Klasické zobrazení

Jaké novinky přinese SOLIDWORKS 2020 #1

    / 24. 2. 2019
                
pre-5-SOLIDWORKS-2020-vylepseni-flexible-part-1

Již při uvedení novinek pro SOLIDWORKS 2019 jsme si mohli všimnout, že vývojové oddělení společnosti Dassault Systèmes SolidWorks klade velký důraz na zvýšení výkonu zejména při práci s velkými sestavami a pro vylepšení nástrojů pro změnová řízení. 

Na celosvětovém setkání uživatelů a konferenci SOLIDWORKS World 2019 v Dallasu jsme se dozvěděli několik zajímavých novinek, které se s velkou pravděpodobností objeví v nové verzi SOLIDWORKS 2020, která vyjde na podzim. Podívejte se na prvních pět zajímavých novinek a vylepšení.

Vylepšení spline

1-SOLIDWORKS-2020-vylepseni-spline-torsion-Continuity-(G3)-Sketch Relation

První uvedená novinka pro SOLIDWORKS 2020 byla představena na konstrukci rukojeti ručního anemometru – přístroje pro měření rychlosti proudění anebo rychlosti a směru proudění. Uživatelé v nové verzi mohou vytvářet povrchy snadněji přidáním nového vztahu torzního zakřivení pro dosažení G3 zakřivení mezi křivkami. Nastavit lze spline i vrcholy tak, aby vytvářely hladké plochy, které splňují konstrukční záměr. Zároveň je možné zobrazit zebří pruhy pro vizuální kontrolu vad na povrchu. Novinka je velmi zajímavá pro vytváření kvalitních a hladkých skic pro tvorbu komplikovaných povrchů.

 

Dynamické paralelní řezy

2-SOLIDWORKS-2020-vylepseni-Parallel-to-Screen-Section View-1

2-SOLIDWORKS-2020-vylepseni-Parallel-to-Screen-Section View-2

V SOLIDWORKSu je funkce řezů propracována do nejmenších detailů. Roviny řezů lze volit z výchozích nebo nově vytvořených referenčních rovin, můžete měnit směry řezů a lze provádět řezy více rovinami najednou. Novinkou v SOLIDWORKSu 2020 je tzv. paralelní řez. Ten vychází z roviny rovnoběžné s obrazovkou, přičemž hloubku řezu určíte rolovacím kolečkem myši (a klávesou Ctrl). Při otáčení modelu se dynamicky mění rovina řezu a hloubka řezu zůstává konstantní, pokud ji nezměníte kolečkem. Pokud chcete z řezu některé díly v sestavě vyloučit, vyberete je do výběrového pole v PropertyManageru. Tato funkce řezu je obzvlášť vhodná pro kontrolu vůlí v sestavě.

 

Obálky v sestavách

3-SOLIDWORKS-2020-vylepseni-envelope

Práce s velkými sestavami a odkazy je náročná zvlášť když se musí projekt odkazovat na více podsestav. S verzí SOLIDWORKSu 2020 mohou uživatelé vybrat součásti více podsestav jako obálku. Vybrané komponenty jsou pak vytvořeny jako obálky pro snadnou orientaci a vazbení.

 

Automatické vyplňování vlastností v SOLIDWORKS Routing

4-SOLIDWORKS-2020-vylepseni-Routing-MP-1

SOLIDWORKS 2020 zahrnuje schopnost vyplňování vlastností pro dráty, kabely a kryty. Kromě vytváření podsestav trasy budou mít uživatelé automaticky vypočtenou hmotnost i při změnách trasy. Hodnota se vypočítá z nové vlastnosti Vlastní hmotnost na jednotku, která je uložena se zbytkem definice drátu. SOLIDWORKS 2020 umožní snadno zjistit, jak dráty a kabely ovlivní fyzikální vlastnosti.

 

Vazby v sestavách

5-SOLIDWORKS-2020-vylepseni-flexible-part-1

 

6-SOLIDWORKS-2020-vylepseni-flexible-part-1

V rámci sestavy chce téměř každý konstruktér ověřit a animovat funkci pružiny nebo pohybujících se spojení několika součástí – a to v reálném čase s automatickým přizpůsobením po změně polohy. Abyste se vyhnuli vytváření několika různých konfigurací, virtuálních instancí, definicí externích referencí, propojených hodnot, rovnic nebo globálních proměnných, bude SOLIDWORKS 2020 zahrnovat flexibilní řešení v podobě příkazu Make Part Flexible.

 

Podívejte se na dalších pět zajímavých novinek, které přinese nová verze SOLIDWORKSu 2020 a interoperabilita SOLIDWORKSu s platformou 3DExperience.

Líbil se vám tento článek?
ANO (2) Udělit kladný hlasUdělit záporný hlas NE (1)
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU ( 3 )
 • Profile photo of Milbnes Milbnes píše: 5. 3. 2019 (16:00)  ǀ  Odpovědět

  Tu nezávislou animaci jedinečné pružiny, bez konfigurací, co tu předvádí v sestavě jako novinku, jsem už se stejným výsledkem a za stejných podmínek nasimuloval v SW 2011 a určitě to jde simulovat od verze SW 2004. Docela dlouho jim trvalo, než tuhle vychytávku přidali do SW standard. To moje řešení vyžaduje verzi premium, což tu simulaci trochu znevýhodňuje.

  • Profile photo of Marek Pagáč maPag píše: 11. 3. 2019 (7:56)  ǀ  Odpovědět

   Z části s vámi souhlasím, jsou však detaily, které nejdou z uvedené novinky postřehnout. Samozřejmě, že se nejedná o novou funkci, jak rozpohybovat pružinu v sestavě – v pohybové studii. Animace pružiny v sestavě (pohybové studii) totiž slouží pouze pro animační účely – výstupem je animace nebo vizualizace. Tato animace v sobě nemá žádné informace o tom, zda je pružina dostatečně tuhá a vhodná pro záměr návrhu.
   Pružiny se totiž v SolidWorksu navrhují něco jako kosmetické pružiny, kde se do animace (pohybové studie) zadají výchozí parametry pružiny (tuhost atd.). Jedině tak lze ověřit, zda uvažovaná pružina splní svůj účel.
   V novince, kterou zveřejnili na SWW 2019, půjde pravděpodobně o možnost animovat pružiny (bez fyzikálních vlastností) bez vytváření složitých vnějších odkazů, protože animace pružiny v sestavě se dosud řešila pomocí vnějších odkazů viz návod http://www.mujsolidworks.cz/animace-pruziny-v-pohybove-studii-2/. Z mých zkušenosti to potom znamenalo to, každá pružina v sestavě musela být jedinečná s jedinečným vnějším odkazem (deset pružin v sestavě, deset dílů, deset vnějších odkazů). S ohledem na vnější odkazy byl docela problém s požadavkem na náročný výpočet a na výkon grafické karty.
   Od této novinky očekávám jednoduché zadání vazeb (vnějších odkazů) a posílení výkonu výpočtu. Obecně jednodušší postup k dosažení animace pohybu nejen pružin. Necháme se překvapit 🙂

   • Profile photo of Milbnes Milbnes píše: 11. 3. 2019 (19:08)  ǀ  Odpovědět

    Dobrý den a děkuji za odezvu. Souhlasím se vším, co píšete (x pružin v sestavě, x dílů, x vnějších odkazů), což je takový nešťastný řešení. Chtěl jsem mít jen jeden jedinečnej díl pružiny, kterou dám několikrát do sestavy a budu nezávisle simulovat pohyb, aniž bych ovlivnil pohyb ostatních pružin. Hledal jsem řešení na Yutube, ale nikde nic, co by vyhovovalo, nebo mělo řešení. Pak mě napadlo využít modul pro routing, kdy jsem využil skicu se všemi vlastnostmi pro potrubí a místo trubky namodeloval pružinu. Musel jsem přiřadit vlastnosti pro potrubí i do skic dílů o které se pružina opírá, aby to v konečným výsledku sestavy fungovalo a ono to fungovalo. Měl jsem jedinečný díl, který nezávisle simuloval jedinečný pohyb pružiny, bez ohledu na to, kolik pružin jsem v sestavě použil. Neměřil jsem zátěž pro výpočet a pro grafiku, ale myslím, že to moje řešení se nebude nijak výrazně lišit od toho, pokud bych to simuloval konfiguracema, nebo tím, co prezentují ve videu.

    P.S. Tohle řešení jsem chtěl napsat už tenkrát pod článek, na který odkazujete, ale nešli přidávat komenáře.
    Dle sekretářky ze SolidVision, kam jsem následně volal, byla chyba někde na stránkách, tenkrát se snad měnil formát stránek, pokud se pamatuju a ještě to nebylo zcela doladěný. Ale přesto mě chtěla s někým spojit, možná s Váma, aby se to probralo podrobněji, popřípadě, kdyby to bylo zajímavý, tak by se celej postup vložil sem na stránky. Ten člověk tenkrát byl někde mimo kancelář, tak jsem měl zavolat jindy. No popravdě, za něco tak převratnýho jsem to nepovažoval, na konstrukční řešení to žádný vliv nemá, slouží to jen pro vizuální ohromení zákazníka a je to jen další způsob, jak využit možností modulu routing v sestavě. Tak jsem to pustil z hlavy a už nevolal.
    Omlouvám se za tak dlouhý příspěvek, šlo by to určitě napsat třema větama a popravdě, ani bych sem toto řešení nepsal. Ale spouštěčem k napsání byla reakce na (v úvozovkách) „novinky“, co předvádí ten mladík u těch pružin.
    (Stejná propagace, jak u šmejdů na nádobí, nebo pyramidový hry).
    A i když mám k SolidWorksu určité výhrady,… tak ho mám rád a pořád mě baví řešit s ním konstrukční zadání a jak píšete, necháme se překvapit.

Přidejte komentář

Přidávat komentáře k článku mohou pouze přihlášení uživatelé.
Chcete-li okomentovat tento článek, se nebo se zaregistrujte