Klasické zobrazení

Ohlédnutí za konferencí 3DEXPERIENCE World 2020

    / 22. 3. 2020
                
2020-11-30_8-48-01

Ve dnech 9. až 12. února se uskutečnila konference a celosvětové setkání uživatelů SOLIDWORKSu a produktů od společnosti Dassault Systѐmes pod novým názvem 3DEXPERIENCE World 2020. Akce se uskutečnila v Music City Center v Nashvill (Tennessee). Ohlédněme se společně za konferencí a podívejme se, jaké novinky byly prezentovány.

Navzdory počínajícímu se šíření viru COVID-19 a nepříznivému počasí nad Evropu byla účast stejná jako v minulých letech, tedy okolo 6 tisíc designérů, konstruktérů, pedagogů, zákazníků, partnerů a studentů. Obsahem konference bylo přes 350 technických přednášek, workshopů, brífinků, hackathon a soutěž v modelování Model Mania. Cílem setkání je přenos znalostí, získání zkušeností, navázání kontaktů, představení novinek, inspirace v oblasti 3D průmyslové renesance.

Konferenci zahájil generální ředitel společnost Dassault Systѐmes SOLIDWORKS Gian Paolo Bassi poněkud netradičně. S větrem ve vlasech přijel na motorizované surfové desce, jehož vývoj probíhal v SOLIDWORKSu. Milovníci nových technologií a sjíždění vln na moři nebo oceánu mají mnohem širší možnosti, než surfaři před několika lety. Existuje řada prken na elektrický pohon, které se po vybití baterie strčí do zásuvky, aby se surfové prkno dobilo. Mezi ně patří švédská prkna Awake Rävik. To vás ale přijde na 18 900 eur, což je cena automobilu – 490 tisíc korun. Přesto tak Bassi upoutal pozornost uživatelů a poukázal na moderní trendy a možnosti navrhování nových technických vymožeností v SOLIDWORKSu, který v tomto případě sehrál klíčovou roli.

Gian Paolo Bassi zahájil konference 3DEXPERIENCE World 2020 poněkud netradičně. Na pódium „připlul“ na serfovém prkně od společnosti Awake Rävik. Foto: Dassault Systѐmes SOLIDWORKS

Gian Paolo Bassi zahájil konference 3DEXPERIENCE World 2020 poněkud netradičně. Na pódium „připlul“ na serfovém prkně od společnosti Awake Rävik. Foto: Dassault Systѐmes SOLIDWORKS

 

Platforma 3DExperience

Na úvodní slovo navázal generální ředitel společnosti Dassault Systémes Bernard Charlѐs, který jako každý rok poděkoval komunitě uživatelů za jejich důvěru. S ohledem na změnu názvu konference zdůraznil, aby uživatelé přijali platformu 3DExperience jako on-line cloudového pomocníka pro optimalizaci a vývoj návrhů v jednom ekosystému. Díky platformě 3DExperience lze využít zajímavé nástroje pro volné skicování, komunikaci realizačního týmu v reálné čase, práci s pokročilými nástroji v oblastech moderního skicování, modelování, simulací a topologické optimalizace. To vše v jednom prostředí a v cloudu. Jinými slovy, komunitu uživatelů upozornil na to, že SOLIDWORKS neobsahuje pokročilé nástroje pro volnoplošné modelování (Subdivision modeling). S tím byla totiž spojena zajímavá ukázka pokročilého nástroje xShape.

Ukázka subdivision modelování v xShape na platformě 3DExperience:

 

Bernard Charlѐs zdůraznil, že společnost Dassault Systemes trpělivě čeká na uživatele SOLIDWORKSu, kteří si stále neuvědomili, jak je platforma 3DExperience silný nástroj. Práce v ní je založena na rolích, které lze přirovnat k popisu pracovních činností. Všechny dostupné role jsou popsány on-line (pozn. redakce, rolí je celkem 328) a v rámci těchto rolí je uspořádáno portfolio aplikací včetně SOLIDWORKSu. Všechny role povoluje administrátor (vedoucí projektového týmu) z cloudu a očekává se, že role budou dostupné prostřednictvím předplatného.

 

SOLIDWORKS je nadále dostupný jako desktop

S ohlasů uživatelů lze cítit určitou obavu a nejistou. Všichni se ptají, zda bude SOLDIWORKS nadále dostupný. Produkty SOLIDWORKSu nekončí a nadále probíhá jejich vývoj. Stávají produkty SOLIDWORKSu zůstávají stále jako desktop licence a budou dostupné ve třech úrovních:

 • 3DExperience Works Standard zahrnující SOLIDWORKS Standard,
 • 3DExperience Professional Standard zahrnující SOLIDWORKS Professional,
 • 3DExperience Works Premium zahrnující SOLIDWORKS Premium.

Tyto balíčky mají mnohem více dostupných nástrojů, jako je 3D Creator, 3D Creator, Collaborative Designer pro SOLIDWORKS, Collaborative Industry Innovator a Collaborative Business Innovator – viz fotografie z prezentace na hlavní přednášce prvního dne konference v Nashville. Podstatou výběru balíčku je výběr role, která je neblíže popisu pracovní činnosti.

Přehled obsahu dostupný balíčků. Foto: Marek Pagáč

Přehled obsahu dostupný balíčků. Foto: Marek Pagáč

 

Soutěž Model Mania 2020

Jako každý rok doprovázela konferenci soutěž, jejíž úkolem je co nejrychleji a správě vymodelovat díl podle výkresu, provést změnu návrhu a ověřit pevnostní analýzou. Pokud vás zajímá zadání nebo postup, podívejte se do našich příspěvků.

Soutěž Model Mania srovnává znalosti a zkušenosti užvatelů v modelování v SOLIDWORKSu

Soutěž Model Mania srovnává znalosti a zkušenosti užvatelů v modelování v SOLIDWORKSu

 

Partnerský pavilon

Konferenci každoročně sponzorují významné společnosti jako jsou HP, Dell Technologies, Lenovo a AMD. Nešlo si povšimnout, že výstavní plocha, která je obvykle plná více než stovky vystavovatelů, měla letos pouze 75 firem. Mezi vystavenými exponáty byly případové studie realizované pomocí SOLIDWORKSu, ukázky 3D tisku, novinky v oblastech virtuální a rozšířené reality. Součástí výstavy byl i hackathon.

 

Fotoreportáž

Konferenci v Nashville doprovázelo deštivé počasí a teploty do 10 °C. Foto: Marek Pagáč

Konferenci v Nashville doprovázelo deštivé počasí a teploty do 10 °C. Foto: Marek Pagáč

Společnost Creaform nabízí profesionální 3D skenery pro reverzní inženýrství a kontrolu rozměrů. Foto: Marek Pagáč

Společnost Creaform nabízí profesionální 3D skenery pro reverzní inženýrství a kontrolu rozměrů. Foto: Marek Pagáč

V rámci výstavy nechyběly ukázky virtuální a rozšířené reality na praktických studiích. Foto: Marek Pagáč

V rámci výstavy nechyběly ukázky virtuální a rozšířené reality na praktických studiích. Foto: Marek Pagáč

Ukázka součástí vyztužených kompozitními vlákny vyrobenými 3D tiskem na Markforged. Foto: Marek Pagáč

Ukázka součástí vyztužených kompozitními vlákny vyrobenými 3D tiskem na Markforged. Foto: Marek Pagáč

O ulici dále od Music City Centra se nachází slavná nashvillská Broadway, kde jsou desítky podniků, ze kterých je s trochou nadsázky neustále slyšet živá muzika. Foto: Marek Pagáč

O ulici dále od Music City Centra se nachází slavná nashvillská Broadway, kde jsou desítky podniků, ze kterých je s trochou nadsázky neustále slyšet živá muzika. Foto: Marek Pagáč

Na konferenci jsme jednali o vývoji SOLIDWORKSu, platformy 3DExperience, otázkou školství a dalších aktivitách pro děti a studenty. Druhá zleva Marie Planchard (Early engagement advocate, helping leaders and entrepreneurs innovate with SOLIDWORKS and the 3DEXPERIENCE Platform), druhá zprava Carola von Wendland (Communications Senior Manager EUROCENTRAL, Dassault Systèmes), zcela vpravo Karel Heinige (CAD.cz). Foto: Marek Pagáč

Na konferenci jsme jednali o vývoji SOLIDWORKSu, platformy 3DExperience, otázkou školství a dalších aktivitách pro děti a studenty. Zleva Marie Planchard (Early engagement advocate, helping leaders and entrepreneurs innovate with SOLIDWORKS and the 3DEXPERIENCE Platform) a Carola von Wendland (Communications Senior Manager EUROCENTRAL, Dassault Systèmes). Vpravo Karel Heinige (CAD.cz). Foto: Marek Pagáč

 

Záznamy z živého vysílání

Konference 3DEXPERIENCE World 2020 byla vysílána živě. Pokud se chcete podívat, co se na ní odehrávalo, můžete shlédnout jejich záznamy.

 • Záznam z prvního dne konference:

 

 • Záznam z druhého dne konference:

 

 • Záznam z třetího dne konference:
Líbil se vám tento článek?
ANO (1) Udělit kladný hlasUdělit záporný hlas NE (0)
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU ( 0 )

  Přidejte komentář

  Přidávat komentáře k článku mohou pouze přihlášení uživatelé.
  Chcete-li okomentovat tento článek, se nebo se zaregistrujte