Téma: Drážka pro pero na válcové ploše - MůjSolidworks.cz

Autor
Příspěvky

22. 9. 2009 v 9:06

Drážka pro pero na válcové ploše #51650

hammer
Účastník
114 příspěvků

Dobrý den, umíte někdo poradit jak vytvořit drážku pro pero na válcové ploše (na hřídeli). Vytvořit drážku na rovinné ploše umím, na válcové ploše se mně nedaří vytvořit obrys drážky a pak třeba odebrat. Děkuji za pomoc.
Jelikož sem nechtěl sedět se založenýma rukama, pokusil sem se tuto drážku vytvořit znovu sám a podařilo se. Inspiroval sem se kurzem při tvorbě kladívka. vytvořil novou rovinu 1 ve vzdálenosti poloměru hřídelky. Na této rovině sem nakreslil skicu ve tvaru a velikosti drážky, skicu ukončil a odebráním do hloubky předepsané pro drážku sem tuto vytvořil. Pokud to někomu pomůže, pokuste se o totéž, pokud někdo znáte lepší metodu, poraďte nám, co toho ještě tolik neumíme.

22. 9. 2009 v 14:09

Odpověď na: Drážka pro pero na válcové ploše #53221

lapip
Člen
98 příspěvků

Ahoj tvůj nápad je dobrý, ale má jednu vadu. Pokud by jsi změnil průměr hřídele rovina na které je skica by byla stále ve stejné vzdálenosti. Tak na rychlo ti jsem schopen poradit použ jedno, že bych vytvořil rovinu tak jak ty, ale nedefinoval bych jí vzdálenost, ale přes nějakou osu či přímo osu ve skice bych jí dal vlastnost, že je rovnběžná z osou hřídele, ale je umístěna na vrcholu té osy. Tím pádem se ti pak rovina skicy drážky bude stále držet obvodu.
Pro možnost přikládám jednoduchý modýlek. To mě napadlo jako první lehčí řešení z důvdu pozdější úpravy průměru hřídele.
Možná se někdo vytasí z něčím lepším 🙂

Přílohy

22. 9. 2009 v 14:50

Re:Re: Drážka pro pero na válcové ploše #53222

hammer
Účastník
114 příspěvků

a

22. 9. 2009 v 16:18

Odpověď na: Drážka pro pero na válcové ploše #53224

toust
Účastník
92 příspěvků

Plochu na povrchu válce lze vytvořit ještě o ždibíček jednodušeji – bez skicy – pomocí příkazu referenční rovina/na povrchu. Stačí jen vybrat onu válcovou plochu a rovinu kolmou, např. jednu ze základních rovin.

Drážka se dá ale udělat i úplně bez pomocné roviny. Vysunutím skicy nakreslené na základní rovinu (např. „přední“) a zadání vzdálelenosti v kolonce „od“ a volby „odsazení“. Hloubka drážky sice není vázaná na průměr hřídele, ale jestliže používám normalizované průměry kde je stejně zadána hloubka pro každý průměr, nemusí to vadit protože při změně průměru často změní i hloubka drážky.

Přílohy

23. 9. 2009 v 9:04

Re:Re: Drážka pro pero na válcové ploše #53223

MAD_BOXs
Účastník
88 příspěvků

No já to řeším ještě trochu jinak. Na čelo hřídele si vložím skicu, na které udělám bod přivazbený na průmět průměru. Pak dám vložit ref. rovinu určenou plochou a tím bodem. A na této rovině již skicnu požadovaný tvar. Tím se mi nemění vzdálenosti roviny a tím je vždy skica na povrchu dílu, takže mohu měnit průměr libovolně.
Ještě k těm drážkám, jednoduchý typ na vytvoření skici. Nakreslím přímku, pak dám odsadit oboustraně a uzavřít konce (jen je potom potřeba převést základní přímku na konstrukční). A mám nakreslený obrys drážky i s jednou kotou poloviny šířky drážky a jednou kotou délky drážky.

24. 9. 2009 v 5:58

Re:Re: Drážka pro pero na válcové ploše #53225

kohen
Účastník
486 příspěvků

To co tady popisujete se mi zdá celkem složité. Na válci jde vytvořit drážka pro pero rychle a jednoduše. Jediné co je nutné zadat při odebírání skici je odebrat ne od roviny skici ale od vybrané plochy = drážka se odebere od plochy válce a její rozměr zůstává i při editaci průměru válce.
Pro názornost a rychlost vytvoření jsem nahrál video, viz. http://solidworks.webnode.cz/news/drazka-pro-pero-na-valci-/

24. 9. 2009 v 14:58

Re:Re: Drážka pro pero na válcové ploše #53226

hammer
Účastník
114 příspěvků

Jak se nám ty způsoby pěkně rozmnožily. Škoda, že to video nemůžu dostatečně zvětšit a nevidím při mých dioptriích co se na něm děje. Nějak to ale vyluštím podle popisu. Děkuji i za ostatní co se učí. Nakonec se pro drážku šáhne do knihovny a položí na hřídelku.

24. 9. 2009 v 15:23

Re:Re: Drážka pro pero na válcové ploše #53227

toust
Účastník
92 příspěvků

kohen :
způsob dobrý, ale takhle ta drážka nebude mít rovně dno, nebo se pletu ?

25. 9. 2009 v 5:25

Odpověď na: Drážka pro pero na válcové ploše #53228

kohen
Účastník
486 příspěvků

Drážka je tak jak má být. Přikládám díl SW 2009.

Přílohy

25. 9. 2009 v 6:54

Re:Re: Drážka pro pero na válcové ploše #53229

hammer
Účastník
114 příspěvků

pro kohen, mám po zkoušení nepříjemný pocit, že to podle Vás na 2008-čce nejde. Ikonu na vytvoření drážky tam nenacházím.

25. 9. 2009 v 9:16

Odpověď na: Drážka pro pero na válcové ploše #53230

toust
Účastník
92 příspěvků

kohen :
asi jsem úplná lama nebo si nerozumíme. dno drážky bude v rádiusu menším o zadanou hodnotu od válcového průměru, ne ? uvedeným způsobem nebude rovné. dělá mi to i když otevřu ten tvůj soubor. špatně jsme se pochopili nebo dělám něco blbě ?

Přílohy

28. 9. 2009 v 6:34

Re:Re: Drážka pro pero na válcové ploše #53231

lapip
Člen
98 příspěvků

Toust: děláš to dobře. I tvůj způsob vytvoření drážky je správný
Kohen: Ano toto je dobrý způsob, ale pak ti vznikne to co ti vzniklo na to jsem již přišel také 🙂

Způsobů jak vytvořit takovou prkotinu je mnoho. Jsou lehčí a nebo težší styly.

Každý ať si najde to co mu víc vyhovuje 🙂

29. 9. 2009 v 5:25

Re:Re: Drážka pro pero na válcové ploše #53232

kohen
Účastník
486 příspěvků

V 2008 ikona pro drážku ještě není. Nicméně se to obcházelo vytvořením úsečky + příkaz odsadit entity + zaškrtnutí uzavřít konce + úsečku jako konstrukční geometrie. Takto se v 2008 nejrychleji vytvoří drážka pro pero.
PS: Jen chci upozornit, že SW 2009 bude za cca. měsíc také minulostí !!!

29. 9. 2009 v 5:47

Odpověď na: Drážka pro pero na válcové ploše #53233

kohen
Účastník
486 příspěvků

Máš pravdu, při odsazení od plochy je dno drážky zakřiveno dle plochy odsazení. Aby bylo dno drážky rovné musí se místo „Odsazení od plochy“ zvolit „Odsazení“ = je vázáno na parametr průměru hřídele = se změnou průměru hřídele se musí měnit i hodnota odsazení. Tato metoda je rychlá, ale pokud zapomeneš změnit odsazení bude drážka uvnitř hřídele.
Asi bude výhodnější vytvořit pomocnou rovinu, která bude svázána s průměrem hřídele + zvolit „Odsazení od plochy“ = při změně hřídele zůstane drážka stejná a dno bude rovnoběžné s pomocnou rovinou.

PS: Raději přiložím soubor, aby to bylo jasné.

Přílohy

29. 9. 2009 v 7:44

Re:Re: Drážka pro pero na válcové ploše #53234

lapip
Člen
98 příspěvků

Takže v podstatě se vytvoří to co jsem tu říkali již předtím 🙂

Odpověď na téma

Reklama

Reklama