Téma: Stlačená kónická pružina - MůjSolidworks.cz

Autor
Příspěvky

27. 4. 2015 v 15:37

Stlačená kónická pružina #52503

Ales
Účastník
271 příspěvků

Nemáte prosím někdo nějakou fintu na stlačitelnou pružinu? Vymodeloval jsem kónickou pružinu v konfiguraci „volná“, přepnul do konfigurace „stlačená“ a naivně doufaje, že edituji pouze aktuální konfiguraci, jsem změnil parametry Helix/Spiral. Ovšem pružina se změnila v obou konfiguracích stejně. Zkusil jsem to přes rovnice (o těch vím, že podléhají konfiguracím), ale tam zase SolidWorks (2012) bůhvíproč změnil počet závitů. Zapnul jsem Show Feature Dimensions, pracně vyhledal a změnil kóty, ale tím se mi zase celá pružina trochu „rozmotala“, samovolně se změnily i kóty které jsem nezamýšlel. Teď mám dva modely, jeden pro volnou a jeden pro stlačenou pružinu, nějak s tím vyžiju, ale pořád si říkám, že pro to musí existovat systémové řešení, nejen obcházení problému? Pro jistotu připojuji modely, kdyby se v tom byl někdo ochotný vrtat 🙂
Dík za případné rady.

28. 4. 2015 v 5:56

Re:Re: Stlačená kónická pružina #55969

.rf.
Účastník
423 příspěvků

Možností je několik.
1) Můžete mít v jednom souboru dvě tažení po křivce a v každé konfiguraci potlačit to, které nepotřebujete.
2) Můžete ve vašem modelu konfigurovat jednotlivé kóty šroubovice. Při větším množství kót je jednodušší řídit konfigurace excelovskou tabulkou.
3) Můžete výslednou šroubovici vytvořit z několika prvků, celkovou výšku pružiny řešit kótou jedné referenční roviny a ostatní parametry budou buď konstantní (počet závitů) nebo se nechají dopočítat pomocí rovnic (úhel šroubovice).

28. 4. 2015 v 13:05

Re:Re: Stlačená kónická pružina #55970

Ales
Účastník
271 příspěvků

Dík, tu excelovskou tabulku jsem ještě nezkoušel, podívám se na to a když tak zkusím ty další varianty 🙂

3. 5. 2015 v 10:39

Re:Stlačená kónická pružina – vyřešeno #55971

Ales
Účastník
271 příspěvků

Excel se mi nějak nedařil, tak jsem nakonec použil ještě další variantu. Udělal jsem si napřed pomocnou plochu tažením úsečky po té šroubovici, potom (jen pro konfiguraci Stlačená) použil nestejnoměrné škálování a nakonec jsem pružinu táhnul po hraně té pomocné plochy. Na úplný závěr přišla plocha zase zrušit.

Sice to není úplně obecný postup, nepůjde použít u pružin kde si okrajové závity na sebe při stlačení dosednou, ale tady mi to pomohlo 🙂

Odpověď na téma

Reklama

NABÍDKA PRÁCE

Reklama