenosti 5 mm od boční stěny válce. Rozteč jednotlivých řad je 5 mm.

36-SolidWorks-prace-s-tely-postup-navod-tutorial

Z nárysu je zřetelný průměr válce 50 mm a průměr hlavové kružnice 60 mm. Model obsahuje celkem 450 jehlanů – 30 jehlanů po obvodu a 15 řad v lineárním směru.

37-SolidWorks-prace-s-tely-postup-navod-tutorial

V detailu D (M 5:1) jsou uvedeny rozteče jehlanů: po kružnici je rozteč 12° dána celkovým úhlem (360°) a počtem instancí (30). Jednotlivé řady jsou vůči sobě pootočeny o polovinu rozteče → 6°.

38-SolidWorks-prace-s-tely-postup-navod-tutorial

Vyzkoušejte si vymodelovat díl sami. Pokud si nebudete vědět rady, postupujte podle našeho návodu krok za krokem nebo si jen porovnejte váš postup s postupem uvedeným v návodu.

Líbil se vám tento článek?
ANO (0) Udělit kladný hlasUdělit záporný hlas NE (0)
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU ( 0 )

Přidejte komentář

Přidávat komentáře k článku mohou pouze přihlášení uživatelé.
Chcete-li okomentovat tento článek, se nebo se zaregistrujte