SOLIDWORKS XR #3: Kde použít exportovaný soubor z XR exportéru

Máte 3D model, exportovali jste jej pomocí XR exportéru a nevíte, jak dále využít vygenerovaný soubor. Ve třetím dílu miniseriálu SOLIDWORKS XR vám představíme možnosti využití a interakce pro prostředí rozšířené reality, virtuální reality a webové rozhraní.

Pokud máte vyexportovaný model ze SOLIDWORKSu (soubory GLTF nebo GLB), na výběr jsou tři možnosti, jak data využít:

  • využijte 3D prohlížeč v operačním systému Windows 10 k přímému prohlížení nebo některý z produktů od společnosti Microsoft Office 365 (Microsoft PowerPoint, Microsoft Word atd.).
  • vytvořte si vlastní relaci v profesionálních programech jako jsou Unity, Unreal atd.,
  • vyberte si jiný dostupný program od schválených partnerů SOLIDWORKSu, které mají zaručenou kompatibilitu dat.

 Podívejte se na další díly miniseriálu SOLIDWORKS Extended Reality:


Tip: Připomeňme si názorně jednoduchý postup exportování dat GLT nebo GLTF ze SOLIDWORKSu pomocí Extended Reality exportéru:

 

Prohlížení dat GLB a GLTF ve 3D prohlížeči a produktech společnosti Microsoft

  • 3D Prohlížeč

3D Prohlížeč je dostupný v operačním systému Windows 10. Uložená data lze snadno importovat a následně si je můžete prohlížet ve 3D zobrazení. K dispozici jsou jednoduché ovládací prvky pro posouvání, lupu, otáčení modelem, nastavení světla atd. Model můžete zachytit na videu nebo fotce, abyste jej mohli dále sdílet.

Postup otevření exportovaných dat ve 3D Prohlížeči:

Pozn.: Kompatibilita dat z XR exportéru ve 3D prohlížeči byla ověřena ve Windows 10 verzi 1809. Pokud máte problém s dostupností 3D prohlížeče ve Windows 10 nebo kompatibilitou dat, nezapomeňte nám napsat do komentáře na konci článku.

 

  • Microsoft PowerPoint

Ve Windows a macOS, Wordu, Excelu, PowerPointu a Outlooku podporuje vkládání 3D modelů přímo do dokumentů, sešitů nebo prezentací, které znázorňují bod. Modely můžete otáčet v plném rozmezí 360 stupňů nebo je můžete naklánět nahoru a dolů, abyste ukázali konkrétní detail objektu.

Office používá vykreslovací nástroj rastrování v reálném čase k vytvoření výsledných obrázků, které uvidíte při vložení 3D modelu. GLTF je otevřený zdrojový 3D formát používaný Office k ukládání a vykreslování všech 3D modelů.

Postup otevření exportovaných dat ve Microsoft PowerPoint 365:

 

Další vybrané aplikace, do kterých lze importovat data ze SOLIDWORKSu

Společnost SolidWorks usilovně pracuje na kompatibilitě dat pro aplikace třetích stran, které umožní importovat data uložená ze SOLIDWORKSu. Níže uvádíme vybrané podporované aplikace, které jsou mezi schválenými poskytovateli SOLIDWORKSu. Ty totiž podporují exportovaný datový formát GLTF a GLB.

 

  • META Vision

Momentálně běží Beta program, pokud se chcete dozvědět více informací, kontaktujte výrobce.

Ukázka:

 

  • Speedernet

Speedernet je optimalizovaný pro virtuální zážitky na chytrých telefonech. Momentálně je produkt dostupný jako demoverze s omezenými nástroji, počtem spuštěných projektů a ukládáním. Pro programování virtuální reality z dat exportovaných ze SOLIDWORKSu jsou dostupné informace na stránce společnosti Speedernet. Demo verze je dostupná po vyplnění elektronického formuláře.

Ukázka:

 

  • SimInsights

SimInsights vyžaduje náhlavní soupravy, například Microsoft Hololens nebo HTC Vive. Dostupnost pro SOLIDOWORKS se očekává ve druhé polovině srpna 2019.

Ukázka:

 

Další podporované programy:

 

Virtuální realitu můžete využít i v SOLIDWORKS Visualize Professional. Ve videu se můžete podívat na to, co lze vytvořit ve fotorealistickém prostředí včetně animací a jaký má virtuální realita obchodní potenciál (anglicky, 5 minut):

 

Tip: Zaujal vás některý z dostupných nástrojů a vyzkoušeli jste si naprogramovat virtuální prostředí? Jestli ano, nechejte nám zpětnou vazbu v komentáři. Rádi bychom připravili zajímavý článek, zda mám export dat ze SOLIDWORKSu pro virtuální prostředí potenciál.

Komentáře k článku (0)

Reklama

NABÍDKA PRÁCE

Reklama