Klasické zobrazení

David Benda: Pro konstruování je užitečné znát i historii (rozhovor)

    / 25. 10. 2016
             
1-Mujsoldiworks-David-Benda-soutěz-vitez-model-lode-750-433

David Benda, student čtvrtého ročníku SPŠ a VOŠ Brno, Sokolská, se stal ještě před prázdninami vítězem loňského hodnocení studentských prací, které vyhlásila společnost SolidVision. Nešlo o klasickou soutěž s přesně definovaným zadáním, cílem bylo shromáždit a vyhodnotit práce studentů – a ty zdařilé odměnit. Davidova práce doslova vyčnívala mezi ostatními a zcela jednoznačně získala nejvíce bodů. Osobní setkání s Davidem nás utvrdilo v tom, že jde o studenta zapáleného do strojařiny a konstruování.

[Mujsolidworks.cz] Kdy jsi poprvé zkusil něco sám navrhnout?

[David Benda] Technika mne chytla už na základní škole. Tatínek pracuje v dílně, kde je obrobna i svařovna. Zabývá se montáží vestaveb do automobilů. Tam jsem si poprvé sáhl na výrobu a montáž. Ve druhém ročníku střední školy přišlo setkání s CAD programem SOLIDWORKS a objevování nových a nových prvků, samostatné vytváření návrhu produktů. Hned jsem se pustil do projektu. Sestavil jsem si modely pístových parních motorů, které nebyly nikde umístěny a nic nepoháněly. Tehdy jsem skončil na 3. místě v soutěži SOČ (Středoškolská odborná činnost). Poté jsem se rozhodl, že si postavím parník – malou loď poháněnou parním strojem.

David Benda je studentem čtvrtého ročníku SPŠ a VOŠ Brno, Sokolská. Vloni vyhrál soutěž studentských prací

David Benda je studentem čtvrtého ročníku SPŠ a VOŠ Brno, Sokolská. Vloni vyhrál soutěž studentských prací

Proč tě zaujaly právě parní stroje?

Podle přísloví „Budu-li znát minulost, porozumím současnosti“, jsem si uvědomil, že pokud se budu chtít v budoucnu věnovat motorům, tak musím pochopit, jak fungovaly parní stroje a parní motory. V dnešní době se stále ještě využívají!

Jak jsi během návrhu lodě využíval SOLIDWORKS?

Využil jsem ho na vše. Nejen pro návrhy jednotlivých dílů, ale také pro analýzy pevnosti, křivosti povrchu a řadu dalších. Využil jsem veškeré komponenty, které jsem v SOLIDWORKSu měl k dispozici. Ať už pro návrh korpusu lodě, tak pro návrh dvouválcového parního motoru.

Vizualizace digitálního modelu

Vizualizace digitálního modelu

Loď sis vyráběl také celou sám?

V podstatě ano. Jde o přibližně 70 cm dlouhý model. Vytvořil jsem si výkresy a doma, v malé dílně, kde mám soustruh a vrtačku, jsem loď vyráběl. Korpus lodě je ze dřeva. Základ tvoří překližka, která je obalena smrkovými nosníky. Vše je pak zalito epoxidem a zpevněno skelnou tkaninou.

Zároveň jsem také navrhl a vyrobil parní kotel. Ten jsem umístil na ležato, aby nezvyšoval těžiště lodi. Jako zdroj tepla jsem použil propanbutanový hořák. Parní motor je pak spojen s hřídelí lodního šroubu. Ten tvoří tři lopatky.

Model lodě tvoří korpus ze dřeva. Překližka, obalená smrkovými nosníky, je zalita epoxidem. Foto: David Benda

Model lodě tvoří korpus ze dřeva. Překližka obalená smrkovými nosníky je zalita epoxidem. Foto: David Benda

Velkou oporou byli rodiče i můj bratr, který mi pomohl s elektronikou. S otcem jsem řešil některé speciální úkony, například pájení natvrdo stříbrnou pájkou.

Jak je loď řízena?

Loď je ovládána dálkově a pohyb kormidla jsem vyřešil servomotorem. Ovládat lze tedy směr pohybu lodě, rychlost ne.

Kde jsi loď zkoušel?

Nejprve přímo v SOLIDWORKSu. Díky němu jsem především vyzkoušel, zda je správně vyřešený konstrukční tvar. Než jsem uskutečnil plavbu, musel jsem také zaběhnout motor. Nechal jsem ho hodinu pohánět stlačeným vzduchem z kompresoru.

Pak už jsem loď zkoušel v bazénu, který máme u domu. Tam plul parník několikrát. Když jsem přišel ze školy a pustil jsem loď na vodu, byl to vždy nejhezčí zážitek za celý den. Měl jsem z toho obrovskou radost a hodně mne to motivovalo k přemýšlení o dalších věcech.

Jaký bude tvůj další projekt?

Láká mne osmiválcový parní motor, ale nyní se musím důkladně soustředit na přípravu k maturitě. To opravdu nechci podcenit.

Které předměty tě během studia nejvíce zaujaly?

Studuji obor Všeobecné strojírenství. Jsem rád, že jsem si vybral právě tento obor, protože jsem tak získal přehled jak o CNC strojích, tak i o konstrukci a technologii výroby. Nejvíce mne samozřejmě zaujal předmět Konstrukční cvičení, kde používáme SOLIDWORKS pro konstrukci různých zařízení, jako jsou čerpadla, spojky nebo převodovky. Také mne baví Stavba a provoz strojů a Strojírenská technologie.

Rozhovor pro redakci Mujsolidworks.cz připravila Vlasta Piskačová, EDU manažerka ve společnosti SolidVision.

Líbil se vám tento článek?
ANO (0) Udělit kladný hlasUdělit záporný hlas NE (0)
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU ( 0 )

    Přidejte komentář

    Přidávat komentáře k článku mohou pouze přihlášení uživatelé.
    Chcete-li okomentovat tento článek, se nebo se zaregistrujte