Návody pro modelování ozubených kol

S blížícím se novým školním rokem studenti určitě uvítají návody pro realizaci ročníkových projektů. Vybrali jsme pro vás tři zajímavé návody pro konstrukci a modelování ozubených v SOLIDWORKSu.

Čelní ozubené kolo s přímými zuby

Vhodný způsob pro modelování ozubeného kola s přímými zuby je vhodné použít parametricky zadané rovnice a globální proměnné, viz návod Skica pro modelování čelního ozubeného kola s přímými zuby. Tyto informace jsou zadány již v první skice a následuje tvorba parametricky určené evolventy (boční křivky zubu).

Tuto skicu použijete pro tvorbu prostorového modelu. S odstupem času lze předpokládat, že budete modelovat další ozubené kolo. S takto připravenou skicou je velmi snadné změnit hlavní parametry ozubeného kola: počet zubů a modul. To se následně automaticky projeví na prostorovém modelu.

Jak takovou skicu připravit detailně popisujeme v Učebnici SOLIDWORKSKapitole 6: Pokročilé skicování, Příklad 6.2 a v Kapitole 7: Pokročilé metody modelování, Cvičení 7.23.

Tip: Knihu si můžete koupit v e-shopu společnosti SolidVision nebo u všech dobrých knihkupců. Prohlédněte si ukázky z knihy nebo si stáhněte kapitolu zdarma.

 

Čelní ozubené kolo se šikmými zuby

K modelování ozubených kol v SOLIDWORKSu lze přistupovat několika způsoby, z nichž ten nejčastější je zjednodušení boční křivky zubu prostým obloukem. Pokud však vyžadujete funkční model ozubeného kola s evolventními šikmými zuby, musíte použít příkaz Křivka vyjádřená rovnicí. Podívejte se, jak na to v návodu krok za krokem.

 

Kuželové kolo s přímými zuby

Ačkoliv SOLIDWORKS obsahuje Toolbox s databází strojních součástí, mezi kterými naleznete i ozubená kola, podívejte se na náš návod Postup modelování kuželového kola s přímými zuby, jak se konstruuje kuželové kolo parametricky v SOLIDWORKSu.

Komentáře k článku (0)

Reklama

Reklama