Klasické zobrazení

Pavel Kala: Jak uspět v soutěži Modelování ve 3D SOLIDWORKS

    / 21. 2. 2020
             
Nad soutěžním zadáním si někteří studenti lámali hlavu

Studentská soutěž Modelování ve 3D SOLIDWORKS, kterou naše společnost každoročně pořádá ve spolupráci se Střední průmyslovou školou Hranice v Hranicích na Moravě, už je v těchto dnech na dohled a jednotlivé školy přihlašují své studenty. Pavel Kala, CAD specialista firmy SolidVision, který pravidelně připravuje zadání soutěže a na místě pak vyhodnocuje soutěžní úkoly a dohlíží na zdárný průběh soutěže, odpověděl na pár otázek.

[Mujsolidworks.cz, Vlasta Piskačová] Co je obsahem soutěžního zadání?

[Pavel Kala, SolidVision] Soutěžící pracují na pěti jednoduchých modelech a jednom výkresu. Výkres je vlastně šestou úlohou, kdy na základě modelu vytvářejí studenti výkresovou dokumentaci dle zásad technického kreslení.

Jak byste popsal stupeň náročnosti soutěžních úloh?

Modely jsou jednoduché, neobsahují žádné „chytáky“ nebo prvky, které by vyžadovaly speciální dovednosti. Pro řešení příkladů postačí základní znalosti SOLIDWORKSu, soutěže se tak mohou zúčastnit i studenti, kteří mají modelování ve svém rozvrhu první rok.

Kolik mají studenti na soutěžní příklady času?

Soutěžící dostanou kompletní zadání. Začínají tvorbou výkresu a pak řeší jednotlivé modely, přičemž na každý úkol mají 15 až 20 minut. Máme vlastní aplikaci, která zaznamenává čas strávený jedním konkrétním úkolem.

Jak se příklady vyhodnocují?

Rozhodující je správnost zpracování úlohy. Druhým kritériem je čas. Pokud tedy má daný příklad více soutěžících správně, rozhoduje čas. Výkres hodnotí porota složená z odborných učitelů. Sledují správnost vytvoření výkresové dokumentace, zda je výkres vytvořen podle zásad technického kreslení a zda lze podle výkresu součástku vyrobit. Soutěžící dostávají vzor, jak by měl výkres vypadat.

S jakými chybami se v soutěži nejčastější setkáváte?

Chyby většinou vznikají nepozorností a zbrklostí při studování zadání. Studenti něco přehlédnou a nezvolí pak správný postup modelování. Pokud je model špatně, nehodnotíme už postup do detailu. Soutěžícím bych proto doporučil především rozvahu a klidný přístup k řešení.

Ukazujete soutěžícím také správná řešení příkladů?

Já osobně ne, protože ihned po soutěžní časti s kolegou provádíme vyhodnocování odevzdaných modelů. Tím ale vzniká časový prostor pro prezentaci, během které další kolega, CAD specialista z naší firmy, ukáže soutěžícím elegantní postupy modelování soutěžních úloh. S postupy se mohou studenti a učitelé seznámit také na portálu www.mujsolidworks.cz, kde se úlohy vždy pár dní po soutěži objeví.

V čem vidíte největší přínos této soutěže?

Studenti získávají pozitivní vztah k technickému oboru a zviditelní se před potenciálními zaměstnavateli. Je to příležitost předvést, co dovedou, porovnat se s ostatními. Zanedbatelné nejsou ani ceny pro vítěznou trojici.

Chcete něco říci čtenářům?

Tímto bych rád stávající i nové soutěžící, aby přijeli do Hranic porovnat znalosti a zkušenosti v SOLIDWORKSu. Soutěž se již blíží a on-line přihlašování již běží. Přihlásit se můžete prostřednictvím pozvánky, kde je dostupný on-line registrační formulář.

Líbil se vám tento článek?
ANO (3) Udělit kladný hlasUdělit záporný hlas NE (0)
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU ( 0 )

    Přidejte komentář

    Přidávat komentáře k článku mohou pouze přihlášení uživatelé.
    Chcete-li okomentovat tento článek, se nebo se zaregistrujte