Reportáž: Mezinárodní soutěž Obráběčů kovů a instalatérů

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vyškov uspořádalo 19. května IX. ročník mezinárodní soutěže Obráběčů kovů a instalatérů. Akce se konala pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha a starosty města Vyškova, Karla Jurky. 

Tradiční soutěž s mezinárodní účastí spřátelených škol z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Rakouska Obráběč kovů a instalatérů, uspořádala již po deváté SOŠ a SOU Vyškov. Soutěž spočívala ve výrobě kovové hřídele na klasickém soustruhu dle zadaného technického výkresu. Hodnoceno bylo zejména dodržení rozměrů konečného výrobku, kvalita celkového opracování a samozřejmě dodržení pravidel bezpečnosti práce. S velkým náskokem, takřka 90 bodů, zvítězil domácí Jaroslav Pacola. Kromě věcných cen si soutěžící odnesli i zpětnou vazbu ke svým znalostem a dovednostem.

MSWX
Vítězové devátého ročníku mezinárodní Soutěže obráběče kovů a instalatérů 2022. Foto: SOU a SOŠ Vyškov

Jednou z hlavních cen pro soutěžící byl i poukaz na základní školení v SOLIDWORKS od společnosti SolidVision, kterou zastupoval Michal Ševčík z oddělení pro spolupráci se vzdělávacími institucemi. Společnost SolidVision dlouhodobě podporuje školy a vzdělávací instituce v České republice a jejím cílem je, aby se software SOLIDWORKS, SolidCAM a nástroje průmyslu 4.0 (aditivní technologie, školní frézka SLV EDU či 3D skenování pro reverzní inženýrství a kontrolu kvality) staly pro výuku maximálně dostupnými.

Pořádání mezinárodních soutěží je časově náročné. Blanky Jagošové, zástupkyně pro praktickou výuku a organizátorky soutěže, jsme se zeptali na několik otázek.

Rozhovor se zástupkyní pro praktickou výuku a organizátorkou soutěže paní Ing. Blankou Jagošovou

[Michal Ševčík, SolidVision] Jak byl zahájen letošní ročník mezinárodní soutěže a kolik se přihlásilo soutěžících?

[Blanka Jagošová, SOŠ a SOU Vyškov] Letošní ročník byl zahájen tradičně v aule naší školy, zahájení a průběhu soutěže se zúčastnila řada významných hostů, krajský zastupitel Roman Celý, Hana Slobodníková z Krajského úřadu Jihomoravského kraje, zástupce Úřadu práce Pavel Ondrák a zástupci společností Hestego a Rostex. Zahájení proběhlo slavnostně. Letos je soutěžících celkem šest, ačkoliv bylo k dispozici devět strojů, na kterých soutěž mohla probíhat, ale je to důsledek protikoronavirových opatření a situace ve východní Evropě. Právě z těchto důvodů a jejich důsledků mnoho oslovených škol odmítlo účast. Věřím, že další ročník bude ve znamení plného obsazení.

Jakým způsobem jste realizovali soutěže v průběhu protikoronavirových opatření?

Soutěže byly odloženy, protože práci na soustruhu nelze dělat jinak než v live prostředí za pomoci veškeré dostupné technologie a nástrojů.

Jaké ceny čekají na soutěžící a výherce letošního ročníku?

Ceny jsou letos opět velice štědré a praktické. Partneři a sponzoři dodali spoustu praktických, ale i hravých cen. Je vidno, že poptávka po řemeslu obráběč kovů je velká. První cenou je X-Box, sada nářadí, dárkový poukaz od společnosti SolidVision na základní školení v SOLIDWORKS, pohár a mnoho reklamních dárků od společnosti Pramet a dárková taška od společnosti Mubea.

Vedle soutěže Obráběč kovů zde paralelně probíhá další soutěž, prozradíte nám jaká?

Souběžně zde probíhá XVIII. ročník soutěže Instalatér, tato soutěž má delší tradici, nicméně si myslím, že tyto soutěže k sobě patří a kolektivy jednotlivých soutěží se znají a těší se, že se spolu každoročně setkají, vymění si zkušenosti apod.

Plánujete nějaké změny či novinky na příští rok?

Na příští rok jsme domluveni se školami z Polska a Rakouska, navíc se bude vyrábět jiný díl, který nachystají jako sehraný tým naši porotci z renomovaných společností, kteří spolu dlouhodobě spolupracují.

Co byste vzkázala soutěžícím nebo těm, kteří o účasti v soutěži uvažují?

Co pracuji na pozici zástupkyně ředitele v naší škole, tak jsem poznala kouzlo učňovských oborů a řemesel, čímž chci říct, že vychováváme opravdu odborníky ve svých oborech. Ti kluci, kteří se na soutěž přihlásili prokázali nejen odvahu, ale i schopnosti a umění svoje znalosti prezentovat veřejně. Školy, které reprezentují jim dali důvěru a nervozita zapracuje u každého z nás, přičemž je na porotcích, aby spravedlivě a objektivně zhodnotili výkony soutěžících a zároveň měli trochu shovívavosti vůči trémě a mládí. Hochům přeji, aby si našli práci, která je skutečně baví a nechť se jim daří i v osobním životě.

Děkujeme za rozhovor.

Fotoreport

IMG_20220519_102509_resized_20220519_125226142 IMG_20220519_102417_resized_20220519_125226804IMG_20220519_100816_resized_20220519_125226485IMG_20220519_100842_resized_20220519_125227215

Další fotografie jsou dostupné na stránce SOŠ a SOU Vyškov.

Zdroj fotografií: SOŠ a SOU Vyškov a SolidVision

Komentáře k článku (0)

Reklama

Reklama