Téma: vačka - MůjSolidworks.cz

Autor
Příspěvky

31. 5. 2010 v 13:58

vačka #51827

Anonymous
Člen
318 příspěvků

Potreboval by som poradiť, ako nakreslit valcovú vačku a jej väzbu na unašací kolík, aby sa kolík pri pootočení vačky pohyboval v smere osi vačky. Poradí niekto?
Ďakujem

31. 5. 2010 v 18:49

Re:Re: vačka #53883

MAD_BOXs
Účastník
88 příspěvků

Na obrys vačky nakresli skicu SPLAJN po jejím obvodu a na hlavu kolíku nakresli v další skici bod a pak jen vazbu na bod a tu skicu vačky, dáš skrýt obě skici. Pokud budeš s vačkou otáčet, tak ten bod pojede po obrysu vačky a tím se bude pohybovat. Možná bude chtít zavazbit i ten kolík rovnoběžně s rovinami.

1. 6. 2010 v 11:20

Re:Re: vačka #53884

Anonymous
Člen
318 příspěvků

3d alebo 2d skicu spline? solidworks nema tvorbu valcových vačiek. Má len rovinnu. Neda sa neako preniest tvar rovinnej vačky na valec?
Dakujem

1. 6. 2010 v 21:25

Re:Re: vačka #53885

Zbynecek
Účastník
46 příspěvků

Existuje na to přímo vazba, ve složce „Strojní vazby“ a ta vazba se jmenuje „Vačka“. -)

2. 6. 2010 v 5:53

Re:Re: vačka #53886

Anonymous
Člen
318 příspěvků

To ano, ale akosi mi to nechce umožniť tuto väzbu použiť. AKo hovorím, obrys mojej valcovej vačky je vlastne 3d skica. Ak by to bola plocha , tak mi to ide. Toto je drážka po obvode valca, ktorá uhýba v osi valca +- 13mm.
Skratka valcová vačka. Program má rovinnú vačku, ktorá je na rovinnej ploche, ale ako ju použiť na valec.
Dakujem

3. 6. 2010 v 5:33

Re:Re: vačka #53887

kohen
Účastník
486 příspěvků

Asi by to chtělo obrázek (model) pro posouzení tvého příkladu. V rovině = vazba „Vačka“, ve 3D souhlasím s MAD_BOXsem = 3D skica vytvoří dráhu (dráha vačky) a protikuse vytvořit bod a potom požij v upřesňujících vazbách – „Vazba trajektorie“.

3. 6. 2010 v 6:29

Re:Re: vačka #53888

Anonymous
Člen
318 příspěvků

No velmi rad hodím model alebo obrazok , len ako ho sem upnem?
Dakujem

3. 6. 2010 v 14:36

Re:Re: vačka #53889

Anonymous
Člen
318 příspěvků

Takže sa to napokon podarilo zviazať. Problem bol v tom, že som prevadzal hrany vačky a vytvoril 3d krivku. Ona sa javila ako spline, ale nebola. Previedol som ju na spline a zviazal trajektorie + bod. Kolík beha zprava dolava podla vačky. Dakujem

Druha vec je konštrukcia vačky. Zatial som našiel len pomocou xyz krivky, čo je dost pracne najskor vytvorit všetky suradnice v exceli, previest do txt a nasledne generovať krivku vačky. Nie je niečo jednoduchšie?
Napr. jedna otočka ma 156 bodov t.j. 156 suradníc xyz
Dakujem

3. 6. 2010 v 14:45

Re:Re: vačka #53890

MAD_BOXs
Účastník
88 příspěvků

Jj, spline je spline, jinak tyto vazby nefungují, nebo jsem nepřišel na jiný způsob. Takhle jsem musel zavazbit např. lamemlový dopravník, (jednotlivé lamely) aby fungoval jako dpravník.

4. 6. 2010 v 8:48

Re:Re: vačka #53891

Honzza
Člen
25 příspěvků

Jak jsi vlastně tu drážku do válce vytvořil? Když udělám křivku na povrchu válce a použiji ji jako trasu pro odebrání tažením, tak nejsem schopen zajistit aby tažený profil (třeba obdélník) směřoval vždy do osy válce.

4. 6. 2010 v 13:56

Re:Re: vačka #53892

Anonymous
Člen
318 příspěvků

No zatial som ju vytvoril pomocou troch spirál s velkým stupaním a daným uhlom potočenia. Takto mi dražku vytvorilo dobre. Podala krivky xyz mi zatial vznika všetko možne len nie poriadna drážka po celom obvode s kolmými stenami.
Len tento sposob sa mi zdá dosť kostrbatý. Nechce sa mi verit, že program nevie spraviť poriadnu vačku.

4. 6. 2010 v 20:25

Odpověď na: vačka #53893

Honzza
Člen
25 příspěvků

Tak jsem něco vytvořil, ale hrůzným způsobem. Na ploše válce jsem vytvořil křivku. Body jsou navázány na radiální plochy (jejich počet určuje počet zadávaných souřadnic). Pro definici vačky potom stačí už zadávat jedinou kótu – v ose válce. Tím vznikne docela pěkná křivka. Ovšem tažení skici podle této křivky skončilo vždy fiaskem – možná to jen neumím.
Nakonec jsem udělal skutečný nástroj – frézu a podel této křivky udělal pole těl. Těla sloučil a od válce odečetl. Já vím že je to blbost, berte to jen pro pobavení. Díl má 6Mb, takže posílám na ukázku vzorek s menším počtem těl a obrázek výsledné vačky s dělením po 1° – ta už je jen trošku oskákaná.

válcová vačka

Přílohy

4. 6. 2010 v 20:26

Odpověď na: vačka #53881

Honzza
Člen
25 příspěvků

Ještě ten sldprt soubor

Přílohy

4. 6. 2010 v 21:19

Odpověď na: vačka #53882

Honzza
Člen
25 příspěvků

Tak konečně snad správný nástroj – odebrání OBJEMU tažením po křivce. Křivka je opět spline na ploše. Akorát bude problém s uzavřením křivky – to mě nešlo. Asi by se musel kousek nechat a ten dodělat zvlášť.

Pokud Vás už nudím, dejte vědět. Třeba jsou toto pro Vás jasné a známé věci. Já se živím běžnou strojařinou (co jde udělat na soustruhu a na fréze) takže tyhle nástroje běžně nepotřebuji. Jsou to pro mne tudíž objevitelské výpravy, přestože mám SW už 8 let.

7. 6. 2010 v 13:47

Re:Re: vačka #53894

Anonymní uživatel
Neaktivní
17 příspěvků

ahoj,co se týká té dráhy tý vačky,toho odebrání,tak k tomu máš nějaká data?Myslím stoupání konkrétně.

Odpověď na téma

Reklama

Reklama