Obálky sestav: K čemu slouží?

Obálka sestavy je zvláštním typem součásti, jež má dvě hlavní funkce: lze ji použít jako referenční součást a jako nástroj výběru. Pojďme se společně podívat, k čemu lze obálku využít.

Obálky jsou ignorovány v operacích sestavy – nezahrnují se do fyzikálních vlastností ani do kusovníku. Při kopírování (příkazy Lineární pole, Kruhové pole a Zrcadlení) se výslednou součástí stává také obálka – a ve stromu FeatureManageru se zobrazuje se symbolem obálky.

Obálky jako referenční součásti

Obálky lze použít jako referenční součásti, která do sestavy nepatří. Díly jako obálky se používají z důvodu vizualizací a umístění funkčních součástí sestavy. Ve výchozím nastavení se obálky zobrazují průhlednou, světle modrou barvou.

Obálky jako nástroj výběru

Obálky umožňují vybírat, zobrazovat nebo skrývat součásti na základě jejich poloh vůči objemu obálky (uvnitř, vně, nebo protínající). Pomocí samotné obálky lze rychle měnit viditelnost součásti sestavy nebo vybírat součásti pro další operace úprav – například potlačení, kopírování nebo odstraňování. Funkci Upřesňující výběr můžete použít pro výběr součástí na základě obálky v kombinaci s jejich dalšími vlastnostmi.

Jako příklad uvádíme výrobní linku, kde model válce představuje pracovníka. Prostřednictvím válce definovaného jako obálka lze zjistit, zda bude mít dostatek místa při práci a obsluze zařízení.

1-SolidWorks-envelope-obalky-sestavy

Nástroje výběru obálky dovolují například zobrazit pouze součásti, které se nacházejí uvnitř obálky. Můžete tak vypozorovat, které součástí mohou ohrozit lidskou pracovní sílu.

2-SolidWorks-envelope-obalky-sestavy

 

Jak vytvořit obálky sestav se dozvíte v našem dalším příspěvku Obálky sestav: Vytváření a změny nastavení obálek, který pro vás již připravujeme.

Komentáře k článku (0)