Téma: Vazba šroubu v oválné drážce - MůjSolidworks.cz

Autor
Příspěvky

6. 12. 2011 v 10:35

Vazba šroubu v oválné drážce #52026

Jendix
Člen
42 příspěvků

Již několikrát jsem si říkal jestli neexistuje nějaký rychlý fígl na zavazbení dvou následujícíh dílů:

spojení šrouby, v jednom dílu závit, v druhém podélná oválná drážka z důvodu možnosti seřízení v jednom směru

Doposud mám následující řešení:
1. Umělá tvorba osy ve středu oválné drážky
2. Manuální zavazbení k nějaké hraně s doplněním potřebné vzdálenosti

Zajímá mne proto jak to řešíte vy ve vašich případech?

ps: někdy je to např. tak, že v případě pod sestavy se šrouby dávají již do podsestavy, čímž odpadá protidíl a proto nelze využít např. osy závitu, či protidíry

7. 12. 2011 v 12:11

Re:Re: Vazba šroubu v oválné drážce #54543

sUs
Člen
69 příspěvků

Pokud mám drážku, tak již obsahuje pomocné osy. Stačí si je nechat zobrazit.
Většinou pak šroub spojím vazbou přes pomocné osy obou prvků na střed.
Pokud jsou šrouby v podsestavě pak lze využít nastavení flexibilního režim podsestavy
a šrouby provázat až ve vrcholové sestavě, ale nejlepší je zřejmě propojit přímo drážku referencí
na otvor druhého dílu a šroub si spojit vazbou už v podsestavě.

7. 12. 2011 v 12:21

Odpověď na: Vazba šroubu v oválné drážce #54544

alda
Účastník
233 příspěvků

Nešlo by to řešit takto (dle obrazku)?

Takovouto drážku si uložit jako blok a tahat ji z knihovny (mít různé šířky dle použitého šroubu)….
Šroub by se pak zavazbil na středovou kružnici.

drazka_vazba

Přílohy

8. 12. 2011 v 0:01

Re:Re: Vazba šroubu v oválné drážce #54545

Jendix
Člen
42 příspěvků

@alda wrote:

Nešlo by to řešit takto (dle obrazku)?

Takovouto drážku si uložit jako blok a tahat ji z knihovny (mít různé šířky dle použitého šroubu)….
Šroub by se pak zavazbil na středovou kružnici.

[attachment=0:2ehq1vam]drazka_vazba.jpg[/attachment:2ehq1vam]

nejsem si přesně jistej jak je to myšlený, na skice je počátek přímo ve středu kružnice, pro ten případ je to samozřejmě ok, ale v případě že mám složitější díl a dělám drážku, bude to už horší…

skica by šla ale samozřejmě nakopírovat..

8. 12. 2011 v 0:04

Re:Re: Vazba šroubu v oválné drážce #54546

Jendix
Člen
42 příspěvků

@sUs& wrote:

Pokud mám drážku, tak již obsahuje pomocné osy. Stačí si je nechat zobrazit.
Většinou pak šroub spojím vazbou přes pomocné osy obou prvků na střed.
Pokud jsou šrouby v podsestavě pak lze využít nastavení flexibilního režim podsestavy
a šrouby provázat až ve vrcholové sestavě, ale nejlepší je zřejmě propojit přímo drážku referencí
na otvor druhého dílu a šroub si spojit vazbou už v podsestavě.

když mě šlo právě spíš o tu možnost být ve středu drážky, protože pokud dělám drážku pro šrouby, potřebuji potom i šrouby ve středu, z důvodu zachování možnosti nastavení..

vím že by to byla již opravdu perlička.. ale je škoda že na něco takového u solidworks nemyslí.. řekl bych že v konstrukci to bude docela častý problém..

8. 12. 2011 v 6:30

Re:Re: Vazba šroubu v oválné drážce #54547

alda
Účastník
233 příspěvků

@Jendix wrote:

@alda wrote:

Nešlo by to řešit takto (dle obrazku)?

Takovouto drážku si uložit jako blok a tahat ji z knihovny (mít různé šířky dle použitého šroubu)….
Šroub by se pak zavazbil na středovou kružnici.

[attachment=0:317ij7wk]drazka_vazba.jpg[/attachment:317ij7wk]

nejsem si přesně jistej jak je to myšlený, na skice je počátek přímo ve středu kružnice, pro ten případ je to samozřejmě ok, ale v případě že mám složitější díl a dělám drážku, bude to už horší…

skica by šla ale samozřejmě nakopírovat..

Náhodou jsem umístil drážku do počátku. Drážka může být samozřejmě kdekoliv aniž by ztratila na použitelnosti. Na sožitosti dílu v tomto případě tedy nezáleží. Drážku si můžete zakótovat od hran modelu nebo pravě od počátku.

8. 12. 2011 v 7:16

Odpověď na: Vazba šroubu v oválné drážce #54548

.rf.
Účastník
423 příspěvků

Já myslím že cesta jak umístit šroub do středu oválné drážky je opravdu přes pomocné osy jak píše sus&. Použít vazbu symetrie a vybrat osy drážky a rovinu šroubu.

Přílohy

8. 12. 2011 v 20:06

Re:Re: Vazba šroubu v oválné drážce #54549

sUs
Člen
69 příspěvků

@Jendix wrote:

@sUs& wrote:

Pokud mám drážku, tak již obsahuje pomocné osy. Stačí si je nechat zobrazit.
Většinou pak šroub spojím vazbou přes pomocné osy obou prvků na střed.
Pokud jsou šrouby v podsestavě pak lze využít nastavení flexibilního režim podsestavy
a šrouby provázat až ve vrcholové sestavě, ale nejlepší je zřejmě propojit přímo drážku referencí
na otvor druhého dílu a šroub si spojit vazbou už v podsestavě.

když mě šlo právě spíš o tu možnost být ve středu drážky, protože pokud dělám drážku pro šrouby, potřebuji potom i šrouby ve středu, z důvodu zachování možnosti nastavení..

vím že by to byla již opravdu perlička.. ale je škoda že na něco takového u solidworks nemyslí.. řekl bych že v konstrukci to bude docela častý problém..

Pokud je drážka vytvořena ve skice „drážkou“, tak po odebrání jsou k dispozici tři pomocné osy. Na středech rádiusů a na středu drážky. Nemusí se nic dalšího vytvářet, nebo zobrazovat skicu, ale jen si zobrazit ty pomocné osy a spojit vazbou požadované umístění.

9. 12. 2011 v 7:49

Re:Re: Vazba šroubu v oválné drážce #54550

.rf.
Účastník
423 příspěvků

Tak jsem si to zkusil a funguje. Je to pro mě novinka o které jsem ani nevěděl.

11. 12. 2011 v 0:27

Re:Re: Vazba šroubu v oválné drážce #54551

Jendix
Člen
42 příspěvků

@.rf. wrote:

Tak jsem si to zkusil a funguje. Je to pro mě novinka o které jsem ani nevěděl.

já jsem na to také po chvilce laborování přišel… je tam ale vždy ta podmínka že musí člověk použít přímo tu fuknci ze skici.. 😉 děkuji za debatu o této problematice.. 😀

12. 12. 2011 v 6:30

Odpověď na: Vazba šroubu v oválné drážce #54552

.rf.
Účastník
423 příspěvků

Nejsem si jist, jestli mluvíme o tom samém.
Nemá to ze skicou nic společného. Stačí zobrazit pomocné osy.

pomocne osy

Přílohy

12. 12. 2011 v 18:38

Re:Re: Vazba šroubu v oválné drážce #54542

Jendix
Člen
42 příspěvků

@.rf. wrote:

Nejsem si jist, jestli mluvíme o tom samém.
Nemá to ze skicou nic společného. Stačí zobrazit pomocné osy.

[attachment=0:rv665vli]pomocne osy.jpg[/attachment:rv665vli]

jj.. jsou ale dvě možnosti jak drážku udělat, pokud se použije ve skice již předzhotovená, je objeví se pak dodatečná osa (o čemž jsem původně nevěděl).. pokud se drážka kreslí manuálně, 3 osa chybí.. děkuji ale za rady.. člověk je kolikrát díky navykům z jiných programů uzavřen v jiném světě.. občas se sice na ostatní funkce kouknu.. ale někdy se člověk prostě přehlédne..

Odpověď na téma

Reklama

Reklama