Klasické zobrazení

SOLIDWORKS XR #1: Představujeme XR exportér pro virtuální realitu

    / 27. 8. 2019
                
9-SolidWorks-Extended-Reality-Explorer-postup-navod-MujSolidWorks-450-300

Vývojáři SOLIDWORKSu vyvinuli nový doplňkový modul Extended Reality označovaný zkráceně XR, který vaše CAD data transformuje do virtuální reality. Prostorový model si potom můžete prohlížet nejen na monitoru, ale také přes headset pro virtuální realitu, jakých je dnes na trhu celá řada – třeba Oculus Rift, HTC Vive, Samsung Gear VR atd. Při exportu ze SOLIDWORKSu je zachováván přenos materiálů, konfigurací i metadat. Vydejme se společně do virtuálního prostředí.

SOLIDWORKS Extended Reality je zcela nový exportér, který umožňuje transformovat CAD data do rozšířené reality (Augmented Reality), virtuální reality (Virtual Reality) a smíšené reality (Mixed Reality). Cílem vývoje bylo vytvořit nástroj, který umožní vytvořit větší důvěru v design a poskytnout kratší dobu návrhu produktů. Prostřednictvím nového exportéru si můžete živě představit digitální model přímo na vašem pracovním stole.


Podívejte se na další díly miniseriálu SOLIDWORKS Extended Reality:

  • SOLIDWORKS XR #1: Představujeme XR exportér pro virtuální realitu (nejčastější otázky a odpovědi)
  • SOLIDWORKS XR #2: Jak exportovat digitální data prostřednictvím XR exportéru (připravujeme)
  • SOLIDWORKS XR #3: Kde použít exportovaný soubory z XR exportéru (připravujeme)

V čem sleduje potenciál XR exportéru společnost Dassault Systémes SOLIDWORKS znázorňuje video (anglicky, 7 minut), které zároveň odpovídá na otázku, proč trávíme hodiny modelování ve 3D CAD prostředí, když je zpravidla publikujeme ve 2D zobrazení:

 

Nejčastější otázky a odpovědi

Co je SOLIDWORKS Extended Reality Exporter?

Jedná se o nový typ exportu datových souborů GLTF a GLB, které mohou obsahovat informace o geometrii modelu, texturách, hierarchii scén, světlech, nastavení pohledů kamer, rozložených pohledech, animaci pohybu, zobrazení stavů a konfigurací včetně metadat (uživatelské vlastnosti podle konfigurací, komentáře atd.).

 

Co dělat s exportovanými daty?

Exportovaná data slouží pro další zpracování v aplikacích určených pro programování virtuální reality, například Unreal, Unity, META Vision, Speedernet, SimInsights atd. Společnost SOLIDWORKS uzavřela partnerství s dalšími firmami, které se zabývají vývojem programů pro přípravu virtuální reality, proto můžete data do těchto aplikací importovat, připravit a spustit zobrazení ve virtuálním prostředí. Data dále můžete využít i  v prohlížečích a dalších dostupných programech jako je Microsoft Office 365 nebo 3D Prohlížeč v operačním systému Windows 10.

 

Jaké jsou systémové požadavky pro SOLIDWORKS Extended Reality?

SOLIDWORKS XR je dostupný pouze pro verzi 2019 a novější a pro všechny licence SOLIDWORKSu – Standard, Professional a Premium. Podmínkou je aktivní roční údržba. Nároky pro počítačové stanice nejsou omezené, podstatné je mít operační systém Windows 10.

 

Kde stáhnout SOLIDWORKS Extended Reality a jak doplňkový modul nainstalovat?

SOLIDWORKS Extended Exporter lze stáhnout z Customer Portal. Doplňkový modul je dostupný pro uživatele, kteří mají zaplacenou roční údržbu. Instalace je stejná jako při instalaci běžných aplikací.

 

Nainstaloval jsem SOLIDWORKS Extended Reality Exporter, ale v okně Uložit jako není datový formát GLT a GLTF. Co mám dělat?

XR Exporter je součástí instalace SOLIDWORKSu v podobě doplňkového modul. Pokud spustíte SOLIDWORKS a v okně Uložit jako nevidíte datové formáty, musíte si přidat doplňkový modul SWXRExporter (MožnostiDoplňkové moduly).

4-SolidWorks-Extended-Reality-Explorer-postup-navod-MujSolidWorks

V okně Doplňkové moduly aktivujte doplňkový modul SWXRExporter (1). Pokud chcete spouštět  exportér s každou relací SOLIDWORKSu, vyberte i tlačítko Spouštět (2).

5-SolidWorks-Extended-Reality-Explorer-postup-navod-MujSolidWorks

 

Tip: Pokud vás zajímá, jak exportovat data pomocí XR exportéru, podívejte se na druhý díl našeho miniseriálu (připravujeme).

Líbil se vám tento článek?
ANO (2) Udělit kladný hlasUdělit záporný hlas NE (0)
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU ( 0 )

Přidejte komentář

Přidávat komentáře k článku mohou pouze přihlášení uživatelé.
Chcete-li okomentovat tento článek, se nebo se zaregistrujte