Klasické zobrazení

Ozubené kolo vyjádřené rovnicí

Úvod Obsah fóra SolidWorks Díl Ozubené kolo vyjádřené rovnicí

Toto fórum obsahuje 7 odpovědí a 6 diskutujících a naposledy bylo upraveno uživatelem PetrKozanek před 25.10.2018 12:56.

 • Autor
  příspěvky
 • Ozubené kolo vyjádřené rovnicí
  Citovat #68912
  tomas.flajsmanProfile photo of Flajšman
  Účastník
  8 příspěvků

  Zdravím, chtěl by zde reagovat na článek “ Skica pro modelování čelního ozubeného kola s přímými zuby“ vydaného 28. 3. 2017 od Marka Pagáče.

  Tento článek pojednává o vytvoření konstrukčních kružic jako šablonu k vytvoření univerzálního modelu ozub. kola, a dále navazuje na příklad v učebnici SW (kapitola 6.2).

  Tento příklad zde uvadí pouze vypracování na jeden typ kola tj. (m=4 a z=14). Bohužel už opomíjí další příklady. Takže pro např. (m=6 a z=60) by automatická přeměna nefungovala a museli byste se uchýlit k ručním úpravám.

  V příloze je PDF („step by step“), kde bych Vám chtěl ukázat moje řešíní, kde opravdu stačí jenom změnit hodnoty „z“ a „m“ a celý model se přepočítá.

  Ozubené kolo vyjádřené rovnicí
  Citovat #68914
  Ales
  Účastník
  237 příspěvků

  Pěkný 🙂 Drobná rada v rozsahu diplomové práce 🙂

  Ozubené kolo vyjádřené rovnicí
  Citovat #68917
  pepeProfile photo of pepe
  Účastník
  682 příspěvků

  Moc pěkně zpracovaný návod, díky, jistě se někdy bude hodit 😉

  Ozubené kolo vyjádřené rovnicí
  Citovat #69079
  hammer
  Účastník
  114 příspěvků

  Asi to sem přímo nepatří, pokusil jsem se namodelovat rovnicí kolo řetězové. Mám dojem, že tam je problémů o něco více. Nejsou zde vztahy tak přesně dané, jak u kola ozubeného. Něco jsem obešel úpravou vzorce (například průměr roztečné kružnice). To by se jistě dalo vyjádřit přesněji. Kolo se dalo celkem vymodelovat, problém ovšem vznikl v případě změny počtu zubů, kde se mně nepodařilo provázat v kruhovém poli počet zubů z tabulky, i když jsem místo číselné hodnoty vložil hodnotu „z“ tabulkovou. Tam jsem musel vždy počet zubů opravit novým vložením „z“. Dá se to nějak provázat. Jistě to bude  platit i pro jiné případy. (v tabulce jsem už těch 12.7 upravil za „t“)

  • Tato odpověď byla upravena 19.4.2017 15:55 uživatelem Profile photo of hammerhammer.
  Ozubené kolo vyjádřené rovnicí
  Citovat #69205
  maPagProfile photo of Marek Pagáč
  Moderátor
  11 příspěvků

  Dobrý den.

  Jsem rád, že se najdou pozorní čtenáři, kteří reagují k dané věci a najdou si čas vytvořit vlastní návod, který řeší postup do úplného detailu. Mockrát děkuji za vaši reakci i postup, který jste zde zveřejnil. Postup je názorný, výstižný a zcela jistě se bude hodit nejednomu čtenáři. Pokud byste měl zájem, mohli bychom najít společnou cestu a váš návod zde oficiálně publikovat jako článek/reakci na již vydaný článek. To by samozřejmě vyžadovalo zpracovat texty a obrázky podle našich redakčních zásad.

  Při tvorbě návodu, uvedený zde na portálu i v knize, jsem si byl vědom, že taková situace (kdy se bude měnit počet zubů a modul) může nastat. Záměrem obou návodů i dalších návodů zde na portálu bylo, je a bude přimět čtenáře k samostatné úvaze, zda to nejde řešit i jiným způsobem. A jsem si jistý, že se najdou čtenáři, kteří to vyzkouší, zjistí, že to nejde a jdou dál – nepozastaví se nad tím, proč to nejde. Jsem rád, že se to povedlo právě Vám a našel jste si čas problém vyřešit.

  Zde se projevuje typická ukázka výuky ve školách. Návody typu step by step neslouží pouze k tomu, jak klikáním zdárně dokončit model, uložit jej a pokračovat v jiném návodu. Každý začínající student nebo konstruktér by se měl po dokončení modelu zamyslet nad tím, zda nejde v záměru návrhu postupovat i jiným způsobem tak, aby případné opravy byly co nejjednodušší a vyžadovaly co nejmenší pracnost. Typický příkladem je model hřídele. Uzavřený profil skici můžete orotovat podle osy nebo můžete postupně vysunovat jednotlivé skici (dříky), čemuž se říká tzv. vrstvený dort. A záleží pouze na konstruktérovi, pro kterou variantu se rozhodne. Toto je ale zároveň i úloha vyučujícího, aby studenty přivedl na myšlenku dalších způsobů modelování a snažil se jim ukázat ten nejlepší postup.

  Pokud bychom šli do úplného detailu, uložil bych tento dokument jako šablonu (PRTDOT), kterou bych používal pouze pro konstrukci ozubených kol.

  Když nad tím přemýšlím, ještě jsme se nepodívali na ozubená kola paloidní, cykloidní, kuželová a šnekové převody 🙂 To z pohledu výhod parametrizace a asociativity takto jednoduché nebude 😉

  Ještě jednou děkuji za váš příspěvek ve fóru. Zdravím!

  Ozubené kolo vyjádřené rovnicí
  Citovat #69206
  tomas.flajsmanProfile photo of Flajšman
  Účastník
  8 příspěvků

  Dobrý den,
  jsem rád, že se vám moje práce líbila. S publikací mého návodu, jako článek či reakci, 100% souhlasím. Pokud byste měl zájem poslal bychvám můj návod a model na váš email nebo facebook.
  Svůj návod jsem zase opět trochu vylepšil. Přišel jsem na to jak roznásobit pomocí kruhového pole zkosení zubu a zaoblení mezi zuby. To mi zde chybělo.
  Jenom bych se chtěl pozastavit u té typické výuky ve školách. Bohužel né všude se v tomto duchu vyučuje. Osobně jsem se v SW naučil sám, pravě díký tomuto portálu a učebnici, kde jsou tyto návody, typy a rady moc hezky ukázány a vysvětleny.
  U tohotu příkladu mě nejvíce motivovaly neuvěřitelné možnosti SW na minimalizaci (zjednodušení) při práci s modely, které jsou propojeny s rovnicemi a jejich změna se odvíjí pouze zadefinovanými proměnnými.
  Velice rád bych uvítal řešení další typů ozubených kol či další využití modelování pomocí rovnic (např. podmínku („if“)).

  Ozubené kolo vyjádřené rovnicí
  Citovat #69448
  hammer
  Účastník
  114 příspěvků

  Dobrý den, navázal bych na nick Flashman a zeptal se, kde se dá v Solidworksu najít popis správného zápisu podmínek a různých příkazů. Ono je to jazyk o jazyku rozdílné. Děkuji.

  Ozubené kolo vyjádřené rovnicí
  Citovat #70139
  hammer
  Účastník
  114 příspěvků

  Dokončil jsem řetězové kolo vytvořené rovnicí a zajímal by mě názor na správnost této konstrukce. Zapsání počtu zubů do rovnice jsem okopíroval od nicku „Flajšman“. Navazuji tak na můj příspěvek č. 112 zde.

  Ozubené kolo vyjádřené rovnicí
  Citovat #74598
  PetrKozanek
  Účastník
  1 příspěvků

  Dobrý den,

  co když vyjde patní kružnice větší než základní kružnice?

  z=45

  m=6

  Děkuji

Zobrazeno: 1 až 9 (z 9 celkem)

Odpověď na: Ozubené kolo vyjádřené rovnicí

Přidávat témata do fóra mohou pouze přihlášení uživatelé.

Chcele-li přidat nové téma, nebo se zaregistrujte.