Co musíte vědět o šablonách v SOLIDWORKSu?

Šablony jsou dokumenty dílu, výkresu nebo sestavy, které obsahují parametry určené uživatelem a slouží jako základ pro nové dokumenty. Aby bylo zaručeno korektní chování šablon, uživatelských vlastností a kosmetických závitů, měli byste vědět základní informace o šablonách a také to, proč je důležité šablony aktualizovat.

Často se stává, že dlouholetý uživatel používá stále ty stejné šablony, které si vytvořil před mnoha lety při svém prvním spuštění SOLIDWORKSu. Přitom používání starých šablon v nových verzích může způsobovat celou řadu problémů – nejčastěji s celkovým výkonem dokumentu vytvořeného z takové šablony. Setkat se ale můžete i s příznaky jako je nekorektní chování prvku Průvodce dírami, problémy s prvky plechových dílů, špatné zobrazení či nezobrazení kosmetických závitů nebo nízký výkon v řezech na výkresu. Pokud používáte novou verzi SOLIDWORKSu se starými šablonami, pak se neprojeví nové funkce uživatelských vlastností a kosmetických závitů.

Abyste měli šablony aktualizované, připravili jsme pro vás tři návody, které vyřeší výše uvedené problémy a zároveň odpovíme na nejčastější dotazy čtenářů:

  • Jak poznám, jak stará je moje šablona? — návod je uvedený níže
  • Kdy a jak aktualizovat šablonu a jak přeuložit šablonu? (připravujeme)
  • Jak vytvořím nové šablony? (připravujeme)

 

Jak poznám, jak stará je moje šablona?

Šablony dílu a sestavy

U dílů a sestav pomocí inkriminované šablony Díl nebo Sestava klepněte pravým tlačítkem na jednu ze systémových rovin (třeba na Přední) a z kontextového menu zvolte Vlastnosti.

1-stare-sablony-aktuaizace-postup-jak-aktualizovat-SOLIDWORKS-template

V okně Vlastnosti prvku zkontrolujte datum vytvoření šablony. Zároveň v tomto okně zjistíte informace o změně nebo kdo šablonu vytvořil.

2-stare-sablony-aktuaizace-postup-jak-aktualizovat-SOLIDWORKS-template

Pokud je datum starší než vydání verze SOLIDWORKS, kterou používáte, pak si šablona zaslouží aktualizaci. Jak aktualizovat šablonu se dozvíte v dalších článcích.

Tip: „Nová verze“ SOLIDWORKSu vychází vždy „předchozí rok“ na podzim, zpravidla v říjnu.

 

Šablona výkresu

U výkresů datum vzniku šablony bohužel nelze snadno zjistit, lze ale předpokládat, že šablona výkresu zpravidla vznikla zhruba ve stejném období jako šablony dílu a sestavy.

 

Co musíte vědět o šablonách v SOLIDWORKSu?

S datem vytvoření šablony souvisí postupy, jak šablonu aktualizovat, přeuložit nebo vytvořit novou. Podívejte se na další návody:

Komentáře k článku (0)

Reklama

Reklama