Téma: Sestava plechových dílů - MůjSolidworks.cz

Autor
Příspěvky

3. 9. 2023 v 12:09

Sestava plechových dílů #84939

Filip Harkonenn
Účastník
14 příspěvků

ahoj,
mám dělat poprvé sestavu plechových dílů. Zřejmě bych ji měl vytvořit způsobem top-down (jelikož jí mám vytvořit dle zadaného STEPu a výkresu).
Výsledek by měl být model sestavy, jednotlivé díly, *.dxf podle kterých se budou dělat výpalky, *.pdf výkresy, výkresy slddrw a kusovník s počtem jednotlivých dílů ve formátu *.docx

Sestavu jsem vytvořil (nejdřív jsem nakreslil hlavní díl a pak jsem z něj vytvořil sestavu – doufám že je to tak ok), další díly jsem nakreslil v sestavě a teď potřebuji
z jednotlivých dílů dxf pro laser + pdfka výkresů + výkresy jednotlivých dílů jak mají být plechy ohnuty.

Jaký je nejefektivnější způsob pro tuto práci?

Když sem si zkoušel kdysi vytvořit sestavu (ne tuto plechovou) tak ke každému jednotlivému dílu který jsem vytvořil (v sestavě) se mi a automaticky vytvořil extra soubor *.slddprt ale když sem to zkoušel po pár dnech
tak se externí soubory nevytvářely… Kde jsem udělal chybu?

Mám tam chyby v postupu tvorby sestavy, dílů?

Co znamení vazba „na místě“ ?

Děkuji za rady a připomínky. (zřejmě jsem stále začátečník 🙁 )

  • Téma bylo upraveno před 10 měsíci a 3 týdny uživatelem Filip Harkonenn.

4. 9. 2023 v 10:21

Odpověď na: Sestava plechových dílů #84947

radecek.ik
Moderátor
440 příspěvků

Ahoj, odpovědi viz níže:

Sestavu jsem vytvořil (nejdřív jsem nakreslil hlavní díl a pak jsem z něj vytvořil sestavu – doufám že je to tak ok), další díly jsem nakreslil v sestavě a teď potřebuji
z jednotlivých dílů dxf pro laser + pdfka výkresů + výkresy jednotlivých dílů jak mají být plechy ohnuty.

Jaký je nejefektivnější způsob pro tuto práci?

DXF lze vytvořit přímo z dílu, nebo můžeš rozvin vložit do výkresu 1:1 a vygenerovat DXF z výkresu. Pokud vytváříte plechy dnes a denně, je možné použít Plánovač úloh na generování DXF hromadně. Jako další variantu spousta firem využívá vlastní makro pro hromadné převody DXF (je možné dohledat na internetu, nebo vytvořit vlastní). To stejné platí i pro PDF soubory. Výkresy lze kopírovat a nahradit díl za díl.

 

Když sem si zkoušel kdysi vytvořit sestavu (ne tuto plechovou) tak ke každému jednotlivému dílu který jsem vytvořil (v sestavě) se mi a automaticky vytvořil extra soubor *.slddprt ale když sem to zkoušel po pár dnech
tak se externí soubory nevytvářely… Kde jsem udělal chybu?

V Možnostech systému – Sestavy – vyber volbu Uložit nové součásti do externích souborů, viz příloha

 

Mám tam chyby v postupu tvorby sestavy, dílů?

Myslím, že ne, viz: https://help.solidworks.com/2023/czech/SolidWorks/sldworks/c_Top-Down_Design_Overview.htm

 

Co znamení vazba „na místě“ ?

Je to pevná vazba vytvářená jen u modelování v kontextu, po smazání nelze obnovit:

https://help.solidworks.com/2023/czech/solidworks/sldworks/t_creating_part_within_assembly.htm

Přílohy

4. 9. 2023 v 19:59

Odpověď na: Sestava plechových dílů #84950

Filip Harkonenn
Účastník
14 příspěvků

Moc díky za odpověďi! 🙂

5. 9. 2023 v 8:24

Odpověď na: Sestava plechových dílů #84951

Lukáš Kantor
Účastník
62 příspěvků

Ahoj,

Přidám taky jeden tip.

Dělám s plechama asi 8 let na denní bázi a pokud se nejedná o nějaké složité zařízení (plech s konzolemi a dalšími navazujicími díly atd) tak doporučuji dělat plechařinu jako vicetělový díl ve svařenci. Tedy, že nebudeš vytvářet další díl v sestavě ale nové tělo přímo v dílci. Ona se pak vytvaří tabulka přířezů, kde pak vygeneruješ dobrou tabulku pro výrobu. Pokud děláte ve výrobě tak doporučuji se to naučit. Ušetří to násobky času oproti sestavě.

Nechci tím plést hlavu, ale pokud budete na nějakém školení tak se na to klidně zeptejte.

 

 

  • Odpověď byla upravena před 10 měsíci a 3 týdny uživatelem Lukáš Kantor.

Odpověď na téma

Reklama

Reklama