Na prvních příčkách soutěže ve 3D modelování rozhodoval čas

Tradiční soutěž 3D modelování v SOLIDWORKS v Hranicích na Moravě letos přilákala 56 soutěžících ze 16 škol z celé České republiky. Připomeňme si průběh soutěže, podívejme se, jak se zvýšila úroveň znalostí studentů s konstruováním v SOLIDWORKSu a kam putovaly medaile.

Kromě každoročních účastníků, mezi které patří škola z Krnova, Rychnova nad Kněžnou, Boskovic nebo Brna, se zúčastnily i školy nové, a to například až ze vzdáleného Benešova u Prahy.

Zadání soutěže představili studentům středních škol specialisté ze společnosti SolidVision, Pavel Kala a Martin Freibauer. Letošní ročník se nesl v duchu Rallye Paříž–Dakar a zadání obsahovalo pět příkladů. Oba zkušení konstruktéři v SOLIDWORKSu vybrali jednoduché modely. Záměrem soutěže není zadávat složité modely, ale vybírat takový typy dílů, u kterých rozhoduje volba efektivního postupu konstruování. Pokud si student zvolí tu správnou, docílí i kratšího času pro zpracování úlohy.

V soutěži se vyhodnocuje pouze správnost modelu a čas. Jednou z úloh je však zpracování 2D dokumentace z předem připraveného modelu. To je jedna z dovedností, kterou se studenti při výuce CAD systémů na školách učí. Zpracovaný výkres vyhodnocovali bodovým systémem vybraní zástupci pedagogů.

Letos na prvních příčkách rozhodoval pouze čas. Úlohy studenti zpracovali bezchybně a správně zpracovaných úloh po zkušenostech z minulých let znatelně přibylo. „Ukazuje to rostoucí úroveň znalostí studentů“, vyhodnotil výsledky potěšeně Pavel Kala. Z nezávislého pohledu za zvyšující se úrovní studentů stojí kvalitní a pečlivý přístup pedagogů, za což jim náleží pochvala.

První místo získal student Jakub Šrom z pořádající Střední průmyslové školy Hranice. Stříbro si odvezl Vojtěch Fišer z Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy Rychnov nad Kněžnou. Bronzovou medaili vybojoval Jan Macek, který je studentem Střední školy a Podorlického vzdělávací centra Dobruška. Nejúspěšnější školou letošního ročníku soutěže se po vyhodnocení všech soutěžících stala Střední škola a Podorlické vzdělávací centrum Dobruška.

Maritn Freibauer (SolidVision, zprava), Jakub Šrom, Vojtěch Fišer, Jan Macek a Pavel Kala (SolidVision). Foto: Vlasta Piskačová
Martin Freibauer (SolidVision, zleva), Jakub Šrom, Vojtěch Fišer, Jan Macek a Pavel Kala (SolidVision). Foto: Vlasta Piskačová

„Soutěž chceme i nadále koncipovat tak, aby byla pro studenty zábavná a poučná zároveň“, řekl na závěr Pavel Kala. „Chceme, aby studenti ukázali, jak efektivně jsou schopni zvládat práci v SOLIDWORKSu. Právě to by pro ně mělo být největším přínosem pro budoucí povolání“.

Děkujeme všem soutěžícím a pedagogům za účast, vítězům gratulujeme a těšíme se na další ročník soutěže!

Tip: Podívejte se na soutěžní zadání a vyzkoušejte si vymodelovat díly sami. Procvičíte si konstruování a můžete se zároveň připravit na další ročník soutěže.

 

Výsledková listina (v případě bodové rovnosti rozhodoval čas):

3-Soutez-Hranice-2019-SolidWorks-SolidVision

Komentáře k článku (0)

Reklama

Reklama