Zájem studentů o certifikace SOLIDWORKS roste

Školní licence SOLIDWORKS umožňují už třetím rokem bezplatné on-line certifikace studentů. Některé školy se již do certifikací pustily a nabídly studentům příležitost získat originální SOLIDWORKS certifikát, který jim napomůže při hledání zaměstnání nebo při vstupu na půdu vysokých škol.

Řada škol však s certifikacemi ještě váhá, proto jsme do programu listopadové EDU Konference zařadili příspěvek, ve kterém náš specialista pro SOLIDWORKS Petr Šimíček podrobně vysvětlil nejen to, jak on-line zkouška probíhá a jaká je její náročnost, ale především ukázal pedagogům návod, jak postupovat ve chvíli, kdy se škola rozhodne první certifikace uskutečnit.

Příspěvek sklidil velmi pozitivní ohlas, mimo jiné také proto, že jsme přislíbili školám při prvních certifikacích osobní podporu i technickou pomoc. Pár týdnů po EDU Konferenci jsme se vydali za pedagogy na SPŠ a VOŠ Brno, Sokolská, kteří nás jako první o pomoc požádali. Na této škole studuje tisíc mladých lidí a každý z nich SOLIDWORKS ve větší či menší míře během studia využívá.

Petr Šimíček ve škole pouze osobně zkontroloval to, co už učitelé měli správně podle návodu nastaveno. „Samozřejmě že nás po EDU Konferenci zajímalo, zda se na školách certifikace rozběhnou, jak to bude fungovat v praxi a jak budou studenti úspěšní“, řekl v den certifikací Petr. „Ověřili jsme, zda je správně provedeno přihlášení, pomohli jsme nastavit samotný proces certifikování, zkontrolovali jsme funkčnost celého programu a zda jsou správně vygenerovány vouchery“.

 

Několik jednoduchých kroků

Učitelé byli jednoduchostí celého procesu sami překvapeni. „Hned po EDU Konferenci jsme s kolegou zkusili vše připravit. Vygenerovali jsme vouchery a dnes jsme certifikace naplno rozběhli“, říká učitel odborných předmětů Barnabáš Jakab. „Když se na to podívám zpětně, tak jsou to vlastně tři kliknutí. Tedy opravdu velmi jednoduchý postup. Nejtěžší bylo odhodlat se k tomu,“ doplňuje pedagog.

Škola dříve nabízela studentům vlastní certifikace, ty však neměly takový kredit jako originální certifikace SOLIDWORKS. Na Sokolské plánují provádět certifikace dvakrát v roce, studentům umožní i individuální termíny a také vyšší stupeň zkoušky. Kromě základní certifikace CSWA si tedy studenti budou moci udělat i zkoušku CSWP, která je také v rámci školní licence dostupná zdarma.

„Tento, historicky první termín, jsme nabídli studentům třetího a čtvrtého ročníku. Okamžitě bylo obsazeno všech 25 míst. Přestože je certifikace nad rámec vyučovacích hodin, zájem je opravdu velký a už se nám hlásí studenti na další kolo,“ konstatuje s potěšením učitel.

Školní licence SOLIDWORKS umožňují už třetím rokem bezplatné on-line certifikace studentů. Foto: SolidVision
Školní licence SOLIDWORKS umožňují už třetím rokem bezplatné on-line certifikace studentů. Foto: SolidVision

 

Studenti věří svým znalostem

Pedagogové žákům s předstihem vysvětlili, která témata budou obsahem certifikace, a to podle příkladů z internetu, které slouží k případnému procvičení znalostí před samotnou zkouškou. Nijak zvlášť však studenty nepřipravovali, vsadili na znalosti, které mají díky výuce SOLIDWORKSu  v odborných předmětech.

Studenti byli na zkoušku zvědaví a těšili se, že jí úspěšně zvládnou. „SOLIDWORKS se učím od druhého ročníku a nyní v něm dělám maturitní práci,“ prozradil nám na chodbě Michal. Téměř všichni studenti se shodovali v tom, že jim certifikát může pomoci při hledání zaměstnání. „Vím, že se v mnoha firmách SOLIDWORKS používá, proto bych rád tento certifikát měl,“ přál si před testem Roman. Někteří z nich plánují pokračovat ve studiu na vysoké škole, někteří se chystají pracovat hned po maturitě v konstrukci.

Po skončení zkoušky jsme se studentů ptali na její náročnost. Všichni hodnotili modelování jako snadné, na stupnici náročnosti 1-5 jej shodně hodnotili 2.  Přestože se nijak nepřipravovali, test téměř všichni zvládli a byli nadšeni získanými certifikáty, které se jim budou hodit do životopisu.

Zároveň vítají možnost dalších certifikací, někteří studenti budou zkoušet složit zkoušku CSWP. Tu vnímají jako další stupeň vzdělání a další užitečnou zkušenost.

 

SOLIDWORKS se těší oblibě

Studenti využívají SOLIDWORKS nejen ve škole během vyučování, ale často také doma. Na svých domácích počítačích mají díky speciálnímu sériovému číslu nainstalovanou plnou verzi SOLIDWORKSu, stejně jako ve škole. Doma pak vytvářejí maturitní práce a vlastní projekty. Svěřili se nám, že modelovat v SOLIDWORKSu je i doma často láká mnohem více než například počítačové hry.

Ptali jsme se také, jak by motivovali své spolužáky k účasti na zkoušce. Vojtěch řekl: „Pokud nemá student problém se základním modelováním, zkoušku bez problémů zvládne“. „Je dobré to nevnímat jako test na známky, ale spíše jako zajímavou zkušenost,“ dodala Lenka. „Není co ztratit,“ shrnul za všechny Tomáš.

Studenti využívají SOLIDWORKS nejen ve škole během vyučování, ale často také doma. Foto: SolidVision
Studenti využívají SOLIDWORKS nejen ve škole během vyučování, ale často také doma. Foto: SolidVision

 

Úspěch certifikací motivuje k pokračování

Certifikát získalo 23 studentů z celkového počtu 25. „To, že jsme zahájili certifikace, má pro studenty velký význam. Získají originální certifikát, který jim pomůže na jejich další cestě,“ říká Petr Plšek, druhý odborný pedagog, který se na přípravě podílel. „Pro nás bylo důležité zjistit, že provádění certifikací není náročné a už nyní víme, že budeme využívat každoročně jejich maximální počet.“

Vlasta Piskačová

EDU manažerka, SolidVision

Komentáře k článku (0)

Reklama

Reklama